Πρόκριση για τη Νίκη στο Κύπελλο από την “άσπρη βούλα”

Mεγάλη πρόκριση για τη Νίκη Βόλου. Πέρασε από τα Τρίκαλα με 0-1 και πήρε το εισιτήριο για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας για πρώτη φορά μετά το 2013/14, όταν στην ίδια φάση του θεσμού αποκλείστηκε από τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Το πρώτο μέρος δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας, με τον κόσμο να δίνει τον παλμό του από την κερκίδα. Παρόλα αυτά ρυθμός δεν υπήρχε, ούτε και ιδιαίτερα αξιόλογες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες με το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου να σφραγίζει τις -ημιτελείς- προσπάθειες των δύο ομάδων.

Διαφορετικό ματς στο δεύτερο 45λεπτο. Καλός ρυθμός, πιο επιθετική φιλοσοφία από τις δύο ομάδες και με καλές στιγμές μπροστά στις δύο εστίες. Η Νίκη Βόλου ήταν πιο επικίνδυνη και έβγαινε καλύτερη στην επίθεση, κερδίζοντας μάλιστα και πέναλτι στο 73’ αλλά και την μεγάλη ευκαιρία για να μπει σε θέση οδηγού. Οι παίκτες των Τρικάλων διαμαρτυρήθηκαν έντονα, θεωρώντας πως ο Μιράντα έπεσε στο χόρτο χωρίς να υπάρχει παράβαση από τον Βασιλείου. Ο Ροχάνο σκόραρε από τη «άσπρη βούλα», δίνοντας το έναυσμα για πανηγυρισμούς στον «κυανόλευκο» πάγκο αλλά και στην κερκίδα με τους φιλοξενούμενους οπαδούς.

Ένα γκολ που έδωσε… άγρια ομορφιά στο ματς, με τα Τρίκαλα να ψάχνονται κυρίως με βαθιές μπαλιές αλλά να μην μπορούν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα της Νίκης. Σα να μην έφταναν όλα αυτά, ο Παρέδες στο 87ο λεπτό είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, αφήνοντας τους γηπεδούχους με παίκτη λιγότερο. Αυτό δεν τους πτόησε, συνέχισαν να πιέζουν αλλά δεν βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης και γνώρισαν τον αποκλεισμό, με τη Νίκη Βόλου να παίρνει σπουδαία πρόκριση στους «16».
ΑΟ Τρίκαλα: Σεντουριόν, Σανδραβέλης, Παρέδες, Ντιαλόσι, Ριζογιάννης, Μπαξεβάνος, Ευθυμίου (83′ Νιάρος), Ελευθεριάδης (80′ Νίζιτς), Πέλκας, Κουσκουνάς, Χειρίτραντας
Νίκη Βόλου: Μπάγιτς, Πάνος, Παναγιωτίδης, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Κυριακίδης (62′ Τζοβάρας), Τσουκαλάς, Μιράντα (90′ Αλιατίδης), Κάσσος, Βλαχομήτρος (46′ Γκαρσία), Ροχάνο (87′ Τζιώρας)