Πρόκριση των ΗΠΑ με Πούλισικ

Στον «τελικό» πρόκρισης η Σενεγάλη νίκησε με 2-1 το Εκουαδόρ, σε ένα do or die παιχνίδι για αυτήν. Το σκηνικό επαναλήφθηκε και λίγες ώρες αργότερα, με τις ΗΠΑ να επικρατούν του Ιράν με 1-0, παίρνοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Οι Αμερικανοί εμφανίστηκαν πιο επιθετικοί στα πρώτα λεπτά και ήταν εκείνοι οι οποίοι έχασαν τις πρώτες μεγαλές στιγμές του παιχνιδιού.

Στο 28′ ο Πούλισικ έβγαλε κάθετα στον Σάργκεντ, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Γουέα που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Μπεϊρανβάντ.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Σάργκεντ βρέθηκε στην περιοχή, γύρισε προς τα πίσω με τον Γουεά να σουτάρει δυνατά και να στέλνει την μπάλα άουτ.

Η… δικαιοσύνη αποδόθηκε στο 39ο λεπτό, όταν ο Μακένι βρήκε με ωραία μπαλιά δεξιά τον Ντεστ και ο τελευταίος έκανε κεφαλιά πάσα στον άσο της Τσέλσι που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Να σημειωθεί πως ο σκόρερ αποχώρησε αναγκαστικά με την έναρξη του δευτέρου μέρους, αφού στη φάση του γκολ τραυματίστηκε, σε σύγκρουση με τον πορτιέρε του Ιράν.

Οι… οιωνοί λοιπόν ήταν θετικοί για την ομάδα του Μπεράλτερ, μιας και οι ΗΠΑ έχουν οκτώ νίκες στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια που σκόραρε ο Πούλισικ.

Όπως ήταν λογικό, οι Ιρανοί ήταν εκείνοι που χρειαζόταν να μπουν πιο δυναμικά μετά την ανάπαυλα, μιας και από ήθελαν έστω την ισοπαλία για να προκριθούν. Έτσι, στο 52ο λεπτό έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Γκόντος, που έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Περίπου ένα τέταρτο αργότερο η ομάδα του Κεϊρόζ έφτασε ακόμα πιο κοντά στην ισοφάριση. Ο Αμπντουλαχί γύρισε την μπάλα στον Γκόντος που με πλασέ στην κίνηση σημάδεψε εκτός εστίας.

Το Ιράν τα έπαιξαν όλα για όλα, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να φτάσουν στο πολυπόθητο γκολ. Οι ΗΠΑ κράτησαν το μηδέν σε συνεχόμενα παιχνίδια για το Μουντιάλ για πρώτη φορά μετά το 1930, πανηγυρίζοντας τη σπουδαία πρόκριση για τους «16» όπου θα συναντήσουν την Ολλανδία.

Ιράν: Μπεϊρανβάντ, Ρεζαεϊάν, Χοσεΐνι, Πουραλιγκάνι, Μοχαμαντί (45′ Καρίμι), Εζατολάχι, Νουρουλάχι (71′ Τοράμπι), Χατζισαφί (72′ Γιαλάλι), Γκολίζαμπεχ (77′ Ανσαριφάρντ), Αζμούν, Ταρεμί.
ΗΠΑ: Τέρνερ, Ντεστ (82′ Μουρ), Ριμ, Κάρτερ, Βίκερς, Ρόμπινσον,ΜακΚένι (65′ Ακόστα), Άνταμς- Μούσα, Γουίε (82′ Ζίμερμαν), Πούλισικ (46′ Άαρονσον), Σάργκεντ (77′ Ράιτ).