Πόλο: Έφτασε ένα παιχνίδι πριν την άνοδο ο ΟΕΑ/ΝΑΒ

Την άνοδο στην Α2 Εθνική κατηγορία της υδατοσφαίρισης «άγγιξε» ο ΟΕΑ/ΝΑΒ, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει τη μεγάλη υπέρβαση. Οι «Γλάροι» έφτασαν να διεκδικούν τον προβιβασμό τους σε ένα παιχνίδι και συγκεκριμένα τον ημιτελικό των πλέι οφ απέναντι στον Ν.Ο. Ναυπλίου όπου ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες με 8-7.Τελικά κατέλαβαν την 4η θέση της Β’ Εθνικής, με την όλη τους προσπάθεια να κρίνεται απόλυτα πετυχημένη.

Την προηγούμενη αγωνιστική περίοδο ο ΟΕΑ/ΝΑΒ δεν είχε καταφέρει να μπει στα πλέι οφ, καθαρά από δικά του λάθη, γεγονός που πείσμωσε τους πάντες στην ομάδα. Έτσι, φέτος όχι μόνο προκρίθηκε με πανηγυρικό τρόπο, αλλά έφτασε πολύ κοντά στο να αγωνιστεί στον τελικό του πρωταθλήματος και να ανέλθει στην Α2, κάτι που θα γινόταν για τρίτη φορά στην ιστορία του και πρώτη από το 1997.

Στα φετινά πλέι οφ, που φιλοξενήθηκαν στο κολυμβητήριο της Νίκαιας, μετείχαν οκτώ ομάδες που χωρίστηκαν σε δύο γκρουπ. Ο ΟΕΑ/ΝΑΒ ήταν στον Α’ όμιλο και πήρε την 2η θέση σε αυτόν μετά τις νίκες του επί του Μίλωνα με 10-7 και της ΧΑΝΘ με 9-7, καθώς και την ήττα του από το Καλαμάκι με 11-6.

Έτσι, έφτασε στο σημείο να βρίσκεται μόλις ένα παιχνίδι πριν την Α2, αφού την άνοδο θα έπαιρναν ο πρωταθλητής με τον δευτεραθλητή της Β’ Εθνικής. Οι κρίσιμοι αγώνες ήταν οι ημιτελικοί και ο ΟΕΑ/ΝΑΒ τέθηκε αντιμέτωπος με τον πρώτο του Β’ ομίλου, που ήταν ο Ν.Ο. Ναυπλίου. Πρόκειται για την ομάδα που πέρυσι του στέρησε την είσοδο στο Φάιναλ 8. Φέτος έμελλε να του στερήσει την άνοδο, αφού τον κέρδισε με 8-7. Στον μικρό τελικό για την 3η θέση ο ΟΕΑ/ΝΑΒ έπαιξε με τον «οικοδεσπότη» των πλέι οφ Άρη Νίκαιας από τον οποίο ηττήθηκε με 9-8.

Πρωταθλητής της κατηγορίας αναδείχθηκε το Καλαμάκι, που ανέρχεται στην Α2, μαζί με τον δευτεραθλητή Ν.Ο. Ναυπλίου.

Σε σχέση με τους αγώνες της προηγούμενης φάσης ο τεχνικός των «Γλάρων» Λάμπρος Καρύδας δεν είχε στη διάθεσή του τον τερματοφύλακα Θάνο Κοζανίτη, ενώ ο αμυντικός Λάμπρος Μακρής έπαιξε μόνο στον ημιτελικό και τον μικρό τελικό. Χρησιμοποιήθηκαν συνολικά 16 πολίστες που είναι οι: Γιάννης Δίπλας (τερμ.), Γιώργος Καλλιμόπουλος, Ιάσων Μάρκου, Γιώργος Σούγγαρης, Γιάννης Κατσώνης, Μανώλης Καραΐσκος, Ηλίας Θάνος, Δημήτρης Μποκουράκης, Σταμούλης Σαραγγανίδας, Δημήτρης Χαμίτης, Λευτέρης Ανδρής, Μάριος Βάτσος, Μάνος Πάκος (τερμ.), Μιχάλης Νικολέρης, Κώστας Καραΐσκος, Λάμπρος Μακρής.

Ας δούμε πιο αναλυτικά τα παιχνίδια του ΟΕΑ/ΝΑΒ:

ΟΕΑ/ΝΑΒ-Μίλων 10-7
Με το… δεξί μπήκε στα πλέι οφ ο ΟΕΑ/ΝΑΒ, καθώς επιβλήθηκε 10-7 του Μίλωνα και μάλιστα με εντυπωσιακή ανατροπή στο σκορ. Το συγκρότημα του Λάμπρου Καρύδα έχανε 3-7 δύο λεπτά πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος, αλλά με ένα εκπληκτικό σερί 7-0, κατέκτησε τους τρεις βαθμούς.

Στο πρώτο οκτάλεπτο «μίλησαν» οι άμυνες με τον Μίλωνα να σημειώνει ένα γκολ με τον Τσελέντη και τον ΟΕΑ/ΝΑΒ να μένει «άσφαιρος». Οι Βολιώτες συνέχισαν να έχουν πρόβλημα στην επίθεση, μένοντας πίσω με 1-3 στο ημίχρονο, ενώ οι Νεοσμυρνιώτες έφεραν το ματς και στο +4 γι’ αυτούς (3-7), δείχνοντας να έχουν τον πλήρη έλεγχο.

Όμως από τα τελευταία δύο λεπτά της τρίτης περιόδου και σε ολόκληρη τη τέταρτη οι «Γλάροι» έκαναν καταπληκτικό παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση. Ο Δημήτρης Χαμίτης με δύο σερί τέρματα μείωσε σε 5-7 και μετά πήρε το… όπλο του ο Ιάσων Μάρκου. Με τρία δικά του γκολ (από τα τέσσερα που πέτυχε στο ματς), και άλλο ένα του Ανδρή, οι Βολιώτες προσπέρασαν με 9-7, για να τοποθετήσει το «κερασάκι στην τούρτα» ο Νικολέρης, αφού 1’.21’’ πριν το φινάλε διαμόρφωσε το 10-7.

Διαιτητές: Μπουδραμής-Παντελής.
Οκτάλεπτα: 0-1, 1-2, 4-4, 5-0.
ΟΕΑ/ΝΑΒ (Καρύδας): Δίπλας, Καλλιμόπουλος, Μάρκου 4, Κ. Καραΐσκος, Κατσώνης, Μ. Καραΐσκος, Θάνος, Μποκουράκης, Σαραγγανίδας, Χαμίτης 3, Ανδρής 1, Βάτσος, Πάκος, Νικολέρης 2.
ΜΙΛΩΝ (Κοκκάλας): Ζωγράφος, Ιερωνυμάκης, Πουλιόπουλος, Πουρνάρας 3, Στ. Στεργίου, Καλογερόπουλος, Λοϊζίδης, Τρανός, Γαβριηλίδης, Τσελέντης 3, Δημητριάδης, Λουκάς, Καρλός 1, Μοσχοβάκης.

ΟΕΑ/ΝΑΒ-ΧΑΝΘ 9-7
Ο ΟΕΑ/ΝΑΒ «κλείδωσε» την είσοδο στα ημιτελικά επικρατώντας της ΧΑΝΘ με 9-7. Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν 0-2 με ισάριθμα γκολ του Τσακαλίδη, αλλά οι «Γλάροι» αντέδρασαν άμεσα και με δύο τέρματα του Χαμίτη και ισάριθμα από τον Νικολέρη έφτασαν στο υπέρ τους 4-2 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο οκτάλεπτο.

Μέχρι το τέλος του αγώνα το προβάδισμα παρέμεινε σε βολιώτικα χέρια. Η ΧΑΝΘ μείωσε σε 4-3, αλλά ο ΟΕΑ/ΝΑΒ ξέφυγε με 7-3 και 8-5, που ήταν και το σκορ του τρίτου οκταλέπτου. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα της συμπρωτεύουσας κατάφερε να πλησιάσει ξανά στο γκολ (8-7), αλλά ο Νικολέρης στο 1’.18’’ σφράγισε τη νίκη των Βολιωτών.

Διαιτητές: Κωνσταντινίδης, Βόσικας.
Οκτάλεπτα: 4-2, 0-1, 4-2, 1-2.
ΟΕΑ/ΝΑΒ (Καρύδας): Δίπλας, Καλλιμόπουλος, Μάρκου 1, Σούγγαρης, Κατσώνης, Μ. Καραΐσκος 1, Θάνος, Κ. Καραΐσκος, Σαραγγανίδας, Χαμίτης 3, Ανδρής, Βάτσος, Πάκος, Νικολέρης 4.
ΧΑΝΘ (Μαχίλης): Ιωάννης, Βάγγος 3, Σγουρίδης, Τερτιρόπουλος 2, Κίσσας, Αντιβαλίδης, Γεωργαλάς, Καβαδίας, Τσακαλίδης 2.

Καλαμάκι-ΟΕΑ/ΝΑΒ 11-6
Μονόπλευρο ενδιαφέρον βαθμολογικά είχε το παιχνίδι Καλαμάκι-ΟΕΑ/ΝΑΒ. Οι Βολιώτες είχαν εξασφαλισμένη τη θέση τους στα ημιτελικά, ακόμη και αν προέκυπτε τριπλή ισοβαθμία, σε αντίθεση με τους Αθηναίους που ήθελαν τη νίκη για να περνούσαν και αυτοί. Για τον ΟΕΑ/ΝΑΒ «παιζόταν» μόνο η 1η θέση στον όμιλο, την οποία δεν πήρε, καθώς ηττήθηκε με 11-6.

Το Καλαμάκι είχε την πρωτοπορία από την αρχή, χωρίς να μπορεί να ξεφύγει, αφού οι Βολιώτες φρόντιζαν να μένουν κοντά στο σκορ. Ακόμη και όταν ο Γρηγορόπουλος έγραψε το 7-4 στο 3’.12’’ του τρίτου οκταλέπτου, οι Νικολέρης και Ανδρής γρήγορα μάζεψαν τη διαφορά (7-6). Όμως η τελευταία περίοδος ανήκε στην αθηναϊκή ομάδα, που με σερί 4-0 πήρε τη νίκη, αλλά και την πρωτιά στο γκρουπ. Για το παιχνίδι αυτό αξίζει να αναφέρουμε και τη μεγάλη ανισορροπία στον καταλογισμό των ποινών. Με εννέα χρεώθηκε ο ΟΕΑ/ΝΑΒ και μόλις μία το Καλαμάκι.

Διαιτητές: Σπανούδης, Θωμάς.
Οκτάλεπτα: 1-1, 4-3, 2-2, 4-0.
ΚΑΛΑΜΑΚΙ (Κατόπης): Βεζάκης, Μπραζιτίκης, Νιαρχάκος, Χαλιασός, Χάλαρης 4, Παναγούλης 1, Βαρδαραμάκος 2, Γαλιάτσης, Κούρκος, Γρηγορόπουλος 4, Κυπραίος, Κουρκούτας, Μάμαλης, Κατσίνης, Συράκος.
ΟΕΑ/ΝΑΒ (Καρύδας): Δίπλας, Καλλιμόπουλος, Μάρκου 1, Σούγγαρης, Κατσώνης, Μ. Καραΐσκος, Θάνος, Μποκουράκης, Σαραγγανίδας 1, Χαμίτης 1, Ανδρής 2, Βάτσος, Πάκος, Νικολέρης 1.

ΟΕΑ/ΝΑΒ-Ν.Ο. Ναυπλίου 7-8
(ημιτελικός)
Το παιχνίδι που έμελε να κρίνει την άνοδο στην Α2 ήταν ασφαλώς ο ημιτελικός, ανάμεσα στον ΟΕΑ/ΝΑΒ και τον Ν.Ο. Ναυπλίου. Οι δύο ομάδες έδειξαν ότι είναι ισοδύναμες, με τη νίκη να καταλήγει σε αυτή της Πελοποννήσου με 8-7.

Ήταν ένα ματς για γερά νεύρα που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των θεατών του. Στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ο Ν.Ο. Ναυπλίου είχε την πρωτοπορία, αλλά ο ΟΕΑ/ΝΑΒ έβρισκε τις απαντήσεις και βρισκόταν μέσα στη διεκδίκηση της νίκης.

Οκτώ από τα 15 γκολ του παιχνιδιού σημειώθηκαν στο πρώτο οκτάλεπτο. Η ομάδα του Λάμπρου Καρύδα προηγήθηκε για πρώτη και τελευταία φορά, όταν στο 3’.11’ της περιόδου ο Νικολέρης έγραψε το 3-2. Όμως σε αυτό το σημείο χάθηκε η συγκέντρωση των Βολιωτών που δέχθηκαν τρία απανωτά τέρματα (3-5).

Πάντως, επανήλθαν δυναμικά στο δεύτερο οκτάλεπτο και έφεραν το ματς στα ίσα (5-5), με τους Μάρκου και Καλλιμόπουλο, για να λήξει το ημίχρονο 5-6. Από την τρίτη περίοδο και μετά οι άμυνες «έσφιξαν» πολύ. Ο Μανταφούνης έφερε τον Ν.Ο. Ναυπλίου ξανά στο +2 (5-7) και ο Νικολέρης μείωσε σε 6-7, που ήταν και το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο.

Εκεί ο ΟΕΑ/ΝΑΒ είχε κάποιες ευκαιρίες για την ισοφάριση, αλλά δεν μπόρεσε να τις εκμεταλλευτεί. Όταν στο 4’.08’’ο Μανταφούνης έκανε το 6-8 τα πράγματα έγιναν δύσκολα για τους Βολιώτες που με τον χρόνο να πιέζει έκαναν ορισμένες βιαστικές επιλογές. Άλλο γκολ δεν δέχθηκαν, αλλά αυτό που πέτυχε ο Νικολέρης μόλις τρία δευτερόλεπτα πριν το φινάλε (7-8) προφανώς και δεν ήταν αρκετό.

Διαιτητές: Μπουδραμής, Βόσικας.
Οκτάλεπτα: 3-5, 2-1, 1-1, 1-1.
ΟΕΑ/ΝΑΒ (Καρύδας): Δίπλας, Καλλιμόπουλος 1, Μάρκου 1, Μ. Καραΐσκος, Κατσώνης, Μακρής, Θάνος, Κ. Καραΐσκος, Σαραγγανίδας, Χαμίτης 2, Ανδρής, Βάτσος, Πάκος, Νικολέρης 3.
Ν.Ο. ΝΑΥΠΛΙΟΥ: Ντέμος, Μανταφούνης 4, Λέκκας, Χριστόπουλος, Τσουρκάνου, Σαντριβανόπουλος 2, Δεμάγκος 2, Ι. Κούτρης, Φυτάλης, Σμυρνιωτάκης, Αδαμόπουλος, Σματώβ, Μαντζούνης, Λεμπέσης, Μ. Κούτρης.

Άρης Ν.-ΟΕΑ/ΝΑΒ  9-8
(μικρός τελικός)
Ο μικρός τελικός μεταξύ ΟΕΑ/ΝΑΒ και του Άρη Νίκαιας είχε έντονο σασπένς με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για την 3η θέση (που αν προκύψει κενή θέση στην Α2 θα δώσει άνοδο) και το χάλκινο μετάλλιο της κατηγορίας. Οι Βολιώτες ηττήθηκαν με 9-8 και πήραν την 4η θέση, αλλά έχουν σοβαρά παράπονα για τη διαιτησία θεωρώντας ότι στην τελευταία φάση του αγώνα τους στέρησε τη δυνατότητα να στείλουν το ματς στα πέναλτι.

Οι τυπικά, αλλά και ουσιαστικά γηπεδούχοι, ήταν μπροστά στο σκορ στις δύο πρώτες περιόδους (3-1 και 6-3), ενώ στα μέσα της τρίτης βρέθηκαν στο +4 (9-5). Κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση του ΟΕΑ/ΝΑΒ, που με τρία σερί γκολ του Μποκουράκη μείωσε σε 9-8.

Με αυτό το σκορ άρχισε το τέταρτο οκτάλεπτο. Με την κούραση από τα συνεχή παιχνίδια να έχει επηρεάσει όλους τους παίκτες τα λεπτά κυλούσαν χωρίς να σημειωθεί κάποιο τέρμα, με το 9-8 να διατηρείται.

Έτσι, φτάσαμε στην τελευταία φάση του αγώνα με τον Ανδρή να κερδίζει αποβολή από τον Θηραίο και ενώ απέμεναν 22’ δευτερόλεπτα. Ο Ανδρής ήταν σε θέση να σκοράρει, αλλά όπως υποστηρίζουν οι Βολιώτες, παρενοχλήθηκε από τον παίκτη του Άρη όταν εκείνος κατευθυνόταν προς την έξοδο. Οι άνθρωποι του ΟΕΑ/ΝΑΒ «φώναξαν» για πέναλτι, αλλά οι διαιτητές Μπουδραμής και Βόσικας τους το αρνήθηκαν και η ομάδα της Νίκαιας πήρε τη νίκη. Με τη λήξη του αγώνα οι πολίστες του ΟΕΑ/ΝΑΒ συνέχισαν τις διαμαρτυρίες και αυτό έφερε και την αποβολή με κόκκινη κάρτα του Νικολέρη και του Βάτσου.

Οκτάλεπτα: 3-1, 3-2, 3-5, 0-0.
ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Δασκαλόπουλος): Ματθαίου, Ακοτσάκης, Ξυλούρης 1, Τσιμπινός, Κοσμίδης, Σιδηρόπουλος, Σαραβάκος 2, Προβατάς 3, Ρονζίνο 1, Μάζης, Λαγουδάκος, Χριστόπουλος, Βουνισέας, Θηραίος 1, Πετρουτσάς 1.
ΟΕΑ/ΝΑΒ (Καρύδας): Δίπλας, Καλλιμόπουλος, Μάρκου 1, Κ. Καραΐσκος, Κατσώνης, Μακρής, Μποκουράκης 3, Σούγγαρης, Σαραγγανίδας, Χαμίτης 1, Ανδρής, Βάτσος 2, Πάκος, Νικολέρης 1.