Πονάει στον Ολυμπιακό Βόλου ο αποκλεισμός από το Κύπελλο

Δεν θα συνεχίσει ο Ολυμπιακός Βόλου στο Κύπελλο Ελλάδος. Στο γήπεδο του Καναλακίου οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν με 2-1 από τον τοπικό Αχέροντα (ομάδα Γ’ Εθνικής) στην παράταση (κ.α. 1-1), ύστερα από ένα πολύ καλό παιχνίδι, ανοιχτό και με ευκαιρίες εκατέρωθεν.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο σκορ στο 27’ με τον Στάμου, ενώ ο Αχέρων ισοφάρισε στο 45’ με αυτογκόλ του Μαρκοπουλιώτη. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημειώθηκε στο τρίτο λεπτό της παράτασης (93’) από τον Παπανίκου.

Πώς έπαιξε ο Ολυμπιακός
Ο Γιώργος Βαζάκας παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Ξενοδόχοβ, με τον Σκοπελίτη να καλύπτει το δεξί άκρο της άμυνας και τον Γραικό το αριστερό. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Στάμου και Μαρκοπουλιώτης. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Κόλα και Ντουάρτε, με τους Κουντουριώτη (δεξιά) και Χατζηπιρπιρίδης (αριστερά) να παίζουν στις πτέρυγες, με τον Χάσεκ να αγωνίζεται πίσω από τον προωθημένο Σιαφά.

Δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, με τον Αχέροντα να βάζει δύσκολα στον Ολυμπιακό. Και οι δύο ομάδες είχαν ορισμένες καλές στιγμές στο ματς, ενώ σημείωσαν από ένα τέρμα. Οι γηπεδούχοι είχαν ελαφρά κατοχή μπάλας και προσπαθούσαν να αναπτυχθούν επιθετικά κυρίως από τα άκρα, ωστόσο, ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που έφτασε πρώτη κοντά στο γκολ. Ο Κουντουριώτης έκανε ωραία κούρσα από τα δεξιά, έβγαλε την παράλληλη σέντρα, δίχως να καταφέρουν να σκοράρουν οι Χάσεκ -αρχικά- και ο Χατζηπιριπίδης στη συνέχεια, με τα σουτ να κοντράρουν σε σώματα των παικτών του Αχέροντα.

Οι γηπεδούχοι ανταπέδωσαν την ευκαιρία στο 18’ με τον Ροβίνα να σουτάρει άουτ από καλή θέση μέσα στην περιοχή. Ο Αχέρων στο 25’ έφτασε κοντά στο 1-0, με το Ξενοδόχοβ να αποκρούει σωτήρια σε κεφαλιά του Φράγκου μετά από κόρνερ του Τσούτση.

Για να φτάσουμε στο 27’ με τον Ολυμπιακό να ανοίγει το σκορ. Ο Κόλα από τα αριστερά επιχείρησε τη σέντρα και ο προωθημένος Στάμου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βλάχου, γράφοντας το 0-1.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πετύχει δεύτερο γκολ, ενώ από την πλευρά του ο Αχέρων κυνήγησε την ισοφάριση. Στο 31’ ο Ξενοδόχοβ (ήταν χθες ο κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού), ενήργησε σωτήρια στην κεφαλιά του Ροβίνα, αποκρούοντας σε κόρνερ, ενώ στο 34’ ο Ολυμπιακός έφτασε μια ανάσα από το 0-2. Ο Κουντουριώτης, εκ των κορυφαίων του Ολυμπιακού στο χθεσινό παιχνίδι, βρήκε ωραία τον Χάσεκ, με τον Τσέχο να σουτάρει άουτ.

Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό στο 40’ με δημιουργό και πάλι τον Κουντουριώτη, ο οποίος συνεργάστηκε με τον Χάσεκ, αυτός σούταρε, με τον Βλάχο να αποκρούει σε κόρνερ.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους ο Αχέρων πίεσε για την ισοφάριση και αφού έχασε δύο πολύ καλές ευκαιρίες, κατάφερε στο 45’ να ισοφαρίσει. Στο 42’ ο Κωνσταντίνου έκανε τη σέντρα σουτ από τα δεξιά, με τον Σκοπελίτη να διώχνει την μπάλα, η οποία είχε κατεύθυνση προς το τέρμα.

Στο 44’ ο Νταντίδης βρέθηκε σε θέση βολής έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Ξενοδόχοβ να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ.

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός δεν απέφυγε το γκολ της ισοφάρισης. Στο 45’ ο Σδράβος επιχείρησε σέντρα σουτ από τα δεξιά, με τον Μαρκοπουλιώτη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, στην προσπάθειά του να την απομακρύνει, για να γίνει το 1-1.

Δεν άλλαξε το σκορ στο β’ ημίχρονο
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Γιώργος Βαζάκας πέρασε στο ματς τον Βερνάρδο στη θέση του Χατζηπιρπιρίδη. Το δεύτερο ημίχρονο είχε καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να παλεύουν για να φτάσουν στο γκολ.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν πρώτοι κοντά στο γκολ, με τον Ξενοδόχοβ να διώχνει σε κόρνερ τη σέντρα σουτ που επιχείρησε ο Σδράβος. Στο 55’ ο Ολυμπιακός από μία στατική φάση απείλησε το τέρμα του Βλάχου. Ο Κόλα εκτέλεσε φάουλ, με την μπάλα να περνά λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα του Αχέροντα.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν πολύ καλή ευκαιρία στο 61’ να πετύχουν δεύτερο τέρμα. Ο Κόλα με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Κουντουριώτη, αυτός έκανε ωραία κίνηση, μπήκε στην περιοχή, σούταρε, με τον Βλάχο να αποκρούει την μπάλα και στη συνέχεια της φάσης ο Χάσεκ σούταρε, με την μπάλα να κοντράρει σε κάποιο πόδι αμυνόμενου για να καταλήξει κόρνερ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, παρά την κούραση και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ και να αποφύγουν την παράταση. Στο 82’ ο Παπανίκου έκανε το σουτ από κοντά, με τον Ξενοδόχοβ να αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ.

Ο Ολυμπιακός στο 85’ έχασε τεράστια ευκαιρία να σκοράρει, με τον Βερνάρδο να σουτάρει μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Βλάχου, ενώ στο 89’ ο Μπάτροβτις εκτέλεσε φάουλ, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Έτσι, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Παπανίκου έδωσε  την πρόκριση στον Αχέροντα

Στον έξτρα χρόνο ο Αχέρων πολύ γρήγορα έφτασε στο γκολ από μία στατική φάση. Συγκεκριμένα στο 93’ ο Παπανίκου εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα πέρασε από το τείχος, ο Ξενοδόχοβ δεν μπόρεσε να αποκρούσει στη δεξιά του γωνία, για να γίνει το 2-1 για τον Αχέροντα.

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης και μετά το γκολ του Αχέροντα, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να φτάσουν με αξιώσεις σε θέση βολής, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να μην μπορούν να αντιδράσουν.

Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης ο Ολυμπιακός έχασε σπουδαίες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Στο 110’ ο Βερνάρδος έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία, όταν βρέθηκε τετ α τετ με τον Βλάχο, δεν μπόρεσε, ωστόσο, να τον νικήσει, με τον τερματοφύλακα του Αχέροντα να αποκρούει σωτήρια σε κορνερ.

Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, στο 111’ ο Σουλεϊμάν με σουτ έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Κουντουριώτης μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή, σούταρε, για να μπλοκάρει την μπάλα ο Βλάχος.

Στο 120’ ο Αχέρων έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει τρίτο τέρμα, με τον Βέρμπη να εκτελεί φάουλ με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Ξενοδόχοβ.

Διαιτητής: Μπακογιάννης (Αθηνών).
Βοηθοί: Ζήρδας, Τσολακίδης (Αθηνών).
4ος διαιτητής: Αλάμπεης (Αθηνών).
Κόκκινη: 119′ Σουλεϊμάν (2η κίτρινη).
ΑΧΕΡΩΝ ΚΑΝΑΛΑΚΙΟΥ: Βλάχος Καπίας (91’ Σακάς, 119’ Βέρμπης), Φράγκος, Παπανίκου, Κωνσταντίνου, Νταντίδης, Κυριάκης (90’ Νικολάου), Εβραΐζογλου (63’ Κωσταμένας), Ροβίνας (74’ Θεοδωράκης), Σδράβος, Τσούτσης (74’ Γεωργίου).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Ξενοδόχοβ, Σκοπελίτης (119’ Φιλίποβιτς), Γραικός (84’ Κόκας), Στάμου, Μαρκοπουλιώτης, Κόλα (108’ Χατζής) , Ντουάρτε (84’ Σουλεϊμάν), Κουντουριώτης, Χατζηπιρπιρίδης (46’ Βερνάρδος), Χάσεκ (71’ Μπάτροβιτς), Σιαφά.