Πλήθος συμμετοχών και διακρίσεων για τον Σύλλογο Δρομέων Υγείας Βόλου από την Κατερίνη ως το Βελιγράδι

Μία ακόμη μεγάλη εκδρομή με λεωφορείο πραγματοποίησε ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου, αυτή τη φορά στην Κατερίνη όπου έτρεξε την Κυριακή στο 11ο Katerini Run 2020. Ήταν η πολυπληθέστερη συμμετοχή του συλλόγου στην 11ετή ιστορία του αγώνα όπου μετέχει από καταβολής της, με τον ΣΔΥΒ να φτάνει την Κυριακή τις 33 συμμετοχές, ξεπερνώντας και τον περσινό αριθμό των 32 της αντίστοιχης εκδρομής. Ο αγώνας διοργανώθηκε υποδειγματικά από τον ΑΠΣ Ζευς Πιερίας και όλους τους φορείς, και περισσότεροι από 1500 δρομείς και παιδιά είχαν την ευκαιρία να διασχίσουν και να χαρούν τις διαδρομές. Μάλιστα ο Ημιμαραθώνιος είναι επίπεδος-αγωνιστικός, από τους πιο γρήγορους στην Ελλάδα, αγγίζει τη θάλασσα, και έχει φόντο τον Όλυμπο, τα Πιέρια, ενώ περνά και από τα δημοφιλέστερα σημεία της Κατερίνης. Η Ολυμπιονίκης Κατερίνα Θάνου παρέστη στη διοργάνωση, έτσι οι δρομείς και οι ομάδες όπως βέβαια και ο ΣΔΥΒ, δεν έχασαν την ευκαιρία να φωτογραφηθούν μαζί της.

Σημαντικές ήταν οι διακρίσεις καθώς νικήτρια τερμάτισε όπως και πέρυσι στη γενική κατάταξη γυναικών η Χριστίνα Κατζουράκη με χρόνο 1.28.38, πρώτη στην κατηγορία της ήταν η Κατερίνα Τσάγγαρη με 1.46.21, ενώ σε 1.29.47 τερμάτισε ο Γιάννης Κλόκας.

Ο Ευριπίδης Μπουμπουζιώτης κατέλαβε την 4η θέση στα 5.005 μέτρα με 18.20. Αυτός είναι ο απολογισμός της συμμετοχής του ΣΔΥ Βόλου στον αγώνα:

273 (94η) Χρυσούλα Σακαβάρα 35:34

Την αποστολή συνόδευσαν οι Κώστας Παλάντζας, Σπύρος Τρύφωνος, Ευμορφία Ντόβα.

Πολλές ακόμη συμμετοχές και διακρίσεις σε Ελλάδα και εξωτερικό
Τέσσερις δρομείς του ΣΔΥ Βόλου αγωνίστηκαν στον 10ο Επετειακό Χορτιάτης Trail Run 2020 στη Θεσσαλονίκη, με τον Αμβρόσιο Δημητριάδη να τερματίζει μεγάλος νικητής στα 6 χιλιόμετρα με 27’44. Στη διαδρομή των 22 χιλιομέτρων 52ος με 2:18:47 ήταν ο Απόστολος Μπαρμπούλης, 103ος με 2:30:14 ο Θωμάς Μαλιαχόβας, ενώ με 3.01.40 ακολούθησε 183ος ο Σεραφείμ Τσαμασιώτης.

Νέα επιτυχία σημείωσε ο Χρήστος Αγνουσιώτης στο «Salomon Mountain Cup 2020, Πεντέλη – Διόνυσος» καθώς τερμάτισε 2ος στα 11 χιλιόμετρα με 56’45. Ο Στέργιος Κουσκουρίδας με πολύ καλό αγώνα αναδείχθηκε 15ος στα 6,5χλμ με χρόνο 38’49. Συμμετείχαν 263 δρομείς στα 11, και 102 στα 6,5 χιλιόμετρα.

Η Ελληνογαλλική Σχολή “Ευγένιος Ντελακρουά” διοργάνωσε στην Αθήνα τη «La Grande course 2020», και η Ευδοκία Μαρκά τερμάτισε νικήτρια στις γυναίκες στον ορεινό αγώνα των 5 χιλιομέτρων με 30’01, ενώ μάλιστα ήταν 7η στη γενική κατάταξη.

Το αγωνιστικό ξεκίνημα έγινε το πρωί Σαββάτου από την Τσαριτσάνη Λάρισας όπου 3 δρομείς μέλη του ΣΔΥ Βόλου έτρεξαν στον Οικονόμειο Δρόμο απόστασης 6 χιλιομέτρων. 17ος τερμάτισε ο Ζαφείρης Πανόπουλος με 28’14, 25ος ο Αργύρης Βουρλογιάννης με 31’50, 35ος ο Στέργιος Χύτας με 35’55.

Το Σαββατοκύριακο έγινε το Βαλκανικό Πρωτάθλημα Βετεράνων Αθλητών Στίβου στο Βελιγράδι, και ιδιαίτερα εντυπωσιακή ήταν η παρουσία του Στράτου Συμεωνίδη. Την πρώτη ημέρα στην σκυταλοδρομία 4Χ200 κατέκτησε με τους συναθλητές του την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο. Στα 60 μέτρα ο Στράτος Συμεωνίδης κατέλαβε τη 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο, ενώ την Κυριακή αναδείχθηκε 2ος και στα 200 μέτρα.

Στην Κύπρο έγινε ο ορεινός αγώνας 9ος Κλήρου Ατόβρυση Cross Country Challenge, και η Ελένη Πρατσή τερμάτισε 5η στα 4 χιλιόμετρα με 20.29.
Οι δρομείς του ΣΔΥΒ θα έτρεχαν την Κυριακή σε έναν ακόμη αγώνα, στον Μαραθώνιο Ναυπλίου, αλλά η διοργάνωση αναβλήθηκε προληπτικά λόγω του κορωνοϊού.

Αναβάλλεται ο αγώνας και η εκδρομή για τον αγώνα Καλαμπάκας-Τρικάλων
Με περισσότερους από 50 δρομείς θα έτρεχε ο ΣΔΥΒ αυτή την Κυριακή 15 Μαρτίου στον αγώνα Καλαμπάκας-Τρικάλων, ωστόσο τα αυξημένα μέτρα πρόληψης του κορωνοϊού που ανακοινώθηκαν, οδηγούν στη ματαίωση αυτού του αγώνα όπως και αρκετών ακόμη που ήταν προγραμματισμένοι για το Σαββατοκύριακο. Η διοργάνωση θα ορίσει προσεχώς νέα ημερομηνία για τον αγώνα. Ο ΣΔΥ Βόλου συνεχίζει κανονικά τις εγγραφές για όλους τους αγώνες και τις εγγραφές των επόμενων μηνών, και που θα γίνουν αναλόγως των εξελίξεων που θα υπάρχουν με το θέμα του ιού.