Πολύτιμος βαθμός για την Ε.Λ. Νηλέας, 1-1 με Πύρασο

Έναν ακόμη πολύτιμο βαθμό πρόσθεσε στο ενεργητικό της η νεοφώτιστη Ένωση Λεχωνίων-Νηλέας που αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Πύρασο. Το συγκρότημα του Κυριάκου Κοκκινάκη έφτασε τους πέντε πόντους σε τέσσερις αγωνιστικές, με τη συγκομιδή αυτή να είναι αρκετά καλή για ομάδα που έχει ως στόχο την παραμονή της στην κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ πολύ νωρίς. Ήταν στο 4ο λεπτό όταν κέρδισαν φάουλ από πλάγια αριστερά. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κουβαράς που πέρασε τη μπάλα δίπλα από το τείχος και την έστειλε συστημένη εντός της εστίας.

Ο Πύρασος προσπάθησε να ισοφαρίσει πριν την ανάπαυλα ανεπιτυχώς. Στο 8’ το σουτ του Θεοδωρόπουλου δεν βρήκε στόχο, ενώ το πλασέ του Γκαραβέλα στο 12’ κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Στο 32’ πάλι ο Γκαραβέλας προσπάθησε να σκοράρει, αλλά το σουτ του αποκρούστηκε από τον Μιχαλόπουλο.

Η Ε.Λ. Νηλέας θα μπορούσε να πετύχει δεύτερο τέρμα στην αρχή της επανάληψης, αλλά το σουτ του Βαλουξή πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Έτσι, φτάσαμε στο 63’ όπου σημειώθηκε το 1-1 με κεφαλιά του Φουρκιώτη, μετά από φάση διαρκείας. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ μια και σουτ του Στεργίου στο 84’ έκοψε πάνω στη γραμμή ο Τσουμάνης.

Ε.Λ. ΝΗΛΕΑΣ: Μιχαλόπουλος, Μασούρας, Πάγια, Σιδέρης, Μούτος, Γεωργίου, Βαλουξής (64’ Σταμπούλογλου), Αράμπογλου, Κουβαράς (64’ Ρίζος), Παλάντζας (94’ Κώστογλου), Τσουμάνης.

ΠΥΡΑΣΟΣ: Τάσος, Μπούτλας (46’ Στεργίου), Χριστοδούλου, Διαμαντένιας, Μπασδάνης, Τσιότρας, Ματζαβίνος (78’ Τσάμης), Λουκάι (66’ Παπαδογεώργος), Φουρκιώτης, Θεοδωρόπουλος (66’ Ζητούδης), Γκαραβέλας.