Πολύ καλός ο Βόλος στο 0-0 με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο

Βελτιωμένος, σε σχέση με το φιλικό παιχνίδι με τον Ατρόμητο, παρουσιάστηκε απόψε ο Βόλος στη φιλική αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0, με τους «κυανέρυθρους» να έχουν τις ευκαιρίες για να σκοράρουν στο πρώτο ημίχρονο, ενώ οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι και πιο επικίνδυνοι στην επανάληψη, κυρίως με τον Ιωαννίδη.

Σε γενικές γραμμές έγινε πολύ ωραίο παιχνίδι, με ευκαιρίες εκατέρωθεν και το μόνο που έλειψε ήταν το γκολ. Όπως προαναφέραμε, ο Βόλος ήταν η ομάδα που θα μπορούσε να είχε σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο, με τον Μπρινιόλι να πραγματοποιεί τέσσερις αποκρούσεις, ενώ στο δεύτερο μέρος ο Κλέιμαν ήταν θετικός, όποτε χρειάστηκε να επέμβει. Ο Ιωαννίδης ήταν ο ποδοσφαιριστής που έχασε τις περισσότερες ευκαιρίες για τους «πράσινους».

Κατοχή ο Παναθηναϊκός, τις ευκαιρίες ο Βόλος

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπορεί να είχε την κατοχή της μπάλας (67%-33%), ωστόσο, οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να απειλήσουν το τέρμα του Κλέιμαν. Μέχρι το 35’ οι δύο ομάδες δεν είχαν να επιδείξουν κάποια καλή φάση, με τον Βόλο στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους να χάνει σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει. Οι «κυανέρυθροι» είχαν έξι τελικές προσπάθειες στο πρώτο μέρος, έναντι μίας του Παναθηναϊκού.

Ο Μπαριέντος στο 36’ απείλησε το τέρμα του Παναθηναϊκού, με τον Ουρουγουανό να εκτελεί φάουλ και τον Μπρινιόλι να μπλοκάρει την μπάλα στη δεξιά του γωνία. Στο επόμενο λεπτό, στο 37’, ο Φαν Βέερτ έφυγε από τη μεσαία γραμμή στην αντεπίθεση από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή, σούταρε, με τον Μπρινιόλι να αποκρούει. Στη συνέχεια της φάσης ο Ολλανδός πάσαρε στον Φερνάντες, ο Ισπανός έκανε το σουτ, για να κοντράρει στο σώμα του Σένκεφελντ και να χαθεί η ευκαιρία για τους «κυανέρυθρους».

Ο Βόλος συνέχισε να είναι απειλητικός και στο 44’ ο Πάολο Φερνάντες έγινε κάτοχος της μπάλας, μετά από συνεργασία με τον Μεθκίδα και με εντυπωσιακή προσπάθεια, ανάμεσα σε τρεις παίκτες του Παναθηναϊκού, σούταρε μέσα από την περιοχή, με τον Μπρινιόλι να αποκρούει.

Για να φτάσουμε στο 45’ όπου ο Βόλος έχασε τριπλή ευκαιρία για γκολ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπαριέντος, ο Μεταξάς πήρε την κεφαλιά, ο Μπρινιόλι έδιωξε, ο Φαν Βέρτ με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης ο Εσκοβάλ με σουτ έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Παναθηναϊκού.

Καλύτεροι οι «πράσινοι» στο δεύτερο ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο διάστημα 46’-60’ οι «πράσινοι» είχαν τέσσερις σημαντικές ευκαιρίες, όλες με τον Ιωαννίδη, για να σκοράρουν. Στο 51’ ο Κλέιμαν σταμάτησε τον Ιωαννίδη, ύστερα από μπαλιά του Αλεξανδρόπουλου, ενώ στο 54’ ο Ιωαννίδης εκτέλεσε φάουλ, με την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βόλου. στο 58’ ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Ιωαννίδης με πλασέ μέσα από την περιοχή, ύστερα από πάσα του Αλεξανδρόπουλου, έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Κλέιμαν. Νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Ιωαννίδη στο 60’, με τον επιθετικό των «πρασίνων» να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα άουτ, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Αϊτόρ.

Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς συνέχισαν να πιέζουν την άμυνα του Βόλου και στο 62’ ο Τσέριν σούταρε, για να διώξει την μπάλα σε κόρνερ ο Κλέιμαν. Στο 71’ νέο σουτ του Αϊτόρ απέκρουσε και πάλι ο Κλέιμαν.

Η πρώτη καλή στιγμή του Βόλου στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκε στο 73’, όταν μετά από γύρισμα του Πάολο Φερνάντες, ο Μπαριέντος σούταρε, με τον Λοντίγκιν να μπλοκάρει την μπάλα. Δύο λεπτά αργότερα, ο Τσέλιος επιχείρησε το σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να βρίσκει σε σώμα αμυντικού του Παναθηναϊκού και να καταλήγει κόρνερ.

Στο τελευταίο 15λεπτο δεν σημειώθηκε κάποια καλή φάση για γκολ, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0.

Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού για τον Βόλο, το ντεμπούτο του νεοαποκτηθέντα Ισμαΐλα Ουεντραόγκο, ο οποίος πέρασε στο ματς στο 85’ στη θέση του Τάχατου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπρινιόλι (67’ Λοντίγκιν), Χουάνκαρ (67’ Γκάνεα), Μάγκνουσον (67’ Πούγγουρας), Σένκεφελντ (67’ Σάρλια), Κώτσιρας (67’ Σάντσες), Ρούμπεν Πέρεθ (79’ Ηλιάδης), Αλεξανδρόπουλος (67’ Βαγιαννίδης), Παλάσιος (79’ Σαρδέλης), Αϊτόρ (79’ Φρόκου), Καρλίτος, (46’ Τσέριν), Ιωαννίδης (67’ Καμπετσής).
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Πίρινεν, Σιέλης, Εσκοβάλ, Λούνα (78’ Λυμπεράκης), Τάχατος (85’ Ουεντραόγκο), Μπαριέντος, Μεταξάς (70’ Τσέλιος), Μεθκίδα (57’ Β. Φερνάντες), Π. Φερνάντες (85’ Παπαθανασίου), Φαν Βεερτ (78’ Σταμένκοβιτς).