Πρωταθλητής με τη βούλα αναδείχθηκε ο Σκοπευτικός Σύλλογος Βόλου

Πρωταθλητής Ελλάδας και τυπικά αναδείχθηκε ο Σκοπευτικός Σύλλογος Βόλου μετά τη διεξαγωγή του τελευταίου αγώνα της περιόδου. Αυτός είναι ο όγδοος πανελλήνιος τίτλος συνολικά για τον ΣΣΒ και ο πέμπτος συνεχόμενος.
Μετά από πολλές αναβολές ολοκληρώθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα σκοποβολής για το 2018, με τον τελευταίο αγώνα να διεξάγεται στον Βόλο. Εκεί ο Σκοπευτικός Σύλλογος Βόλου κατέκτησε ένα χάλκινο μετάλλιο στο ομαδικό στο στάνταρ πιστόλι ανδρών. Την ομάδα αποτελούσαν ο Παναγιώτης Καραγιαννέλος που ήταν 4ος με 539 πόντους, ο Βασίλης Σαντάρμης 11ος με 455 και ο Κωνσταντίνος Οδεμισιανός 16ος με 434.
Η ίδια ομάδα με μία αλλαγή πάλεψε, αλλά δεν μπόρεσε να ανεβεί στο βάθρο στο πιστόλι κεντρικής πυροδότησης ανδρών. Κατέλαβε τελικά την 5η θέση έχοντας την εξής κατάταξη ατομικά: Ο Παναγιώτης Καραγιαννέλος κατέλαβε την 9η θέση με 528, ο Δαμιανός Παπαϊωσήφ τη 12η θέση με 508 και ο Κωνσταντίνος Οδεμισιανός τη 15η θέση με 476 βαθμούς.
Βέβαια ο Σκοπευτικός Σύλλογος Βόλου ήδη είχε εξασφαλίσει το πρωτάθλημα από την προηγούμενη φάση και απλά επικυρώθηκε η τελική βαθμολογία. Σ’ αυτή ο βολιώτικος σύλλογος πρώτευσε με 650 βαθμούς αφήνοντας πίσω τον δεύτερο με διαφορά 200 πόντων. Έτσι έφτασε στην κατάκτηση του όγδοου πανελλήνιου τίτλου συνολικά και του πέμπτου συνεχόμενου.
Στο μεταξύ η Σκοπευτική Ομοσπονδία Ελλάδας προκήρυξε το νέο πρόγραμμα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος για το 2019. Η εκκίνηση θα δοθεί τον Απρίλιο και το φινάλε ορίστηκε για τον Σεπτέμβριο. Μάλιστα το νέο πρωτάθλημα θα πραγματοποιηθεί σε επτά φάσεις για πρώτη φορά και ο ΣΣΒ στοχεύει να συνεχίσει την κυριαρχία του. Για να συμβεί αυτό θα πρέπει ο σύλλογος να προχωρήσει στην ανανέωση του υλικού, ενώ σκοπεύει να συμμετάσχει σε αγώνες στο εξωτερικό.
Θα πρέπει να αναφερθεί ότι εξαιτίας της κακοκαιρίας και των βλαβών που υπέστη το Σκοπευτήριο της Μαλακάσας αναμένεται να αξιοποιηθεί περισσότερο το Σκοπευτήριο της πόλης μας τη νέα χρονιά, τουλάχιστον για αγώνες του διαμετρήματος των 25 μέτρων. Στόχοι
Επίσης στην αρχή του 2019 θα λειτουργήσει το πρόγραμμα Δημοτικών Σχολείων. Εκεί τα παιδιά θα μάθουν από κοντά τα μυστικά της σκοποβολής, με τους ανθρώπους του ΣΣΒ να ελπίζουν ότι θα έρθει νέο «αίμα» στις τάξεις του, προκειμένου να συνεχίσει την επιτυχημένη παράδοση στο άθλημα.

Ξεχώρισε στον τελευταίο αγώνα ο Π. Καραγιαννέλος

Σε αγώνες στη Σερβίας μετείχε ο Σ.Σ. Βόλου
Σε διεθνές τουρνουά σκοποβολής που πραγματοποιήθηκε στη Σερβία έλαβε μέρος ο Σκοπευτικός Σύλλογος Βόλου. Οι αθλητές και αθλήτριές του είχαν τη δυνατότητα να αποκομίσουν πολύτιμες εμπειρίες απέναντι σε αντιπάλους από άλλες χώρες, με το επίπεδο να είναι αρκετά υψηλό. Το κόστος ήταν σχετικά μικρό και καλύφθηκε από τους γονείς των αθλητών.
Μάλιστα στα αεροβόλου τουφέκια ο ΣΣΒ μετείχε με εφήβους και νεάνιδες, οι οποίοι διαγωνίστηκαν στις κατηγορίες ανδρών και γυναικών. Συνολικά έλαβαν μέρος 300 αθλητές, από τους οποίους οι 11 ήταν του Σκοπευτικού με τη συνοδεία του προπονητή Νίκου Μίχα και ορισμένων γονέων των αθλητών.
Στην πρώτη ημέρα των αγώνων έγινε το αγώνισμα mixed με ζευγάρι άνδρα και γυναίκας. Οι Καραγιαννέλος και Τάγκα ήταν 18οι στο αεροβόλο πιστόλι με 364 και 362 βαθμούς αντίστοιχα. Ακολούθησαν οι Βαρελά-Σγούρας στην 33η θέση με 791.9, οι Αϊδαλής-Πράγμα στην 34η με 785.6, οι Κατσούλη-Αθανασιάδης στην 35η με 778 και οι Γκαρέλη-Γκαρέλης στην 36η με 771.4.
Στη δεύτερη ημέρα στο αεροβόλο τουφέκι εφήβων ο Αϊδαλής ήταν 81ος με 587.5, ο Σιούρας 82ος με 586.7, ο Αθανασιάδης 86ος με 576 και ο Γκαρέλης 87ος με 566.6, ενώ στο αεροβόλο τουφέκι γυναικών η Μπαντώλα κατετάγη 66η με 604.7.
Στο αεροβόλο τουφέκι νεανίδων η Κατσούλη πήρε την 33η θέση με 604.8, η Βαρελά την 44η με 593.4, η Πράπα την 46η με 581.6 και η Γκαρέλη την 51η με 577.1.
Όσον αφορά το αεροβόλο πιστόλι στους άνδρες ο Καραγιαννέλος ήταν 43ος με 556 και στις γυναίκες η Τάγκα 23η με 548 και η Χριστοδούλου 37η με 329.
Την τρίτη και τελευταία ημέρα πραγματοποιήθηκαν τα αγωνίσματα του αεροβόλου τουφεκίου ανδρών και γυναικών. Στους άνδρες ο Αϊδαλής τερμάτισε 66ος με 604.6, ο Σιούρας 72ος με 594.6, ο Αθανασιάδης 76ος με 590.2 και ο Γκαρέλης 78ος με 576.3. Στις γυναίκες η Μπαντώλα ήταν 63η με 608.6, η Βαρελά 66η με 605.9 με νέα ατομική επίδοση, η Γκαρέλη 74η με 593.6 (επίσης με νέο ατομικό ρεκόρ), η Κατσούλη 77η με 588.6 και η Πράπα 78η με 585.7.
Τέλος, στο αεροβόλο πιστόλι ανδρών ο Καραγιαννέλος κατέλαβε την 39η θέση με 538 και στις γυναίκες η Τάγκα πήρε 33η θέση με 539 και η Χριστοδούλου την 34η με 534 βαθμούς.