Πόλο εφήβων: Πανηγύρισε την πρόκριση ο Βόλος

Την πρόκριση στη Γ’ φάση -που είναι η ημιτελική- του πρωταθλήματος πόλο εφήβων (Κ17) πανηγύρισε ο Βόλος Υδατοσφαίριση-Κολύμβηση, αφού κατέκτησε την 2η προνομιούχο θέση στον 7ο όμιλο που φιλοξενήθηκε στο κολυμβητήριο της Νέας Ιωνίας «Βασίλης Πολύμερος». Σε αυτόν μετείχε και ο ΟΕΑ/ΝΑΒ, που προσπάθησε για το καλύτερο, αλλά πήρε την 3η θέση. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα συνεχίσει στη διοργάνωση.

Τέσσερις ήταν οι ομάδες που διεκδίκησαν τα δύο εισιτήρια για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος (26-28 Μαΐου). Εκτός των δύο βολιώτικων μετείχαν ακόμη ο Ν.Ο. Λάρισας, που ήλθε πρώτος και φυσικά πέρασε και αυτός, καθώς και η Αναγέννηση Λαμίας η οποία ήρθε τελευταία και αποκλείστηκε. Όλες οι ομάδες είχαν συναντηθεί και στην Α’ φάση. Βάσει αυτής, Ν.Ο. Λάρισας και Βόλος ήταν τα φαβορί για την πρόκριση και όντως επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά.
Ο απολογισμός για τον Βόλο ήταν δύο νίκες και μία ήττα, ενώ για τον ΟΕΑ/ΝΑΒ μία νίκη και δύο ήττες. Οι συνθέσεις τους ήταν οι παρακάτω:
ΒΟΛΟΣ (προπονητής Ιάσων Λέτσιος): Νίκος Οντόπουλος (τερμ.), Ορφέας Σταματάς, Συμεών Μυλωνάς, Δημήτρης Πριτσίνης, Κωνσταντίνος Ζεμπέογλου, Ανδρέας Καψάλης, Ναθαναήλ Πανίδης, Αργύρης Σπαθούλας, Παναγιώτης Γλούμης, Σωτήρης Ρουμελιώτης, Χρήστος Κανάκης, Βασίλης Γιασαλάρι, Χρήστος-Μάριος Κουφιδάκης (τερμ.), Θωμάς Καλαμπαλίκης, Ανέστης Παπαγεωργίου, Ιωάννης Πέτρου, Αναστάσης Πίσπας (τερμ.).

ΟΕΑ/ΝΑΒ (προπονητής Λάμπρος Καρύδας): Νίκος Τούλιας (τερμ.), Βαγγέλης Μαλλιαρός, Βαγγέλης Γιάνναρος, Ευθύμης Γιάνναρος, Κωνσταντίνος Γκέκας, Κωνσταντίνος Αρβανιτίδης, Ηλίας Χαρίλας, Γιώργος Κοντονάτσιος, Νίκος Ραΐδης, Βασίλης Καβούρας, Άγγελος Ιωαννίδης, Αναστάσης Μιχαηλίδης, Ιωάννης Τίγκας, Γιώργος Σωτήρης, Φανούρης Δεληγιάννης (τερμ.).
Οι αγώνες των βολιώτικων συλλόγων με περισσότερες λεπτομέρειες:

ΟΕΑ/ΝΑΒ-Ν.Ο. Λάρισας 3-23
Στο πρώτο παιχνίδι του προγράμματος το πρωί του Σαββάτου ο ΟΕΑ/ΝΑΒ αντιμετώπισε τον Ν.Ο. Λάρισας, που ήταν η καλύτερη ομάδα του ομίλου με διαφορά. Έτσι, η ήττα με 3-23 ήρθε φυσιολογικά.
Οκτάλεπτα: 0-4, 1-6, 0-6, 2-7.
Γκολ ΟΕΑ/ΝΑΒ: Καβούρας 2, Ιωαννίδης.
Γκολ Ν.Ο. Λάρισας: Μότσιας 5, Βαλασής 4, Ευθ. Τσιτούρας 3, Αν. Τσιτούρας 2, Παράσχος 2, Γαλανόπουλος 2, Παπαθανασίου, Αλμανταριώτης, Αντωνιάδης, Καψάλης, Δράμπας.

Αναγέννηση Λαμ.-Βόλος 7-19
Σαφώς ανώτερος ο Βόλος στη δική του πρεμιέρα κέρδισε εύκολα την Αναγέννηση Λαμίας με 7-19. Οι παίκτες του Ιάσονα Λέτσιου έκαναν δυναμικό ξεκίνημα και με τρία γκολ του Γλούμη και ένα του Ρουμελιώτη προηγήθηκαν 0-4, ενώ το α’ οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 1-5, καθώς ο Γλούμης σημείωσε το τέταρτο προσωπικό του τέρμα από τα επτά που έβαλε σε όλο το ματς.
Στο ημίχρονο η διαφορά είχε πάει στα εννέα γκολ (2-11), με τον Βόλο να τη φτάνει σε διψήφια επίπεδα στην αρχή της τρίτης περιόδου όταν ο Πριτσίνης έκανε το 2-12. Στο τέλος του οκταλέπτου το σκορ είχε γίνει 5-17 και ουσιαστικά το μόνο που απέμενε ήταν να μάθουμε το τελικό αποτέλεσμα. Αυτό ήταν το 7-19 και διαμορφώθηκε από τον Γιασαλάρι 0.39’’ πριν τη λήξη.
Οκτάλεπτα: 1-5, 1-6, 3-6, 2-2.
Γκολ Αναγέννησης: Δικόπουλος 3, Παπασταμάτης 3, Κουκουφίκης.
Γκολ Βόλου: Γλούμης 7, Ρουμελιώτης 4, Γιασαλάρι 3, Πέτρου, Πριτσίνης, Ζεμπέογλου, Πανίδης, Καλαμπαλίκης.

ΟΕΑ/ΝΑΒ-Βόλος 5-18
Το απόγευμα του Σαββάτου είχαμε το βολιώτικο ντέρμπι. Ο τυπικά φιλοξενούμενος Βόλος Υδατοσφαίριση-Κολύμβηση ήταν ο νικητής με 5-18, εξασφαλίζοντας πρόωρα το εισιτήριο για την επόμενη φάση.
Ο ΟΕΑ/ΝΑΒ άνοιξε το σκορ με τον Χαρίλα, αλλά στη συνέχεια ο Βόλος επέβαλε τον δικό του ρυθμό. Με δύο γκολ του Πριτσίνη και ένα των Κανάκη και Γλούμη βρέθηκε μπροστά με 1-4 στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου και από εκεί και φρόντισε να μεγαλώνει τη διαφορά δίχως να απειληθεί. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 3-8 και στην τρίτη περίοδο 4-13, για να φτάσουμε στο τελικό 5-18 που ήλθε με τέρμα του Κανάκη.
Οκτάλεπτα: 1-4, 2-4, 1-5, 1-5.
Γκολ ΟΕΑ/ΝΑΒ: Χαρίλας, Ευθ. Γιάνναρος, Αρβανιτίδης, Ιωαννίδης, Μιχαηλίδης.
Γκολ Βόλου: Γλούμης 5, Πριτσίνης 3, Κανάκης 3, Μυλωνάς 2, Ζεμπέογλου 2, Σταματάς, Πανίδης, Σπαθούλας.
* Στο παιχνίδι που ακολούθησε ο Ν.Ο. Λάρισας νίκησε εύκολα την Αναγέννηση Λαμίας με 22-4.

Βόλος-Ν.Ο. Λάρισας 2-15
Χθες το πρωί διεξήχθη η τελευταία αγωνιστική που ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα μια και Βόλος και Ν.Ο. Λάρισας είχαν «σφραγίσει» από την προηγούμενη ημέρα την πρόκρισή τους. Ουσιαστικά κοντραρίστηκαν για το γόητρο της 1ης θέσης, με τους Λαρισαίους να επικρατούν δίκαια με 2-15. Ο Βόλος έμεινε «άσφαιρος» σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, με τον Ν.Ο. Λάρισας να έχει «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη, αφού ήταν μπροστά σε αυτό το χρονικό διάστημα με 0-9.
Οκτάλεπτα: 0-5, 0-4, 1-2, 1-4.
Γκολ Βόλου: Γλούμης, Καλαμπαλίκης.
Γκολ Ν.Ο. Λάρισας: Παράσχος 5, Μούσιας 3, Τσούτσας 2, Τσιουφάς 2, Αντωνιάδης, Καραλής, Δράμπας.

Αναγέννηση Λαμ.-ΟΕΑ/ΝΑΒ 5-11
Αντίστοιχα για το γόητρο έπαιξαν και η Αναγέννηση Λαμίας με τον ΟΕΑ/ΝΑΒ, όπου οι «Γλάροι» επιβλήθηκαν με 5-11 ύστερα από πολύ καλή εμφάνιση. Στο ματς αυτό το συγκρότημα του Λάμπρου Καρύδα έδειξε από την αρχή ότι θα ήταν το… αφεντικό, καθώς προηγήθηκε 0-3 με τέρματα των Ιωαννίδη, Μιχαηλίδη και Αρβανιτίδη. Στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 2-5, ενώ στην τρίτη περίοδο βρέθηκε στο +5 (2-7). Η λήξη του αγώνα βρήκε νικητή τον ΟΕΑ/ΝΑΒ με έξι γκολ διαφορά (5-11).
Οκτάλεπτα: 1-3, 1-2, 0-2, 3-4.
Γκολ Αναγέννησης: Δικόπουλος 2, Αλεξόπουλος, Κουκουφίκης, Χαΐδης.
Γκολ ΟΕΑ/ΝΑΒ: Ιωαννίδης 5, Αρβανιτίδης 4, Ραΐδης, Μιχαηλίδης.