Πολλή δουλειά χρειάζεται ο Ολυμπιακός Β. για να ανακάμψει

Η παράδοση των 40 χρόνων συνεχίστηκε, ο Ολυμπιακός σε ένα ακόμη ντέρμπι με τη Νίκη, ως φιλοξενούμενος, δεν μπόρεσε να πάρει το «τρίποντο», ηττήθηκε με 1-0 και παραμένει σε δύσκολη βαθμολογική θέση, στη ζώνη του υποβιβασμού, με συγκομιδή εννέα βαθμούς σε 12 παιχνίδια.

Ο Ολυμπιακός δεν ήταν κατώτερος της Νίκης, σ’ ένα ντέρμπι που δεν είχε καλό θέαμα, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να παράξουν ευκαιρίες και τη Νίκη να παίρνει τους τρεις βαθμούς, εκμεταλλευόμενη την αδράνεια στην άμυνα του  Ολυμπιακού, μετά από εκτέλεση φάουλ. Ο Δημήτρης Στάμου έχασε από τα μάτια του τον Σταύρο Τσουκαλά (είχε «χρεωθεί» την επιτήρησή του), με αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» να δεχθούν το γκολ στο 29’ και από εκεί και πέρα δεν κατάφεραν να ανταποδώσουν το τέρμα που δέχθηκαν.

Η ομάδα έδειξε και πάλι προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού και ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο η εμφάνισή της ήταν κακή. Παρουσίασε βελτιωμένη εικόνα στην επανάληψη, όσον αφορά την κυκλοφορία της μπάλας, όμως και  πάλι ο Ολυμπιακός ήταν ακίνδυνος επιθετικά, χωρίς να μπορέσει να δημιουργήσει ευκαιρίες για γκολ. Παρά το γεγονός, ότι ο Βασίλης Βούζας έκανε πιο επιθετική την ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο, ρίχνοντας στο ματς αρκετούς επιθετικογενείς ποδοσφαιριστές (Νάνι, Κουντουριώτη, Ασαμόα).

Ο Ολυμπιακός είχε να αντιμετωπίσει και προβλήματα της τελευταίας στιγμής, όπως αυτό με τον Αλέξανδρο Γκαργκαλατζίδη, ο οποίος τραυματίστηκε. Ήταν μεν στην αποστολή, αλλά δεν μπορούσε να αγωνιστεί. Επίσης, δεν εκδόθηκαν έγκαιρα τα δελτία των Τουράν Μανάφοφ και Αλέξις Ντος Σάντος. Ο Αζέρος σίγουρα θα αγωνιζόταν στο βασικό σχήμα.

Ο Βασίλης Βούζας θα πρέπει να δουλέψει σκληρά με τους παίκτες του, προκειμένου ο Ολυμπιακός να παρουσιαστεί δυνατός στη συνέχεια του πρωταθλήματος, να ανακάμψει βαθμολογικά και να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

«Στο αμυντικό μας κομμάτι έχουμε πρόβλημα. Πρέπει να ενισχύσουμε πολύ την αμυντική μας λειτουργία, αλλά και να γίνουμε καλύτεροι δημιουργικά, όπως και εκτελεστικά, όσον αφορά τις τελικές ενέργειες. Συνεχώς ψάχνουμε ποδοσφαιριστές, οι οποίοι θα βοηθήσουν και στους τρεις αυτούς τομείς. Οι μεταγραφές παικτών τον Ιανουάριο είναι λαχείο. Ακόμη και οι υπάρχοντες ποδοσφαιριστές θα πρέπει να αλλάξουν τη διάθεσή τους, τη νοοτροπία τους και να διαισθανθούν ότι βρίσκονται σε μία μεγάλη ομάδα.

Μέχρι το τέλος εβδομάδας θα ολοκληρωθούν οι μεταγραφικές κινήσεις, θα μπορούμε στη συνέχεια να δουλέψουμε πιο ήρεμα και με μεγαλύτερη διάθεση, έτσι ώστε να «χτίσουμε» την ομάδα», ανέφερε μεταξύ άλλων ο Βασίλης Βούζας, ενόψει της δύσκολης συνέχειας για τον Ολυμπιακό.