Πρωταθλητής ο Γ.Σ.Α., σ’ έναν τελικό που …έσπασε καρδιές

gs almiros

Από την κόλαση στον παράδεισο μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου, για τον Γυμναστικό Σύλλογο Αλμυρού που σκόραρε στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων και πήγε το παιχνίδι στην παράταση, σε έναν αγώνα που τα είχε όλα. Με εννέα ποδοσφαιριστές τελείωσε το ματς ο Γυμναστικός που επικράτησε τελικώς στα πέναλτι της Α.Ε.Δ. με 4-3 (1-0 κ.α.).

Διάθεση για παιχνίδι, χωρίς καθαρό μυαλό και μια σπουδαία ευκαιρία για την Α.Ε.Δ.

Στο σημερινό παιχνίδι γνώριζαν και στα δύο στρατόπεδα, πως δεν θα είχαν την ευκαιρία, να διορθώσουν τα κακώς κείμενα. Η κατοχή της μπάλας ήταν υπέρ της Α.Ε.Δ. όπως και η μεγαλύτερη ευκαιρία του ματς. Η πρώτη καλή ευκαιρία άνηκε στους γηπεδούχους, όταν στο 10’ το σουτ που Π. Βούλγαρη έφυγε λίγο έξω από την εστία του Κοντογιάννη. Οι ποδοσφαιριστές του Κ. Παπαστεργίου δεν άργησαν να απαντήσουν στην ευκαιρία των γηπεδούχων και στο 18’ το σουτ, του Τσουκάλη είχε την ίδια κατάληψη. Η τελευταία καλή στιγμή για το α’ μέρος, ανήκε και πάλι στους Διμηνιώτες, καθώς στο 33’ η παράλληλη πάσα του Τανάγια, έβγαλε τον Τσουκάλη σε θέση τετ-α-τετ, όμως το σουτ-λόμπα που επιχείρησε σταμάτησε στο οριζόντιο του Πλακαρού.

Εντάσεις, νευρά-αποβολές και γκολάρα από τον Αναστασίου στο 90+10’.

Στο β’ μέρος, και πάλι η Α.Ε.Δ. είχε την καλύτερη φάση όταν και πάλι ο Τσουκάλης στο 58’ βγήκε τετ-α-τετ με τον Πλακαρό ύστερα από σύγχυση στην άμυνα των γηπεδούχων, όμως σούταρε άουτ ανενόχλητος. Στο 63’ ήταν η σειρά του Αναστασίου να απειλήσει για λογαριασμό του Γυμναστικού, καθώς ύστερα από την αδράνεια στην άμυνα της Α.Ε.Δ. σούταρε εκτός περιοχής, με τον Βητόπουλο να βάζει σωτήρια την κόντρα, παραχωρώντας το κόρνερ.