Πολύ κοντά στην πρώτη επιτυχία η Νίκη Β.-Τελευταίο ματς για Μπράχου “ΘτΔ”

84f361b7-ca90-4d44-9054-3114d94f7718
Η εκπληκτική χθες Παγκαλίδου της Νίκης με αντίπαλο την Πετρίδου του Ρυσίου

Μια ανάσα από τη μεγάλη ανατροπή που θα σήμανε ταυτόχρονα και το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στο πρωτάθλημα της Α2 γυναικών (εντός αγωνιστικού χώρου, αφού υπάρχει μία νίκη στα χαρτιά) έφτασε η Νίκη κόντρα στην Αναγέννηση Νέου Ρυσίου στο πλαίσιο της 14ης μέρας του βορείου ομίλου. Το ματς έγινε στο Β. Παρασκευόπουλος, καθώς στο κλειστό της Νέας Ιωνίας διεξάγονταν αγώνες ομαδικής αισθητικής γυμναστικής.

Τελικά η ομάδα του Γιάννη Στεργιόπουλου, που είχε πάλι σημαντικές απουσίες, έχασε με 50-53, παρά την τρομερή προσπάθεια που έκανε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Πάντως, λόγω της επιτυχίας με 0-20 α.α. με το Ρύσιο στον πρώτο γύρο, η Νίκη έχει τους ίδιους βαθμούς με τον χθεσινό της αντίπαλο, αλλά υπερτερεί στην ισοβαθμία. Επομένως, αν οι δύο ομάδες ισοβαθμήσουν στο τέλος, το βολιώτικο συγκρότημα θα τερματίσει προτελευταίο, κάτι που είναι πιθανό να του χαρίσει τη σωτηρία, ανάλογα με το πού θα τοποθετήσει η ΕΟΚ τις ομάδες που θα υποβιβαστούν από την Α1.

Στη χθεσινή αναμέτρηση, η Νίκη προηγήθηκε για τελευταία φορά στα 5.45’ πριν τη λήξη του πρώτου μέρους με τρίποντο της Παγκαλίδου με 19-18. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αφού οι κυανόλευκες πήγαν στ’ αποδυτήρια με μείον οκτώ πόντους (21-29).

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου έγινε σερί από το Ρύσιο 0-9 (21-38 στο 24’), ενώ μετά το 23-38 από τη Μάντζου οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο +20 (23-43) με πέντε αναπάντητους πόντους, κλείνοντας την περίοδο ωστόσο στο +13, αφού οι Βολιώτισσες είχαν ήδη ξεκινήσει την αντεπίθεσή τους (33-46).

Αυτή συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με εντυπωσιακό τρόπο. Μετά το 35-48, η Νίκη μέσα σε ένα πεντάλεπτο δε δέχθηκε πόντο και έβαλε οκτώ, με συνέπεια να κάνει το ματς ντέρμπι (43-48). Η διαφορά έπεσε κι άλλο στο 37’ (45-49) με την εκπληκτική χθες Παγκαλίδου που τα έκανε όλα, ενώ στο 1.49’ μειώθηκε στο καλάθι με βολές της Ντέγκα (47-49).

Η έμπειρη Μούρτου μίλησε σε ένα κρίσιμο σημείο (47-51 στο 1.28’), ενώ με μία στις δύο βολές της Ταυροπούλου έγινε στα 54’’ το 47-52. Η Παγκαλίδου στα 9’’ ήταν εύστοχη σε τρίποντο (50-52), αλλά στα 3’’ η καλύτερη του Ρυσίου, Νάστου, κέρδισε φάουλ και με 1/2 διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (50-53).

Να σημειωθεί ότι τον τελευταίο της αγώνα για φέτος έδωσε η βασική πλέι μέικερ Ευαγγελία Μπράχου, αφού φεύγει στο εξωτερικό με το φοιτητικό πρόγραμμα Erasmus.

Τέλος, χαρακτηριστικό ήταν το στιγμιότυπο στο τέλος της τρίτης περιόδου που μένει η μπάλα στα χέρια της Μάντζου, καθώς δεν μπορούσε να δει τον χρόνο που υπολειπόταν, αφού οι αριθμοί στο χρονόμετρο του πίνακα στο Β. Παρασκευόπουλος πλέον δε διακρίνονται. Η αλλαγή του πίνακα ή η επισκευή του είναι επιβεβλημένη, αφού δεν μπορούν να διεξάγονται επίσημοι αγώνες κάτω απ’ αυτές τις συνθήκες .

Τα δεκάλεπτα: 11-14, 21-29, 33-46, 50-53

ΝΙΚΗ Β. (Στεργιόπουλος): Γεροκώστα, Ντέγκα 7 (2), Στρίγκου, Παρασχάκη, Κοπάνου 5, Μπράχου 5, Παγκαλίδου 21 (2), Χρήστου 2, Μάντζου 10

ΡΥΣΙΟ (Μύρβαλη-Αποστολίδου): Μαραγκού, Πετρίδου 6 (2), Νάστου 18 (1), Μούρτου 8, Ταυροπούλου 3, Τζίκου 5, Καζαντζή Σπ. 5 (1), Αγαθαγγελίδου 5 (1), Βασλαματζή 3 (1), Σαλαμάνη