Προσέφεραν πλούσιο θέαμα οι ομάδες της ΕΠΣ Θεσσαλίας στα φιλικά παιχνίδια τους

Οι ομάδες της ΕΠΣ Θεσσαλίας συνεχίζουν την προετοιμασία τους για τη νέα σεζόν, δίνοντας παράλληλα φιλικά παιχνίδια. Ο Αίας κέρδισε 1-0 τον Πύρασο στο γήπεδο της Σούρπης και ο Σαρακηνός επιβλήθηκε εντός έδρας με 7-0 του Ιάσονα Άλλης Μεριάς. Επτά γκολ είχαμε και στα Καλά Νερά, με τον Μαγνησιακό να επικρατεί 3-4 της Α.Ε. 2002, ενώ οι Μικροθήβες νίκησαν 2-3 στους Αγίους Θεοδώρους τον τοπικό Ηρακλή.

Αίας-Πύρασος 1-0
Αρκετό ενδιαφέρον είχε η φιλική αναμέτρηση του Αίαντα με τον Πύρασο, που πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο της Σούρπης και βρήκε νικήτρια τη γηπεδούχο ομάδα με 1-0. Το ματς είχε διάρκεια 80 λεπτών και στο τελευταίο σημειώθηκε το μοναδικό τέρμα από τον Θανάση Κατσαβριά.
Οι δύο ομάδες αναμένεται να πρωταγωνιστήσουν στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣΘ. Ο Αίας το κάνει με επιτυχία την τελευταία διετία, έχοντας ως «όπλο» την ομοιογένεια μια και διαθέτει αρκετούς ποδοσφαιριστές που παίζουν αρκετά χρόνια μαζί, ενώ ο Πύρασος «χτίζεται» φέτος από την αρχή, αλλά έχει ενισχυθεί σημαντικά κατά την τρέχουσα μεταγραφική περίοδο.
Για την εποχή έγινε καλό παιχνίδι, με τους προπονητές Γιάννη Σιαμέτη και Γιάννη Ακτσιαλή να μένουν ευχαριστημένοι σε γενικές γραμμές για την διάθεση των ποδοσφαιριστών τους.

Σαρακηνός-Ιάσων Α.Μ. 7-0
Τα προηγούμενα χρόνια ο Σαρακηνός έδινε όλα τα φιλικά παιχνίδια στις έδρες των αντιπάλων του, λόγω των έργων στο δικό του γήπεδο. Όμως από τη στιγμή που πλέον το έχει στη διάθεσή του, δεν θέλει και να το… αποχωριστεί.
Έτσι, όλα τα φιλικά προετοιμασίας για τη σεζόν 2020-21 τα δίνει εντός έδρας, όπως και αυτό με τον Ιάσονα Άλλης Μεριάς, στο οποίο κέρδισε με 7-0. Οι παίκτες του Γιάννη Φασουράκη φάνηκαν ορεξάτοι, παίζοντας βέβαια και με αντίπαλο χαμηλότερης κατηγορίας, που φιλοδοξεί να κάνει μία νέα αρχή μετά την περσινή αποχώρησή του από το πρωτάθλημα.
Ο Σαρακηνός πέτυχε δύο γρήγορα γκολ με τον Τσιάνο στο 2’ και τον Καλαμάτα στο 4’, ενώ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο δείκτης ανέβηκε στο 4-0 με τα τέρματα των Γκάμπα στο 24’ και Βασιλείου στο 31’. Ο Καλαμάτας στο 64’ πέτυχε το 5-0, ενώ το τελικό 7-0 διαμόρφωσε ο Γκάμπας στο 75’ και 80’, με τον νεοαποκτηθέντα επιθετικό να σημειώνει χατ-τρικ στο ματς.

Α.Ε. 2002-Μαγνησιακός 3-4
Θεαματικός αγώνας έγινε στα Καλά Νερά με τον Μαγνησιακό να επικρατεί 3-4 της τοπικής Α.Ε. 2002. Το συγκρότημα του Βαγγέλη Τάχου έδειξε πολύ καλά στοιχεία και έχοντας ενισχυθεί σημαντικά στις μεταγραφές, φαίνεται πως φιλοδοξεί να επιστρέψει εκεί που ανήκει ιστορικά, δηλαδή στην Α’ κατηγορία.
Ο Μαγνησιακός άνοιξε το σκορ στο 24’ με ατομική ενέργεια του Ροδίτη, για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι επτά λεπτά αργότερα με τον Καλαϊτζίδη. Στο 43’ ο Ίμπρα έκανε το 1-2, για να έλθει νέα ισοφάριση για την Α.Ε. 2002 με τον Κούρτι στο 48’. Στο 60’ ο Ντίκας και δέκα λεπτά μετά ο Ίμπρα έσωσαν «αέρα» δύο τερμάτων στους «κυανόλευκους» (2-4), ενώ το τελικό 3-4 σημειώθηκε στο 83’ από τον Κουλοχέρη.
Για τον Μαγνησιακό αυτό ήταν το τρίτο στη σειρά νικηφόρο φιλικό, αφού είχε προηγηθεί το 5-1 επί της Α.Ε. Διμηνίου και το 5-0 επί των Μικροθηβών.

Ηρακλής Α.Θ.-Μικροθήβες 2-3
Στους Αγίους Θεοδώρους συναντήθηκαν δύο ομάδες που επιστρέφουν φέτος στα τοπικά πρωταθλήματα. Ο τοπικός Ηρακλής του Σάκη Παρίση και οι Μικροθήβες των Χρήστου Αναγνώστου και Ανδρέα Καπέσιου.
Οι φιλοξενούμενοι πήραν τη φιλική νίκη με 2-3, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0. Ο Κλίντον πέτυχε και τα δύο γκολ του Ηρακλή, ενώ για τις Μικροθήβες δύο φορές σκόραρε ο Μελετιάδης και μία ο Καλέμι.