Πλησιάζει την άνοδο ο Ολυμπιακός μετά το 1-1 στην Ανθούπολη – Προπορεύεται στον 4ο όμιλο των μπαράζ

Ο Ολυμπιακός Βόλου βρίσκεται ακόμη πιο κοντά στο να επιστρέψει στη Γ’ Εθνική. Για την 3η αγωνιστική των μπαράζ ανόδου έφερε 1-1 στη Φιλιππούπολη Λάρισας με την Ανθούπολη και εξακολουθεί να προπορεύεται στον 4ο όμιλο. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με τον Ματέα στο 29’, αλλά στο 67’ ισοφάρισε ο Λάιος.

Αν κάποια ομάδα άξιζε τη νίκη δεν χωρά αμφιβολία πως αυτή ήταν ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους και δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες από τους αντιπάλους τους. Μάλιστα στα τελευταία λεπτά ήταν μόνιμα στην επίθεση, κάτι που δείχνει και τη νοοτροπία αυτής της ομάδας που παίζει πάντα για να κερδίσει.

Ωστόσο, η ισοπαλία στην έδρα της Ανθούπολης είναι ένα αρκετά καλό αποτέλεσμα για τον Ολυμπιακό, αφού τον διατήρησε μόνο στην 1η θέση της βαθμολογίας. Αν μάλιστα πάρει βαθμό ή βαθμούς την ερχόμενη Κυριακή στην Καλαμπάκα από τα Μετέωρα ουσιαστικά θα «κλειδώσει» την άνοδο. Και αυτό διότι θα ακολουθήσει το θεωρητικά εύκολο εντός έδρας ματς με τον ΠΑΟ Κοίλων, καθώς και αυτό με τον Α.Σ. Νεοχωρίου το οποίο θα πάρει στα «χαρτιά» ο φετινός νταμπλούχος της ΕΠΣΘ.

Στο ματς της Φιλιππούπολης ο προπονητής του Ολυμπιακού Στέλιος Αρσένος επέλεξε σύστημα 4-3-3 με τερματοφύλακα τον Σιδεράκη, ακραίους αμυντικούς τους Παπακώστα δεξιά, Καμπέρη αριστερά και σέντερ μπακ τον Παπαϊωάννου και τον Γκαλίτσιο. Στη μεσαία γραμμή τοποθέτησε τους Ζέρη, Κυρίτση, Αναστασίου. Δεξιός εξτρέμ ήταν ο Ματέα, αριστερός ο Σέττος και σέντερ φορ ο Βλάχος.

Από την άλλη πλευρά, ο τεχνικός της Ανθούπολης Μιχάλης Ζιώγας προτίμησε το 4-4-2. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Ντιντής, Δεξιός μπακ ο Καραμπούζης, αριστερός ο Τσάτσος και στόπερ οι Σκούπρας, Λάιος. Στη μεσαία γραμμή από δεξιά προς τα αριστερά ήταν οι Πανταζής, Αναγνώστης, Σ. Μπλέντι, Γιαννακόπουλος και επιθετικό δίδυμο ο Κουβελάς με τον Μ. Μπλέντι.

Ο Ολυμπιακός όπως παρατάχθηκε στο γήπεδο της Φιλιππούπολης (φωτό: athleticlarissa.gr)

Ο Ολυμπιακός έδειξε από την αρχή τις προθέσεις του. Πιέζοντας ψηλά και έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας άρχισε να απειλεί την αντίπαλη εστία. Στο 4’ ο Κυρίτσης δοκίμασε το πόδι του από μακριά, αλλά δεν βρήκε στόχο, ενώ δύο λεπτά αργότερα χάθηκε καλή ευκαιρία όταν ο Ματέα σέντραρε και ο Σέττος έκανε την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά με τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ. Στο 15’ σουτ του Αναστασίου από το ύψος της περιοχής πέρασε άουτ.

Το γκολ που έψαχναν οι Βολιώτες ήρθε στο 29’. Ο Παπακώστας με βαθειά μπαλιά έβγαλε τον Ματέα σε θέση τετ-α-τετ. Ο Αργεντινός προστάτεψε υπέροχα τη μπάλα από το μαρκάρισμα του Λάιου και με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 0-1. Το τέρμα πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους φίλους του Ολυμπιακού που έδωσαν βροντερό «παρών» και στη Φιλιππούπολη.

Το 0-1 διατηρήθηκε ως το τέλος του ημιχρόνου, αφού η κεφαλιά του Παπαϊωάννου στο 36’ δεν βρήκε στόχο. Στο πρώτο μισό του αγώνα η εστία του Ολυμπιακού δεν απειλήθηκε ούτε μία φορά, με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν άριστα στα αμυντικά τους καθήκοντα.

Το βολιώτικο συγκρότημα μπορούσε να «καθαρίσει» το ματς στο ξεκίνημα της επανάληψης, όταν ο Βλάχος έγινε κάτοχος της μπάλας σε πλεονεκτική θέση, αλλά πλάσαρε άουτ.

Μετά το 60’ η Ανθούπολη πήρε μέτρα στο γήπεδο και αφού στο 63’ ζήτησε πέναλτι για κράτημα του Παπακώστα στον Αναγνώστη, έχασε καλή ευκαιρία στο 64’ όταν ο Πανταζής έκανε την ατομική προσπάθεια και το σουτ που απέκρουσε ο Σιδεράκης. Σε εκείνο το σημείο ο Στέλιος Αρσένος φώναξε τους Τασιούλη και Σκοπελίτη για να τους ρίξει στο παιχνίδι, αλλά πριν γίνουν οι αλλαγές ήρθε η ισοφάριση. Ήταν στο 67’ όταν ο Μ. Μπλέντι εκτέλεσε κόρνερ και ο προωθημένος Λάιος με σουτ σημείωσε το 1-1.

Στο 81’ ήταν η σειρά των «ερυθρολεύκων» να ζητήσουν πέναλτι για την ανατροπή του Βλάχου από τον Λάιο, ενώ στη συνέχεια πίεσαν για το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη. Το σουτ του Αναστασίου στο 86’ έφυγε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Παπαϊωάννου στο 91’. Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τασιούλης εκτέλεσε απευθείας φάουλ από την αριστερή πλευρά, αλλά δεν αιφνιδίασε τον Ντιντή που μπλόκαρε τη μπάλα.

Διαιτητής: Καπρέτσος (Μακεδονίας).
Βοηθοί: Τσακιρόπουλος, Γενετζάκης (Μακεδονίας).
ΑΝΘΟΥΠΟΛΗ: Ντιντής, Καραμπούζης, Τσάτσος, Σκούπρας, Λάιος, Αναγνώστης (78’ Κατσιαμπέλας), Πανταζής (88’ Καραγιάννης), Σ. Μπλέντι (60’ Παπαδάκος), Κουβελάς (46’ Βλαχάκης), Μ. Μπλέντι, Γιαννακόπουλος.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Σιδεράκης, Ζέρης, Καμπέρης, Παπαϊωάννου, Γκαλίτσιος, Παπακώστας (69’ Σκοπελίτης), Ματέα (89’ Κατσαγεωργίου), Κυρίτσης, Βλάχος, Αναστασίου (89’ Νούσιος), Σέττος (69’ Τασιούλης).

Ισόπαλοι 1-1 Μαλεσίνα και Ατρόμητος Παλαμά
Ισοπαλία 1-1 είχαμε και στο άλλο ματς του 4ου ομίλου ανάμεσα στη Μαλεσίνα και τον Ατρόμητο Παλαμά. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 21’ με τον Δέδε, αλλά στο 87’ ισοφαρίστηκαν από τον Μπλατσέρη. Συνοπτικά, τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικής:
Ανθούπολη-Ολυμπιακός Β. 1-1