Πρόκριση του ΠΑΟΚ – Πήρε το 1-1 στην Σλοβακία και πέρασε στα πλέι οφ του Europa League

paok

Ο ΠΑΟΚ με πολλές απουσίες έχανε με 1-0 από την Σπάρτακ Τρνάβα αλλά το γκολ του Κωνσταντινίδη του έδωσε την πρόκριση με το 1-1 και συνεχίζει στο Europa League χάρη στο 1-0 της Τούμπας.

Μεγάλες χαμένες ευκαιρίες για την ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ στο πρώτο 20λεπτο, όμως λίγο αργότερα βρέθηκε πίσω στο σκορ από μία ακατανόητη απόφαση του διαιτητή, που έδειξε την «άσπρη βούλα». Ο «δικέφαλος του Βορρά» κυνήγησε το γκολ ήταν άτυχος, όμως στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Κωνσταντινίδης επέβαλε την τάξη και με κοντινή κεφαλιά (48’) ισοφάρισε. Παρότι, οι Θεσσαλονικείς έμειναν με παίκτη λιγότερο από το 67’ (αποβλήθηκε ο Σκόνδρας) δεν αγχώθηκαν ιδιαίτερα κι έπειτα από τη νίκη τους (1-0) στο πρώτο ματς πήραν την πρόκριση.

Σπάρτακ Τρνβα (Γιουράι Γιάραμπεκ): Κάμεναρ, Γιανέτσκα, Μπόρτελ, Τοθ, Γκρέσακ, Μίκοβιτς, Κασάδο (79′ Μπάεζ), Νίκολιτς, Σάμπο, Χαλίλοβιτς (79′ Μίκινιτς), Βόιτους (62’ Χάρμπα)

ΠΑΟΚ (Ιγκόρ Τούντορ): Όλσεν, Τζαβέλλας, Κόστα, Σκόνδρας, Κωνσταντινίδης, Τζιόλης, Κάτσε (81′ Σαββίδης), Κοροβέσης, Πέλκας, Μακ, Μυστακίδης (57’ Κουλούρης, 69’ Πούγγουρας)