Προελαύνει ο Θησέας

Ο Θησέας βρέθηκε να χάνει 1-2 στο ημίχρονο, πέτυχε όμως γρήγορα την ανατροπή και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του. Συνέτριψε 5-2 τον Πύρασο, που άφησε στα αποδυτήρια τον καλό του εαυτό. Οι «πράσινοι» του Κώστα Παπαστεργίου ήταν καταιγιστικοί στην επανάληψη, δικαίως πήραν το ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής και έκαναν άλλο ένα σημαντικό βήμα προς την κατάκτηση του τίτλου.

Έγινε πολύ ωραίο ματς στο βοηθητικό του ΕΑΚ, διαφήμιση για το τοπικό μας ποδόσφαιρο. Στο 13’ ο  Ζαχαράκης σούταρε -χωρίς να μαρκάρεται- άουτ. Στο 27′ ο Τσιλίγκος απέκρουσε σέντρα-σουτ του Ρουκά και στην επαναφορά ο Γκουγκούδης αστόχησε από πλεονεκτική θέση, ενώ το 0-1 γράφτηκε στο 29′. Ο  Ζαχαράκης έδωσε την ασίστ και ο Δαμάσκος σκόραρε με ωραίο πλασέ στην αριστερή γωνία. Διαγώνιο σουτ του Βλάχου από δύσκολη πλάγια θέση πέρασε λίγο άουτ (33′), ακολούθησε μία ευκαιρία για τον Πύρασο με δυνατό σουτ του Δαμάσκου που εξουδετέρωσε σε κόρνερ εντυπωσιακά ο Στούκας (35′) και αμέσως μετά η «απάντηση» όταν ο Γκουγκούδης βγήκε απέναντι από τον Τσιλίγκο, αλλά ο γκολκίπερ τον ανέκοψε με τα πόδια.  Το 1-1 έγινε στο 41′. Σέντρα του Ισά από τα δεξιά, πέρασε από τον Βλάχο και ανενόχλητος ο Σφάκας δεν δυσκολεύτηκε με πλασέ να σκοράρει. Οι Αγχιαλίτες πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο 44′ όταν ο Ζαχαράκης είχε καλοεκτελεσμένο φάουλ που κατέληξε στα δίχτυα με τον Σιώμο να πετάγεται στην πορεία της μπάλας.

Στο β’ ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ήταν αγνώριστοι και με πολλά αμυντικά κενά. Ο Θησέας μπήκε καλύτερα, πίεσε κι έφθασε γρήγορα στην ανατροπή. Στο 48′ ο Σφάκας είχε ωραίο σουτ εκτός μεγάλης περιοχής που έδιωξε θεαματικά ο Τσιλίγκος σε κόρνερ. Το 2-2 στο 52′ με κεφαλιά του αμαρκάριστου Κοτζαθανάση στην καρδιά της άμυνας ύστερα από κόρνερ του Μίλτου και το 3-2 στο 60′ με διαγώνιο σουτ του Αντζούρη στην πρώτη του επαφή με την μπάλα. Ο Κοτζαθανάσης -κορυφαίος χθες του γηπέδου- έδωσε την ασίστ σε μια φάση που ξεκίνησε με τον Θησέα σε θέση άμυνας σε κερδισμένο φάουλ  του Πυράσου.

Στο 75′ ο Τσορμπαντζής έκανε λάθος πάσα έξω από την περιοχή, ο Ισά έκλεψε, ο Κοτζαθανάσης του έστρωσε την μπάλα και ο Ισά με διαγώνιο σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 4-2. Λίγο πριν τη λήξη ο Αντζούρης σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ δεν είχε καλό τελείωμα και στο 90′ γράφτηκε το 5-2. Ο Μίλτος πέρασε την μπάλα στον κενό χώρο, ο Κοτζαθανάσης που ήταν οφσάιντ δεν μπήκε στη φάση και έτσι, επωφελήθηκε ο επερχόμενος από πίσω Αντζούρης που έδωσε …έτοιμο γκολ στον Μερμίγγη.

Με τη φοβερή του εμφάνιση, ο Θησέας -που τελείωσε το ματς με οκτώ πρώην παίκτες του Πυράσου-έφθασε τις εννιά σερί νίκες κι αν συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό, τότε πολύ δύσκολα θα αμφισβητηθεί η ανωτερότητά του.

ΘΗΣΕΑΣ: Στούκας, Ρουκάς, Αναστασίου, Μοράλες (68′ Καραλόπουλος), Ιωάννου, Τανάγιας, Σφάκας (58′ Αντζούρης), Γκουγκούδης (77′ Μερμίγγης), Βλάχος (46′ Μίλτος), Κοτζαθανάσης, Ισά.

ΠΥΡΑΣΟΣ: Τσιλίγκος, Γιοβάνης, Ίμπρα, Γκίνης, Τσορμπαντζής (77′ Δ. Τσάμης), Κατής, Μπασδάνης, Σαμαράς (70′ Τσάκαλος), Σιώμος (77′ Μπαρμπούτας), Ζαχαράκης, Δαμάσκος.