Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο Ολυμπιακός, 1-1 με Λουντογκόρετς

Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο Ολυμπιακός! Παρότι αμυντικά είχε πολλά κενά και λίγο έλειψε να πληρώσει και το -για μία ώρα- κακό κοουτσάρισμα του Πέδρο Μαρτίνς στο ματς, ο Ολυμπιακός έμεινε «όρθιος» απέναντι στην Λουντογκόρετς (1-1) και πάει για την πρόκριση σε μια εβδομάδα στην Βουλγαρία!
Δεν είχαν καλή απόδοση οι «ερυθρόλευκοι», που μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας και τις διορθωτικές κινήσεις του Μαρτίνς άλλαξαν πρόσωπο, πίεσαν ασφυκτικά τους Βούλγαρους και κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης με τον Αγκιμπού Καμαρά στο 87’. Ο Ντεσπότοφ είχε δώσει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και ο ίδιος λίγο έλειψε να «σοκάρει» τους Πειραιώτες στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν αστόχησε σε κενή εστία και με το σκορ στο 1-1.

Εξαιρετικός ο Βαλμπουενά αλλά κουράστηκε, καλύτερος από όλους τους αμυντικούς ο Μπα, ενώ ο Εμβιλά μπήκε στο ημίχρονο και κάλυψε τα κενά στον άξονα, δείχνοντας πως είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟΣ για τον Ολυμπιακό!
Σφιχτή ομάδα η Λουντογκόρετς, ξέρει να εκμεταλλεύεται τα λάθη και τα κενά του αντιπάλου και στηρίζεται στην τρομερή ποιότητα του Ντεσπότοφ που μέχρι πριν λίγους μήνες έπαιζε στην Serie A! Προφανώς, όμως, οι Βούλγαροι δεν τρομάζουν και ο Ολυμπιακός μπορεί να περάσει!
Στο μυαλό του κόουτς
Με 5-4-1 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Κάτω από τα δοκάρια ο Τζολάκης, τριάδα στα στόπερ οι Σισέ, Μπα, Σεμέδο, ενώ οι Λαλά, Ρέαμπτσουκ ήταν τα μπακ-χαφ. Ο Καμαρά με τον Κουντέ στα χαφ, έχοντας στα πλάγια τους Μασούρα, Βαλμπουενά και τον Χασάν στην κορυφή της επίθεσης.
Με 4-3-3 κατέβασε την Λουντογκόρτς ο Βάλντας Νταμπράουσκας. Ο Κάλινα στο τέρμα, με τους Ικοκό, Πλάστουν, Βέρντον, Νελντιάκοφ στην άμυνα. Τριάδα στα χαφ Κόουλι, Γκονσάλβες, Μπάντζι, με τους Τεκπετέι, Ντεσπόντοφ να πλαισιώνουν τον Σωτηρίου στην επίθεση.
Το ματς
Με φάση για τον Ολυμπιακό ξεκίνησε το παιχνίδι όταν στο τρίτο λεπτό Μασούρας και Λαλά συνδυάστηκαν άψογα αλλά ο πρώτος δεν κατάφερε με προβολή εξ επαφής να βρει την μπάλα και στη συνέχεια η κεφαλιά του Χασάν ήταν αδύναμη για να απειλήσει. Οι παίκτες του Ολυμπιακού είχαν τον έλεγχο, με τους Βούλγαρους να αμύνονται μαζικά με διπλή ζώνη και να ψάχνονται στην κόντρα-επίθεση, όντας ταχύτατοι και ιδιαίτερα επικίνδυνοι. Η ζέστη, τα αρκετά φάουλ και το γεγονός πως οι δύο ομάδες δεν έπαιρναν ρίσκα, είχαν ως αποτέλεσμα να υπάρχει χαμηλό τέμπο και λιγοστές φάσεις στο ματς.

Η καλύτερη, πάντως, του πρώτου μέρους ανήκε στους φιλοξενούμενους και ήρθε στο 33ο λεπτό, όταν η άμυνα του Ολυμπιακού αδράνησε ξανά και ο Σωτηρίου βγήκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά ο Τζολάκης είχε τρομερή αντίδραση κρατώντας το μηδέν. Τα λεπτά περνούσαν, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο αλλά τίποτα δεν άλλαζε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0. Το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο, με τον Ολυμπιακό να μην είναι επικίνδυνος αλλά να έχει αμυντικές αδράνειες και να δίνει εύκολα φάουλ. Όπως έγινε και στο 49ο λεπτό όταν ο Σισέ «κλείδωσε» τον Τεκπετέι, παραχώρησε ένα φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για την Λουντογκόρετς, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ με ωραία εκτέλεση ο Ντεσπότοφ για το 1-0!

O Mαρτίνς αποφάσισε να αφήσει στην άκρη τις «φοβίες» του και την τριάδα στα στόπερ, έβαλε Ελ Αραμπί και Αγκιμπου Καμαρά και έκανε πιο επιθετικό τον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες πήραν τα ηνία, πίεζαν και είχαν κλείσει στο μισό γήπεδο την Λουντογκόρετς, η οποία έπαιζε σφιχτά και προσπαθούσε να βρει ένα δεύτερο γκολ στην κόντρα. Ο Χασάν στο 58ο λεπτό δεν κατάφερε να σκοράρει από τα πέντε μέτρα, με τον Τζολάκη πέντε λεπτά αργότερα να κάνει μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Τεκπετέι. Ο Μασούρας στο 66’ δεν μπόρεσε να σκοράρει με διαγώνιο σουτ, για να έρθει τρία λεπτά μετά ο Μπα να βάλει «στοπ» στον Σωτηρίου που ήταν έτοιμος να εκτελέσει τον Τζολάκη.

Το ματς είχε γίνει ροντέο, ο Ολυμπιακός είχε ανεβάσει ψηλά τις γραμμές του και πίεζε. Δεν πανικοβλήθηκε, έπαιξε με κάτω την μπάλα και με ορθολογικό τρόπο και ανταμείφθηκε για την επιμονή του στο 87ο λεπτό όταν ο Αγκιμπου Καμαρά πήρε το ριμπάουντ από το σουτ του Μαντί Καμαρά, για να ισοφαρίσει σε 1-1. Το γκολ αυτό έδωσε περισσότερη ορμή στον Ολυμπιακό, που λίγο έλειψε να πληρώσει τα μεγάλα κενά στην άμυνά του αφού ο Ντεσπότοφ έφυγε στην κόντρα, πέρασε τον Τζολάκη αλλά σε κενή εστία από τα 25 μέτρα δεν κατάφερε να σκοράρει, με το σκορ να μένει ως είχε ως το φινάλε…

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Μπα, Σεμέδο, Σισέ (53′ Ελ Αραμπί), Λαλά (61′ Ανδρούτσος), Ρέαμπτσιουκ, Κούντε (46′ Εμβιλά), Καμαρά, Βαλμπουενά (71′ Αγκιμπού Καμαρά), Μασούρας, Χασάν.
ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Κάλινα, Ικόκο, Πλαστούν, Βερντόν, Νεντιάλκοβ, Κάουλι Σόουζα (73′ Σαντάνα), Κλάουντε Γκονζάλβες, Μπάτζι, Τεκπετέι (81′ Σισίνιο), Ντεσπόντοβ, Σωτηρίου (89′ Βάντερσον).