Πόλο: Αδίκησαν τους εαυτούς τους οι έφηβοι του Βόλου

Στην τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος πόλο Εφήβων (Κ17) που φιλοξενήθηκε στα κολυμβητήρια της Ηλιούπολης και της Νέας Σμύρνης, μετείχε ο Βόλος Υδατοσφαίριση-Κολύμβηση. Οι πολίστες του Ζαφείρη Μαρινάγη αδίκησαν τους εαυτούς τους και έμειναν εκτός οκτάδας, αν και είχαν τις δυνατότητες να τερματίσουν πολύ ψηλότερα.

Την όλη… ζημιά στον Βόλο έκανε η ήττα της πρεμιέρας από τον Ν.Ο. Λάρισας, ομάδα που ήταν στα μέτρα του, ενώ το γεγονός ότι στη συνέχεια κέρδισε τη Βουλιαγμένη δείχνει πως μπορούσε όχι μόνο να παίξει σε αγώνα κατάταξης, αλλά να βρεθεί ακόμη και στην εξάδα. Η ήττα από τον Ν.Ο. Χανίων ήρθε φυσιολογικά, ενώ απέναντι στον Ν.Ο. Πατρών ο Βόλος πάλεψε, αλλά δεν πήρε θετικό αποτέλεσμα. Έτσι, μειονεκτώντας στην ισοβαθμία με τον Ν.Ο. Λάρισας, ήλθε τελευταίος στον 2ο όμιλο, καταλαμβάνοντας την 9η θέση στην Ελλάδα σε επίπεδο Εφήβων.

Η 13άδα του Βόλου στα ματς της τελικής φάσης ήταν η εξής: Χρήστος Κουτσουνίδης (τερμ.), Γιάννης Μεριστούδης, Δημήτρης Μπακαλάκης, Γιάννης Γκανάτσιος, Δημήτρης Νταρίκος, Θανάσης Καραλής, Παναγιώτης Γλούμης, Στέλιος Ιωάννου, Δημήτρης Μπομπός, Μάριος Κομνιανός, Γιάννης Βαλτσιώτης (τερμ.), Θανάσης Βασιλούδης, Χρήστος Κανάκης. Πιο αναλυτικά, οι αγώνες της βολιώτικης ομάδας:

Ν.Ο. Λάρισας-Βόλος 8-5
Με το… αριστερό μπήκε στην τελική φάση ο Βόλος, χάνοντας από τον Ν.Ο. Λάρισας με 8-5. Οι δύο ομάδες είχαν συναντηθεί και στην Α’ φάση, με αυτή του Ζαφείρη Μαρινάγη να φτάνει σε εύκολη νίκη με 13-8. Ίσως αυτό το αποτέλεσμα να… κοίμισε τους Βολιώτες που γνώρισαν μια απρόσμενη ήττα από μία ομάδα που τουλάχιστον στα «χαρτιά» ήταν κατώτερη.

Οκτάλεπτα: 3-2, 3-2, 0-0, 2-1.

Γκολ Ν.Ο. Λάρισας: Μπεζιλιώτης 5, Τσούτσας 2, Χαυδάς.

Γκολ Βόλου: Μπομπός 2, Μεριστούδης, Μπακαλάκης, Π. Γλούμης.

Βόλος-Βουλιαγμένη 7-6
Οι πολίστες του Βόλου έδειξαν τις πραγματικές τους δυνατότητες στο παιχνίδι με τη Βουλιαγμένη το οποίο κέρδισαν με 7-6. Απέναντι σε μία ομάδα που κάθε χρόνο πρωταγωνιστεί σε επίπεδο Ανδρών και σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες, οι παίκτες του κ. Μαρινάγη ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι και έφτασαν δίκαια στη νίκη.

Άνοιξαν το σκορ με γκολ του Γιάννη Γκανάτσιου και δεν πτοήθηκαν όταν βρέθηκαν πίσω στο ημίχρονο με 1-2. Με επί μέρους 4-1 στην τρίτη περίοδο προηγήθηκαν 5-3 και στο τέλος κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα, με τα τέρματα του Γ. Γκανάτσιου και του Μπομπού.

Οκτάλεπτα: 1-0, 1-2, 4-1, 2-3.

Γκολ Βόλου: Γ. Γκανάτσιος 3, Μπακαλάκης, Καραλής, Π. Γλούμης, Ιωάννου.

Γκολ Βουλιαγμένης: Κωνσταντόπουλος 2, Μεκλής, Σπηλιόπουλος, Γιάτσιος, Κάργας.

Ν.Ο. Χανίων-Βόλος 11-3
Ο Βόλος δεν μπόρεσε να κοντράρει τον Ν.Ο. Χανίων για παραπάνω από ένα οκτάλεπτο, όπου το σκορ ήταν 1-1. Οι Κρητικοί επέβαλαν στη συνέχεια τον δικό τους ρυθμό και έφτασαν δίκαια στην τελική επικράτηση με 11-3.

Οκτάλεπτα: 1-1, 3-0, 3-2, 4-0.

Γκολ Ν.Ο. Χανίων: Νικολαΐδης 4, Μπουρίκας 2, Ζουράρης 2, Φουρνιστάκης, Μανουσάκης, Κανδανολέων.

Γκολ Βόλου: Βασιλούδης 2, Μπομπός.

Βόλος-Ν.Ο. Πατρών 5-8
Με μία ισοπαλία απέναντι στον Ν.Ο. Πατρών, ο Βόλος θα τερμάτιζε τρίτος στον όμιλο και θα έπαιζε για τις θέσεις 5-6. Ωστόσο, ηττήθηκε με 8-5 και αυτή η ήττα τον έστειλε στην τελευταία θέση του γκρουπ. Ισοβάθμησε με τον Ν.Ο. Λάρισας, ο οποίος είχε το πλεονέκτημα από τη νίκη του στο ματς της πρεμιέρας.

Ο Βόλος έκανε καλύτερο ξεκίνημα στο ματς. Προηγήθηκε 2-1 στην πρώτη περίοδο 3-2 στο ημίχρονο και 4-3 στα μισά του τρίτου οκταλέπτου. Οι Πατρινοί προσπέρασαν με 4-5 στο τέλος της περιόδου και στα τελευταία οκτώ λεπτά διεύρυναν την υπέρ τους διαφορά στα τρία γκολ.

Οκτάλεπτα: 2-1, 1-1, 1-3, 1-3.

Γκολ Βόλου: Ιωάννου 2, Μπακαλάκης, Π. Γλούμης, Μπομπός.

Γκολ Ν.Ο. Πατρών: Μπιτσάκος 3, Γερασίμου 2, Παράσχος 2, Τρασάς.

Τα αποτελέσματα
Τα αποτελέσματα της τελικής φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος πόλο εφήβων είναι τα εξής:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Ολυμπιακός-Περιστέρι 7-6, Παναθηναϊκός-Νηρέας Χαλ. 12-1, Νηρέας Χαλ.-Ολυμπιακός 4-10, ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 10-8, Περιστέρι-Νηρέας Χαλ.10-4, Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 8-7, ΠΑΟΚ-Περιστέρι 11-5, Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 11-6, Νηρέας Χαλ.-ΠΑΟΚ 5-8, Περιστέρι-Παναθηναϊκός 9-17.

Η βαθμολογία: Παναθηναϊκός 9, Ολυμπιακός 9, ΠΑΟΚ 9, Περιστέρι 3, Νηρέας Χαλ. 0.

2οςΟΜΙΛΟΣ
Ν.Ο. Λάρισας-Βόλος 8-5, Ν.Ο. Πατρών-Βουλιαγμένη 13-12, Βουλιαγμένη-Ν.Ο. Λάρισας 15-8, Ν.Ο. Χανίων-Ν.Ο. Πατρών 13-7, Βόλος-Βουλιαγμένη 7-6, Ν.Ο. Λάρισας-Ν.Ο. Χανίων 8-17, Ν.Ο. Χανίων-Βόλος 11-3, Ν.Ο. Πατρών-Ν.Ο. Λάρισας 7-6, Βουλιαγμένη-Ν.Ο. Χανίων 11-11, Βόλος-Ν.Ο. Πατρών 5-8.

Η βαθμολογία: Ν.Ο. Χανίων 10, Ν.Ο. Πατρών 9, Βουλιαγμένη 4, Ν.Ο. Λάρισας 3, Βόλος 3.

ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ
Ημιτελικοί: Παναθηναϊκός-Ν.Ο. Πατρών 11-8 πεν. (κ.α. 7-7), Ολυμπιακός-Ν.Ο. Χανίων 11-10 πεν. (κ.α. 6-6).
Θέσεις 7-8: Ν.Ο. Λάρισας-Περιστέρι 14-11.
Θέσεις 5-6: ΠΑΟΚ-Βουλιαγμένη 12-8.
Μικρός τελικός: Ν.Ο. Χανίων-Ν.Ο. Πατρών 9-5.
Τελικός: Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 10-6.