Πολύτιμο «τρίποντο» για την παραμονή – Ο Ο.Υ.Κ.Β. επιβλήθηκε με 10-8 των Δελφινιών

Μία πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή του στην Α2 πόλο πανηγύρισε χθες το πρωί ο Ο.Υ.Κ.Β. Στο κολυμβητήριο της Λάρισας όπου διεξάγονται τα πλέι άουτ της κατηγορίας, επιβλήθηκε με 10-8 των Δελφινιών Μεταμόρφωσης ύστερα από πολύ καλή εμφάνιση.
Με το αποτέλεσμα αυτό ίσως μπαίνουν οι βάσεις για να επιτευχθεί ο στόχος της σωτηρίας. Πριν το παιχνίδι οι δύο ομάδες είχαν τους ίδιους βαθμούς (από δύο) και πλέον ο Ο.Υ.Κ.Β. βρίσκεται στο +3 από τα Δελφίνια, ενώ υπερτερεί και σε περίπτωση που στο τέλος ισοβαθμήσει μαζί τους.
Απόντος του Κουφιδάκη που έδινε εξετάσεις, η επτάδα που παρέταξε ο τεχνικός των Βολιωτών Γιώργος Ντόνας είχε την ακόλουθη μορφή: Τερματοφύλακας ο Ιωακείμ. Αμυντικός ο Μακρής και φουνταριστός ο Στεργίου. Οι Ζακυνθινός και Βλιώρας έπαιζαν από τα δεξιά στην περιφέρεια, ενώ οι Ανδρής και Χρ. Μαρινάγης είχαν τον αντίστοιχο ρόλο από τα αριστερά.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην α’ περίοδο, που με το ισόπαλο 2-2. Ο Ο.Υ.Κ.Β. είχε καλύτερες επιλογές στο β’ οκτάλεπτο και έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα ενός τέρματος (6-5). Στην γ’ περίοδο «μίλησαν» οι άμυνες. Υπήρξαν αρκετές εκατέρωθεν χαμένες επιθέσεις, με τον Ιωακείμ να κρατά ανέπαφη την εστία του, κάτι που δεν μπόρεσε να κάνει ο γκολκίπερ των Δελφινιών. Ο Ο.Υ.Κ.Β. πέτυχε ένα τέρμα και έτσι μπήκε στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα δύο τερμάτων (7-5).
Κόντρα στον ΟΦΗ, στο ματς της Παρασκευής ο Ο.Υ.Κ.Β. είχε βρεθεί ξανά στο +2, αλλά δεν κράτησε τη νίκη, παραχωρώντας ισοπαλία 5-5. Χθες οι Βολιώτες δεν είχαν όρεξη να την ξαναπατήσουν. Έκαναν άψογη διαχείριση του αποτελέσματος και με το επί μέρους 3-3 έφτασαν στη νίκη με 10-8.
Χθες βράδυ ο Ο.Υ.Κ.Β. θα αντιμετώπιζε τον Ν.Ο. Ρεθύμνου στοχεύοντας σε μία ακόμη νίκη, ενώ σήμερα στις 12 το μεσημέρι θα κοντραριστεί με τη Ν.Ε. Πατρών. Οι τελευταίες τρεις αγωνιστικές των πλέι άουτ θα παιχθούν στην Πάτρα το επόμενο Σαββατοκύριακο και εκεί ο Ο.Υ.Κ.Β. θα αναμετρηθεί με τους Γ.Σ. Ηλιούπολης, Φοίβο Συκεών και Ν.Ο. Λάρισας.
Οκτάλεπτα: 2-2, 4-3, 1-0, 3-3.
Γκολ: Στεργίου 4, Χρ. Μαρινάγης 2, Παπαβασιλείου, Ανδρής, Βλιώρας, Χαμίτης (Ο.Υ.Κ.Β.) – Ματθαιακάκης 2, Τσιμιδάκης 2, Καστανάκης, Μερκουριάδης, Βέκκος, Μπαχάς (Δελφίνια).
Ο.Υ.Κ.Β. (Ντόνας): Δίπλας, Παπαβασιλείου, Ανδρής, Λέτσιος, Πετρόπουλος, Χρ. Μαρινάγης, Ζακυνθινός, Βλιώρας, Στεργίου, Χαμίτης, Νικηφορίδης, Νικολέρης, Ιωακείμ, Μακρής.

Αποτελέσματα-βαθμολογία
Τα αποτελέσματα στις δύο πρώτες αγωνιστικές είναι τα εξής: ΟΦΗ-Ο.Υ.Κ.Β. 5-5, Ηλιούπολη-Ν.Ε. Πατρών 6-12, Ν.Ο. Ρεθύμνου-Φοίβος 9-10, Ν.Ο. Λάρισας-Δελφίνια 12-4, ΟΦΗ-Ν.Ο. Ρεθύμνου 13-11, Ο.Υ.Κ.Β.-Δελφίνια 10-8, Ν.Ε. Πατρών-Ν.Ο. Λάρισας 4-9, Φοίβος-Ηλιούπολη 8-12
Βαθμολογία: Ν.Ο. Λάρισας 9, Ηλιούπολη 6, Ο.Υ.Κ.Β. 5, Ν.Ε. Πατρών 5, ΟΦΗ 5, Φοίβος 3, Δελφίνια 2, Ν.Ο. Ρεθύμνου 0. Οι ομάδες μεταφέρουν βαθμούς και από την κανονική περίοδο.