Πρόκριση με Ράντι στο 118’… Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-2 την Αταλάντη στην παράταση για το Κύπελλο Ελλάδος

Χρειάστηκε να παίξει παράταση για να πάρει ο Ολυμπιακός Βόλου το εισιτήριο της πρόκρισης στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 3-2 την Αταλάντη, με τον Ιμπάν Ράντι να σημειώνει το νικητήριο γκολ με κεφαλιά στο 118’, με το παιχνίδι να λήγει ισόπαλο 2-2 στην κανονική του διάρκεια. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε δύο φορές, με τον Σκοπελίτη στο 10’ και με τον Κουτσιανικούλη στο 20’, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν δύο φορές, με τον Χαϊκάλη στο 12’ και τον Σακά στο 53’.
Ο Ολυμπιακός στην επόμενη φάση της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα Πόντου, ως γηπεδούχος, σε ημερομηνία που θα ορίσει η ΕΠΟ (πιθανότατα στις 2/10).
Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι, είχαν 15 τελικές προσπάθειες, δικαιούταν την πρόκριση, την οποία θα μπορούσαν να είχαν πάρει στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού, αν είχαν πιο «καθαρό» μυαλό στις φάσεις που δημιούργησαν.

Παράλληλα, στα δύο γκολ που δέχθηκε η ομάδα, έγιναν λάθη που τα «πλήρωσαν» οι «ερυθρόλευκοι», από μια ομάδα που πάλεψε μέχρι το τέλος.
Μεγάλο παιχνίδι από τον Βασίλη Κουτσιανικούλη, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, καθώς ήταν ο παίκτης που ξεχώριζε μέσα στον αγωνιστικό χώρο, με τις ενέργειές του. Στο ντεμπούτο του με τον Ολυμπιακό ο έμπειρος επιθετικός πέτυχε γκολ, είχε δοκάρι, δημιούργησε το νικητήριο τέρμα και ήταν ο κύριος εκφραστής των περισσότερων επιθετικών προσπαθειών του Ολυμπιακού στο παιχνίδι. Εξαιρετικός και ο Ιμπάν Ράντι, ο οποίος έκανε σοβαρό παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, έδειξε κουρασμένος στο δεύτερο ημίχρονο, όμως ήταν αυτός που με την εμπειρία του σημείωσε το τέρμα που έδωσε τη νίκη-πρόκριση στον Ολυμπιακό, με την ομάδα να αποφεύγει την «ρώσικη ρουλέτα», τα πέναλτι. Πολλά χιλιόμετρα έκανε ο Λιούμπομιρ Στεφάνοβιτς, με τον Σέρβο να έχει διάθεση, να δίνει «μάχες» στο κέντρο και να δείχνει ανεβασμένος σε απόδοση, σε σχέση με τα φιλικά παιχνίδια που αγωνίστηκε.

Πώς παρατάχθηκε ο Ολυμπιακός
Ο Θωμάς Γράφας παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Μακρυωνίτης, ενώ το δεξί άκρο της αμυνας κάλυψε ο Γραικός και το αριστερό ο Μπουτζίκος. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Φαζός και Βοσνακίδης. Ο Τσιάρας ήταν ο αμυντικός χαφ της ομάδας, Στεφάνοβιτς και Σκοπελίτης οι άλλοι δύο χαφ, ο Ράντι έπαιξε στο αριστερό άκρο της επίθεσης, ο Κουτσιανικούλης στο δεξί, με τον Τσίτα να παίζει στην κορυφή της επίθεση.

Δύο γκολ στο πρώτο μέρος με σούπερ Κουτσιανικούλη
Πολύ καλή παρουσία είχε στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, με τους «ερυθρόλευκους» να μπαίνουν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, πίεσαν την αντίπαλη άμυνα, «έπνιξαν» τον αντίπαλο και από την αρχή έδειξαν τις προθέσεις τους, κυνηγώντας ένα γρήγορο γκολ. Στο 3’ σε σέντρα του Μπουτζίκου από τα αριστερά, ο Σκοπελίτης σούταρε με τη μπάλα να κοντράρει σε σώματα αμυνόμενων και να χάνεται η ευκαιρία για γκολ από τον Ολυμπιακό. Οι παίκτες του Θωμά Γράφα έβγαιναν με αξιώσεις στην επίθεση από τα άκρα, αλλά και από τον άξονα, ο Κουτσιανικούλης ήταν εξαιρετικός και να συνεργάζεται άψογα και με τον Γραικό, ο οποίος πολλές φορές ανέβηκε στην επίθεση.
Η πίεση του Ολυμπιακού απέφερε, τελικά, καρπούς στο 10’. Αφού πρώτα οι Κουτσιανικούλης και Τσίτας δεν μπόρεσαν με σουτ να νικήσουν τον τερματοφύλακα Καπετάνο (απέκρουσε και τις δύο φορές σωτήρια ο τερματοφύλακας της Αταλάντης), ο Φίλιππος Σκοπελίτης με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Καπετάνου, γράφοντας το 0-1 για τον Ολυμπιακό.

Γρήγορα, ωστόσο, η Αταλάντη κατάφερε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Σε σύγχυση στην άμυνα του Ολυμπιακού, ο Γεράσιμος Χαϊκάλης, ο οποίος στο παρελθόν πέρασε από τον Ολυμπιακό, με σουτ έγραψε το 1-1, καθώς ο Μακρυωνίτης δεν μπόρεσε να διώξει τη μπάλα, παρότι τη βρήκε με τα χέρια.
Οι «ερυθρόλευκοι» μετά την ψυχρολουσία της ισοφάρισης, γρήγορα ανέλαβαν και πάλι τα ηνία του αγώνα και στο 20’ «μίλησε» η μεγάλη κλάση του Βασίλη Κουτσιανικούλη. Ύστερα από μπαλιά του Ιμπάν Ράντι, ο Λαρισαίος επιθετικός με ωραία κίνηση ξεπέρασε και τον τερματοφύλακα και πριν προλάβουν οι αμυνόμενοι να κλείσουν το τέρμα τους, με σουτ έγραψε το 1-2, μέσα σε αποθέωση από τους φιλάθλους του Ολυμπιακού, που έδωσαν χθες δυναμικό «παρών» στο γήπεδο της Αταλάντης.
Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 31’ το δυνατό σουτ του Κουτσιανικούλη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Καπετάνου. Στο 34’ ο Φαζός με διαγώνια μπαλιά 40 μέτρων βρήκε τον Κουτσιανικούλη στη δεξιά πλευρά, ο επιθετικός του Ολυμπιακού έβγαλε τη σέντρα, με τον Σκοπελίτη να σουτάρει και τη μπάλα να κοντράρει στα σώματα των παικτών της Αταλάντης.
Στο 43’ ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει και τρίτο τέρμα και να «καθαρίσει» το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο. Ο Κουτσιανικούλης από τα δεξιά έκανε φανταστική κούρσα, ξεπέρασε δύο αντιπάλους, σερβίρισε έτοιμο γκολ στον Τσίτα, ο οποίος μόνος μέσα στην περιοχή κλώτσησε αέρα και δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Έδωσε δικαιώματα στην Αταλάντη στο β’ μέρος
Στην επανάληψη οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και σε διάστημα πέντε λεπτών είχαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να σκοράρουν. Στο 48’ ο Τσίτας βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το σουτ, με τον Καπετάνο να αποκρούει, ενώ στο 51’ σουτ του Μπουτζίκου η μπάλα βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων της Αταλάντης.
Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Ολυμπιακός δέχθηκε γκολ στο 53’. Μετά από σέντρα του Χαϊκάλη, ο Μαλισσόβας με προβολή μέσα από την περιοχή έγραψε το 2-2, με την άμυνα του Ολυμπιακού να… πιάνεται στον ύπνο.
Μάλιστα στο 65’ ο Σακάς με κεφαλιά λίγο έλειψε να πετύχει τρίτο τέρμα για την Αταλάντη, με τον Μακρυωνίτη να αποκρούει σωτήρια.
Από το σημείο εκείνο και μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού, οι παίκτες του Ολυμπιακού παρουσιάστηκαν αγχωμένοι, δεν είχαν ηρεμία στο παιχνίδι τους, αν και στο 70’ έφτασαν μια «ανάσα» από το 2-3, με τον Καπετάνο να αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ, ύστερα από κεφαλιά του Φαζού μέσα από την περιοχή. Στο 81’ ο Τσίτας δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή στη σέντρα από τα αριστερά του Μπουτζίκου, στην τελευταία φάση στο 90λεπτο.

«Λύτρωση» από τον Ράντι
Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, με τον Ολυμπιακό να υπερέχει και να δημιουργεί τις φάσεις για το τρίτο γκολ, το οποίο ήρθε δύο λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης.
Στο 98’ ο Κουτσιανικούλης με φανταστική κάθετη πάσα έβγαλε μόνο απέναντι από τον Καπετάνο τον Τζέφερσον, ο Βραζιλιάνος δεν μπόρεσε να νικήσει τον τερματοφύλακα της Αταλάντης, ο οποίος απέκρουσε και στη συνέχεια της φάσης έδιωξαν τη μπάλα οι αμυνόμενοι των γηπεδούχων.
Στο 100’ ο Τζέφερσον εκτέλεσε αριστοτεχνικά φάουλ με τον Καπετάνο να… απογειώνεται και να κάνει φοβερή απόκρουση, κρατώντας στο σημείο εκείνο το 2-2. Στο 104’ ύστερα από μπαλιά του Ράντι, ο Κουτσιανικούλης δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή, για να φτάσουμε στο 118’ όπου ο Ολυμπιακός πέτυχε το νικητήριο γκολ. Ο Κουτσιανικούλης από τα αριστερά επιχείρησε τη σέντρα, με τον Ράντι να πιάνει την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.
Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν μια δύσκολη νίκη απέναντι σε μια μαχητική ομάδα, στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς και θα βρουν στο δρόμο τους στην επόμενη φάση της διοργάνωσης τον Απόλλωνα Πόντου.

Διαιτητής: Γκάμαρης (Αθηνών)
Βοηθοί: Κολιάκος, Νικολάου (Αθηνών)
Κίτρινες: Στεφάνοβιτς, Τσιάρας
ΑΤΑΛΑΝΤΗ: Καπετάνος, Μακρόπουλος, Κάπος (108’ Τζιος), Λυτάκης, Τσακανίκας, Αντωνόπουλος, Λαμπρόπουλος (55’ Τζιβελέκης), Μαλισσόβας (65’ Σακκάς), Δήμος (46’ Σίδερης), Αντωνίου, Χαϊκάλης.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Μακρυωνίτης, Γραικός, Μπουτζίκος, Βοσνακίδης, Φαζός, Τσιάρας (97’ Ρόκας), Σκοπελίτης (58’ Λάσκαρης), Κουτσιανικούλης, Στεφάνοβιτς (91’ Τζέφερσον), Ράντι (120′ Παπαϊωάννου), Τσίτας.

Θ. Γράφας: Έπρεπε να είχαμε «καθαρίσει» στο πρώτο μέρος
Μετά το τέλος του παιχνιδιού ο προπονητής του Ολυμπιακού, Θωμάς Γράφας, τόνισε πως οι παίκτες του με τα λάθη τους στα δύο γκολ επέτρεψαν στην Αταλάντη να παραμείνει στο παιχνίδι μέχρι τέλους. Η ομάδα του κράτα την πρόκριση και θα δουλέψει για να διορθώσει τα λάθη της, ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος της Φούτμπολ Λιγκ. Αναλυτικά οι δηλώσεις του:
«Ήταν ένα παιχνίδι όπου εμείς δώσαμε δικαιώματα στον αντίπαλο. Γιατί στο πρώτο ημίχρονο είχαμε πάρα πολλές ευκαιρίες και δεν φροντίσαμε να τελειώσουμε το ματς. Δεχθήκαμε δύο εύκολα γκολ, σε φάσεις όπου δεν είχαμε επικοινωνία και βάλαμε την Αταλάντη στο παιχνίδι. Λογικό μετά να έρχεται το άγχος, η πίεση και το παιχνίδι άρχισε να δυσκολεύει, τόσο για μας, όσο και την Αταλάντη. Νομίζω ότι μόνοι μας μπήκαμε στη διαδικασία του άγχους και της πίεσης. Το παιχνίδι έπρεπε να είχε τελειώσει στο 60’, χωρίς να έχουμε προβλήματα και άγχος μέχρι την παράταση. Κρατάμε την πρόκριση, και θα δουλέψουμε για να διορθώνουμε τα λάθη μας, ενόψει του μαραθώνιου του πρωταθλήματος. Είναι σημαντικό ότι προκριθήκαμε και συνεχίζουμε».
Από την πλευρά του ο προπονητής της Αταλάντης, Μάκης Ζαχαρόπουλος, τόνισε στις δηλώσεις του: «Ήταν ένα παιχνίδι γιορτή του ποδοσφαίρου. Για την Αταλάντη τέτοια ματς της ανεβάζουν το πρεστίζ. Παίζαμε με μία ιστορική ομάδα, όπως είναι ο Ολυμπιακός Βόλου και θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου, γιατί κοίταξαν τον Ολυμπιακό στα μάτια. Παρότι στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν καλοί και κάναμε δύο λάθη που μας στοίχισαν δύο τέρματα. Βέβαια, θα μπορούσαμε να είχαμε δεχθεί κάποια άλλα τέρματα από τον Ολυμπιακό, καθώς είχε τις ευκαιρίες.
Όταν όμως βρίσκεσαι δύο φορές πίσω στο σκορ, απέναντι σε μία τέτοια ομάδα και καταφέρνεις και ισοφαρίζεις, είναι πολύ τιμητικό. Από κει και πέρα ο αντίπαλος είναι πιο έμπειρος και πήρε και την πρόκριση».