Πόλο: Αποκλείστηκε η παιδική ομάδα του Βόλου

Η πορεία του Βόλου στο φετινό Πανελλήνιο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης παίδων (Κ15) έμελλε να σταματήσει στην ημιτελική φάση. Αυτή διεξήχθη το περασμένο τριήμερο με την ομάδα του Ιάσονα Λέτσιου να καταλαμβάνει την 5η θέση στον 4ο όμιλο που φιλοξενήθηκε στη Λάρισα και η οποία δεν ήταν αρκετή για να της δώσει την πρόκριση για τα τελικά της διοργάνωσης.
Τα εμπόδια των δύο ομάδων της Πάτρας (ΝΕΠ και ΝΟΠ), καθώς και του Ν.Ο. Λάρισας στις πρώτες τρεις αγωνιστικές αποδείχθηκαν ανυπέρβλητα για τους Βολιώτες, που ουσιαστικά τέθηκαν «νοκ άουτ» από το απόγευμα του Σαββάτου. Στα χθεσινά τους ματς με Ιωνικό και Νηρέα Γέρακα έπαιξαν για το γόητρο και για μία καλύτερη θέση στην τελική κατάταξη του γκρουπ, έχοντας απολογισμό μία νίκη και μία ήττα. Οι άνθρωποι του συλλόγου κρίνουν ικανοποιητική την πορεία της ομάδας, αφού και η προετοιμασία ήταν ελλιπής λόγω των μαθητικών υποχρεώσεων των παικτών.
Οι 16 πολίστες που φόρεσαν το σκουφάκι του Βόλου στο κολυμβητήριο της Λάρισας είναι οι: Νίκος Οντόπουλος (τερμ.), Κωνσταντίνος Ζαφειρίου, Ιωάννης Πέτρου, Θωμάς Καλαμπαλίκης, Κωνσταντίνος Ζεμπέογλου, Βασίλης Γιασαλάρι, Αλέξανδρος Γαργαλέτσος, Ορφέας Σταματάς, Ανδρέας Καψάλης, Δημήτρης Πριτσίνης, Αργύρης Σπαθούλας, Ιωάννης Κάλλης, Χρήστος-Μάριος Κουφιδάκης (τερμ.), Μάριος Σχιζονίκας, Ανέστης Παπαγεωργίου, Βασίλης Ζουμπουλιάς. Από τους παραπάνω παίκτες, οι Ζαφειρίου και Σχιζονίκας ανήκουν στην ηλικιακή κατηγορία των μίνι παίδων (Κ13) και σίγουρα αποκόμισαν πολύτιμες εμπειρίες με τη συμμετοχή τους σε παιχνίδια με μεγαλύτερα παιδιά.
Πιο αναλυτικά, οι αγώνες του βολιώτικου συγκροτήματος:

Ν.Ε. Πατρών-Βόλος 16-7
Στην πρεμιέρα της Παρασκευής ο Βόλος αντιμετώπισε τη Ν.Ε. Πατρών από την οποία ηττήθηκε με 16-7. Μέχρι τα μισά της πρώτης περιόδου είχε το προβάδισμα με 2-3, αλλά οι Πατρινοί έκαναν ένα εντυπωσιακό σερί 9-0 ως το τέλος του ημιχρόνου και πήραν διαφορά ασφαλείας (11-3). Στο δεύτερο μισό του αγώνα οι παίκτες του Ιάσονα Λέτσιου βελτιώθηκαν, αλλά δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν στο σκορ.
Οκτάλεπτα: 5-3, 6-0, 3-2, 2-2.
Γκολ Ν.Ε. Πατρών: Τζαβάρας 6, Μουσσάς 3, Χρόνης 3, Μπεκρής 2, Κοτσίδης, Βαλουξής.
Γκολ Βόλου: Καψάλης 2, Πριτσίνης 2, Παπαγεωργίου 2, Καλαμπαλίκης.

Ν.Ο. Πατρών-Βόλος 15-8
Το πρωί του Σαββάτου ο Βόλος προσπάθησε να είναι πιο ανταγωνιστικός, αλλά το κατάφερε μόνο σε ορισμένα σημεία του παιχνιδιού με τον Ν.Ο. Πατρών ο οποίος έφτασε στη νίκη με 15-8. Το αχαϊκό συγκρότημα είχε εξ αρχής τα «ηνία» του αγώνα, με τους Βολιώτες να μην μπορούν να σταματήσουν τον Ηλία Αγγελόπουλο ο οποίος πέτυχε εννέα τέρματα για λογαριασμό των νικητών.
Οκτάλεπτα: 5-1, 2-1, 4-2, 4-4.
Γκολ Ν.Ο. Πατρών: Αγγελόπουλος 9, Λαμπάτος 2, Γεωργαράς 2, Κρεμανταλάς, Νταβλούρος.
Γκολ Βόλου: Καψάλης 4, Πέτρου 2, Πριτσίνης 2.

Βόλος-Ν.Ο. Λάρισας 7-17
Η ήττα από τον Ν.Ο. Λάρισας με 7-17 μάλλον ήταν φυσιολογική για τον Βόλο. Οι δύο ομάδες είχαν συναντηθεί δύο ακόμη φορές φέτος με τους Λαρισαίους να πετυχαίνουν άνετες νίκες, καθώς είναι ανώτεροι στη συγκεκριμένη ηλικιακή κατηγορία. Ισορροπία υπήρξε μόνο στο τέταρτο οκτάλεπτο όπου το επί μέρους σκορ ήταν 3-3.
Οκτάλεπτα: 1-4, 1-5, 2-5, 3-3.
Γκολ Βόλου: Πριτσίνης 3, Ζεμπέογλου 2, Καλαμπαλίκης, Καψάλης.
Γκολ Ν.Ο. Λάρισας: Μότσιας 7, Γαβριάς 3, Καραλής 2, Γαλανόπουλος 2, Παπαδημητρίου, Μολιός, Δράμπας.

Ιωνικός-Βόλος 5-6
Η μοναδική νίκη του Βόλου στην ημιτελική φάση ήρθε χθες το πρωί, με το σύνολο του Ιάσονα Λέτσιου να επικρατεί 5-6 του τυπικά γηπεδούχου Ιωνικού. Στην πρώτη περίοδο ο Βόλος προηγήθηκε 1-2, ενώ η διαφορά πήγε το +3 (1-4) στα μισά του δεύτερου οκταλέπτου. Ωστόσο, ο Ιωνικός πλησίασε στο γκολ (4-5) λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο. Στο τρίτο οκτάλεπτο σημειώθηκε μόνο ένα τέρμα, με τον Πριτσίνη να γράφει το 4-6, ενώ στην τελευταία περίοδο είχαμε πάλι μόνο ένα γκολ, όπου ο Ιωνικός μείωσε σε 5-6.
Οκτάλεπτα: 1-2, 3-3, 0-1, 1-0.
Γκολ Ιωνικού: Μυκονιάτης 2, Μαραμπούτης, Μαρούλης, Τασιούλης.
Γκολ Βόλου: Πριτσίνης 2, Καλαμπαλίκης, Ζεμπέογλου, Γιασαλάρι, Σταματάς.

Βόλος-Νηρέας Γέρακα 7-12
Στο τελευταίο του παιχνίδι, χθες το απόγευμα, ο Βόλος έχασε με 7-12 από τον Νηρέα Γέρακα. Το ματς κρίθηκε από το τέλος της πρώτης περιόδου έως το ξεκίνημα της τρίτης, αφού σε αυτό το διάστημα το 3-4 έγινε 3-10, με σερί 0-6 για την αθηναϊκή ομάδα.
Οκτάλεπτα: 3-5, 0-4, 1-2, 3-1.
Γκολ Βόλου: Πέτρου 2, Ζεμπέογλου 2, Γιασαλάρι, Γαργαλέτσος, Καψάλης.
Γκολ Νηρέα Γέρακα: Γριτζάλης 5, Σριντζέρης 3, Μελέτης 3, Καπαρσλιώτης.
* Οι Ν.Ο. Πατρών, Ν.Ο. Λάρισας και Ν.Ε. Πατρών πήραν τις τρεις πρώτες θέσεις και μαζί την πρόκριση για την τελική φάση. Τέταρτος κατετάγη ο Νηρέας Γέρακα, πέμπτος ο Βόλος Υδατοσφαίριση-Κολύμβηση, ενώ έκτος και τελευταίος ήρθε ο Ιωνικός.