Προηγήθηκε, αλλά στο τέλος έχασε με 2-1 ο Βόλος από την ΑΕΛ

Μπορεί να προηγήθηκε στο σκορ (0-1) στο πρώτο ημίχρονο με γκολ του Χοακίν Τόρες στο 38’, ωστόσο, ο Βόλος δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα στο AEL FC Arena στο παιχνίδι με τη Λάρισα, χάνοντας με 2-1. Οι «βυσσινί» στο β’ μέρος βρήκαν τον τρόπο να «γυρίσουν» το ματς και με δύο τέρματα από τους Φατιόν με πέναλτι στο 57’ και Ντάουντα στο 84’, πήραν μια σπουδαία νίκη.
Επέστρεψαν στις επιτυχίες ύστερα από δύο σερί ήττες, ενώ ο Βόλος για ένα ακόμη παιχνίδι φέτος κέρδισε τις εντυπώσεις με το επιθετικό ποδόσφαιρο που παίζει, όχι όμως και τους βαθμούς.

Πώς παρατάχθηκαν οι ομάδες
Η ΑΕΛ παρατάχθηκε με διάταξη 3-5-2. Τερματοφύλακας ήταν ο Κρίσινσον, ενώ την τριάδα στην άμυνα αποτέλεσαν οι Μόρας, Ζίζιτς και Μπράλιτς. Οι πέντε παίκτες στη μεσαία γραμμή ήταν οι Καρανίκας, Κάτσε, Μιλοσάβλιεβιτς, Φατιόν και Στάνκοβιτς, ενώ στην επίθεση αγωνίστηκαν οι Ουάρντα και Νούνιτς.
Από την άλλη πλευρά ο Χουάν Φεράντο παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Μελίσσας, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Ντεντάνης και το αριστερό ο Φεράρι. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Δημόπουλος και Τσίκα. Στις πτέρυγες κινούνταν οι Ζοάο και Τόρες, με τον Μουνίθ να αγωνίζεται πίσω από τον προωθημένο Μάντζη.

Εξαιρετικός ο Βόλος στο πρώτο μέρος
Ανοιχτό παιχνίδι έγινε στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να παίζουν επιθετικά και να επιζητούν το γκολ. Ο Βόλος δεν κλείστηκε στην άμυνα, προσπάθησε να «χτυπήσει» στην κόντρα επίθεση και κατάφερε στο πρώτο μέρος να πάρει προβάδισμα στο σκορ με ένα πολύ ωραίο γκολ από τον Χοακίν Τόρες στο 38’. Οι «κυανέρυθροι» είχαν κι άλλες ευκαιρίες να πετύχουν τέρμα, ωστόσο και η ΑΕΛ είχε δύο μεγάλες στιγμές, με τη μπάλα να σταματά στα δοκάρια του Μελίσσα.
Οι «βυσσινί» είχαν ελαφρά κατοχή μπάλας στο πρώτο ημίχρονο (54%), ωστόσο, ο Βόλος είχε περισσότερες τελικές προσπάθειες, έξι έναντι πέντε της ΑΕΛ.
Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς σημειώθηκε στο 6’ με τον Τόρες να κάνει το σουτ από τα αριστερά, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κρίστινσον. Δύο λεπτά αργότερα, η ΑΕΛ απάντησε στην ευκαιρία των φιλοξενουμένων. Ο Μιλοσάβλιεβιτς έστρωσε τη μπάλα στον Φατιόν, ο οποίος έκανε το σουτ, με τη μπάλα να χτυπά στη ρίζα του δεξιού δοκαριού της εστίας του Βόλου.
Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι είχαν τρία σουτ τα οποία δεν βρήκαν στόχο, με τους Ντεντάκη στο 14’ και 22’ (άουτ) και Μουνίθ στο 19’ (άουτ).
Ύστερα από ένα δεκάλεπτο, όπου οι δύο ομάδες ήταν νευρικές με πολλά φάουλ εκατέρωθεν, ο Βόλος άνοιξε το σκορ στο 38’. Ο Ντεντάκης από τα δεξιά επιχείρησε τη σέντρα, η άμυνα της ΑΕΛ απομάκρυνε τη μπάλα προσωρινά, αυτή στρώθηκε στον Τόρες, με τον Αργεντινό από το ύψος της μεγάλης περιοχής να πιάνει σουτ με το αριστερό, στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Κρίστινσον για το 0-1.
Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους η Λάρισα έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, χάνοντας δύο σημαντικές ευκαιρίες, όμως και ο Βόλος θα μπορούσε στις καθυστερήσεις να πετύχει δεύτερο τέρμα, χάνοντας εκπληκτική ευκαιρία για το 0-2. Στο 43’ μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ουάρντα με κεφαλιά «ψαράκι» δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μελίσσα, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΛ είχε δεύτερο δοκάρι στο ματς. Ο Καρανίκας σούταρε με τη μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης το σουτ του Καρανίκα σταμάτησε στο σώμα του Δημόπουλου.
Ο Βόλος στο 45+2’ απώλεσε πολύ μεγάλη ευκαιρία. Ο Μουνίθ βγήκε τετ-α-τετ με τον Κρίστινσον όμως το πλασέ του ήταν κάκιστο, στέλνοντας τη μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα της ΑΕΛ.

Ανατροπή από την ΑΕΛ
Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ μπήκε δυνατά με στόχο το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο ήρθε νωρίς, στο 57’ με πέναλτι. Νωρίτερα στο 48’ ο Κάτσε εκτέλεσε φάουλ, ο Μπράλιτς πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να περνά άουτ. Η ισοφάριση για τους «βυσσινί» ήρθε στο 57’, όπως προαναφέραμε. Ο Τσίκα βρήκε τη μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή, μετά από σέντρα του Ασούμπρε και ο διαιτητής Βάτσιος καταλόγισε πέναλτι. Ο Άντονι Φατιόν ανέλαβε την εκτέλεσή του, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα, για να γράψει το 1-1 για την ΑΕΛ.
Παρά το γκολ που δέχθηκαν οι φιλοξενούμενοι, δεν πτοήθηκαν και βγήκαν στην επίθεση με στόχο να πάρουν και πάλι «κεφάλι» στο σκορ, με την ΑΕΛ να οπισθοχωρεί μέχρι το 65’.
Στη συνέχεια, όμως, η ΑΕΛ έγινε πιο επιθετική, άσκησε πίεση στα καρέ του Μελίσσα και το 67’ έχασε διπλή ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ. Πρώτα ο Ουάρντα με σουτ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μελίσσα, που απέκρουσε, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Καρανίκας έκανε τη σέντρα, ο Ντάουντα έπιασε την κεφαλιά, με τον Μελίσσα να αποκρούσει σωτήρια σε κόρνερ. Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους «βυσσινί» στο 69’ και πάλι με τον Ντάουντα. Μέσα από την περιοχή αμαρκάριστος, μετά από πάσα του Ασούμπρε, «κατάφερε» να στείλει τη μπάλα άουτ.
Η πίεση της ΑΕΛ στην άμυνα του Βόλου συνεχίστηκε και στο 77’ ο Ουάρντα έχασε σημαντική ευκαιρία για το 2-1, καθώς σούταρε άουτ, μέσα από την περιοχή. Στο 78’ ο Μυστακίδης με σουτ δεν αιφνιδίασε τον Κρίστινσον, ο οποίος μπλόκαρε τη μπάλα.
Για να γίνει τελικά το 2-1 για την ΑΕΛ στο 84’. Σκόρερ η «χρυσή» αλλαγή του Μιχάλη Γρηγορίου, ο Αμπιόλα Ντάουντα. Ο Νιγηριανός επιθετικός έγινε κάτοχος της μπάλας μετά από ελεύθερο του τερματοφύλακα Κρίστινσον και αδράνεια της άμυνας του Βόλου, πλάσαρε εύστοχα τον Μελίσσα για το 2-1, γυρίζοντας το ματς για την ομάδα του.
Στα λεπτά που απέμειναν μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού, ο Βόλος προσπάθησε να ισοφαρίσει, δίχως όμως να χάσει κάποια σημαντική ευκαιρία.

Διαιτητής: Βάτσιος
Βοηθοί: Σίπκας (Σάμου), Ζήρδας (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Περράκης (Αθηνών)
Κίτρινες: Φατιόν, Μπράλιτς, Κάτσε-Μουνίθ, Μαξ,Τόρες, Δημόπουλος
ΑΕΛ: Κρίστινσον, Ζίζιτς (46’ Ασούμπρε), Μόρας, Μιλοσάβλιεβιτς (77’ Μπούστος), Καρανίκας, Ουάρντα, Κάτσε, Μπράλιτς, Νούνιτς (67’ Ντάουντα), Αντόνι, Στάνκοβιτς.
ΒΟΛΟΣ: Μελίσσας, Δημόπουλος, Τσίκα, Φεράρι, Ντεντάκης, Τσοκάνης, Μαξ (88’ Ατιγιάτ), Ζοάο (70’ Μυστακίδης), Τόρες, Μουνίθ, Μάντζης (79’ Λύρατζης).