Αθλητισμός

Πρεμιέρα εντός έδρας για Βόλο – Υποδέχεται τον Ν.Ο. Χανίων στην Α1 πόλο

Στα γραφεία της ΚΟΕ πραγματοποιήθηκε χθες η κλήρωση του πρωταθλήματος της Α1 Εθνικής κατηγορίας πόλο των ανδρών για τη σεζόν 2020-21. Στην πρεμιέρα, που έχει οριστεί για τις 10 Οκτωβρίου, ο Βόλος Υδατοσφαίριση-Κολύμβηση θα φιλοξενήσει τον Ν.Ο. Χανίων.

Στη φετινή Α1 πόλο θα παίξουν όλοι με όλους (26 αγωνιστικές), με την κανονική περίοδο να ολοκληρώνεται στις 8 Μαΐου 2021. Θα ακολουθήσουν τα πλέι οφ για την ανάδειξη πρωταθλητή με τη συμμετοχή των τεσσάρων πρώτων ομάδων και τα πλέι άουτ με εκείνες που θα τερματίσουν στις θέσεις 7-14. Στο τέλος θα υποβιβαστούν δύο ομάδες. Οι σειρές θα κρίνονται στις τρεις νίκες, ενώ θα υπολογίζονται και οι αγώνες της κανονικής περιόδου. Το πρόγραμμα είναι το εξής:

1η αγωνιστική (10/10)
Ολυμπιακός-Βουλιαγμένη
Π. Φάληρο-ΑΕΚ
Ν.Ο. Χίου-Απόλλων
Βόλος-Ν.Ο. Χανίων
Περιστέρι-Πανιώνιος
Γλυφάδα-Υδραϊκός
ΠΑΟΚ-Εθνικός

2η αγωνιστική (14/10)
Εθνικός-Γλυφάδα
Υδραϊκός-Περιστέρι
Πανιώνιος-Βόλος
Ν.Ο. Χανίων-Ν.Ο. Χίου
Απόλλων-Π. Φάληρο
ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Βουλιαγμένη-ΠΑΟΚ

3η αγωνιστική (17/10)
Ολυμπιακός-Απόλλων
Π. Φάληρο-Ν.Ο. Χανίων
Ν.Ο. Χίου-Πανιώνιος
Βόλος-Υδραϊκός
Περιστέρι-Εθνικός
Γλυφάδα-ΠΑΟΚ
Βουλιαγμένη-ΑΕΚ

4η αγωνιστική (24/10)
Γλυφάδα- Βουλιαγμένη
ΠΑΟΚ-Περιστέρι
Εθνικός-Βόλος
Υδραϊκός-Ν.Ο. Χίου
Πανιώνιος-Π. Φάληρο
Ν.Ο. Χανίων-Ολυμπιακός
Απόλλων-ΑΕΚ

5η αγωνιστική (31/10)
Ολυμπιακός-Πανιώνιος
Π. Φάληρο-Υδραϊκός
Ν.Ο. Χίου-Εθνικός
Βόλος-ΠΑΟΚ
Περιστέρι-Γλυφάδα
ΑΕΚ-Ν.Ο. Χανίων
Βουλιαγμένη-Απόλλων

6η αγωνιστική (4/11)
Περιστέρι-Βουλιαγμένη
Γλυφάδα-Βόλος
ΠΑΟΚ-Ν.Ο. Χίου
Εθνικός-Π. Φάληρο
Υδραϊκός-Ολυμπιακός
Πανιώνιος-ΑΕΚ
Ν.Ο. Χανίων-Απόλλων

7η αγωνιστική (7/11)
Ολυμπιακός-Εθνικός
Π. Φάληρο-ΠΑΟΚ
Ν.Ο. Χίου-Γλυφάδα
Βόλος-Περιστέρι
Απόλλων-Πανιώνιος
ΑΕΚ-Υδραϊκός
Βουλιαγμένη-Ν.Ο. Χανίων

8η αγωνιστική (11/11)
Βόλος-Βουλιαγμένη
Περιστέρι-Ν.Ο. Χίου
Γλυφάδα-Π. Φάληρο
ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός
Εθνικός-ΑΕΚ
Υδραϊκός-Απόλλων
Πανιώνιος-Ν.Ο. Χανίων

9η αγωνιστική (21/11)
Ολυμπιακός-Γλυφάδα
Π. Φάληρο-Περιστέρι
Ν.Ο. Χίου-Βόλος
Ν.Ο. Χανίων-Υδραϊκός
Απόλλων-Εθνικός
ΑΕΚ-ΠΑΟΚ
Βουλιαγμένη-Πανιώνιος

10η αγωνιστική (25/11)
Ν.Ο. Χίου-Βουλιαγμένη
Βόλος-Π. Φάληρο
Περιστέρι-Ολυμπιακός
Γλυφάδα-ΑΕΚ
ΠΑΟΚ-Απόλλων
Εθνικός-Ν.Ο. Χανίων
Υδραϊκός-Πανιώνιος

11η αγωνιστική (28/11)
Ολυμπιακός-Βόλος
Π. Φάληρο-Ν.Ο. Χίου
Πανιώνιος-Εθνικός
Ν.Ο. Χανίων-ΠΑΟΚ
Απόλλων-Γλυφάδα
ΑΕΚ-Περιστέρι
Βουλιαγμένη-Υδραϊκός

12η αγωνιστική (5/12)
Π. Φάληρο-Βουλιαγμένη
Ν.Ο. Χίου-Ολυμπιακός
Βόλος-ΑΕΚ
Περιστέρι-Απόλλων
Γλυφάδα-Ν.Ο. Χανίων
ΠΑΟΚ-Πανιώνιος
Εθνικός-Υδραϊκός

13η αγωνιστική (9/12)
Ολυμπιακός-Π. Φάληρο
Υδραϊκός-ΠΑΟΚ
Πανιώνιος-Γλυφάδα
Ν.Ο. Χανίων-Περιστέρι
Απόλλων-Βόλος
ΑΕΚ-Ν.Ο. Χίου
Βουλιαγμένη-Εθνικός

* Στον β’ γύρο οι αγώνες αντιστρόφως και στις παρακάτω ημερομηνίες: 19/12 (14η αγωνιστική), 9/1 (15η), 16/1 (16η), 13/3 (17η), 17/3 (18η), 20/3 (19η), 24/3 (20η), 31/3 (21η), 7/4 (22η), 10/4 (23η), 17/4 (24η), 5/5 (25η), 8/5 (26η).

Φωτό: Στιγμιότυπο από τη χθεσινή κλήρωση στα γραφεία της ΚΟΕ

Προηγούμενο ΆρθροΕπόμενο Άρθρο
Μοιραστείτε το