Πλήρωσε το κακό ξεκίνημα ο Θησέας – Δέχθηκε δύο γκολ νωρίς και έχασε 2-1 από τον Ηρακλή Λάρισας

Ήττα με 2-1 από τον Ηρακλή Λάρισας για τον Θησέας Αγριάς, ο οποίος δεν μπήκε δυνατά στο ματς και πλήρωσε τα δύο γκολ που πέτυχαν οι γηπεδούχοι στα πρώτα επτά λεπτά του αγώνα.
Ο τεχνικός των φιλοξενούμενων, Λάκης Μπακάλης επέλεξε διάταξη 4-4-1-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Κεφαλάς. Το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Κυρίτσης και το αριστερό, ο Διαμαντόπουλος, ενώ το κεντρικό δίδυμο συνέθεσαν οι Ιακωβίδης και Γιαουπλάρι. Κεντρικοί μέσοι ήταν οι Μπόρας και Κοτζαθανάσης, που είχαν μπροστά τους στο άξονα, σε ρόλο κεντρικού επιθετικού μέσου, τον Σιώμο. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν, ο Ιωαννίδης από τη δεξιά πλευρά και ο Πέτσης από την αριστερή. Τέλος, σέντερ φορ ήταν ο Βλάχος.
Μόλις στο 3’ ο Κακαβίτσης έγινε αποδέκτης της μπάλας, μετά από παράλληλη σέντρα από τη δεξιά πλευρά και έγραψε το 1-0, με κοντινό πλασέ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Πέτσης ισοφάρισε σε 1-1. Ο αριστερός ακραίος μέσος του Θησέα μπήκε από την αριστερή πλευρά στην περιοχή και με δυνατό σουτ στο δεξί «παραθυράκι» του Παπαγιάννη, έφερε το ματς στα ίσα.
Όμως, στο 7’ οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι το προβάδισμα, με παρόμοιο τέρμα με εκείνο που σημείωσαν στο 3’. Μετά από παράλληλη σέντρα, ο Κακαβίτσης, με πλασέ μέσα από την περιοχή του Κεφαλά, έγραψε το 2-1, που ήταν και το αποτέλεσμα του αγώνα. Αξίζει να σημειωθεί πως στο 25’ η κεφαλιά του Γιαουπλάρι πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Παπαγιάννη, ενώ το σουτ του Βλάχου στο 58’ έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ηρακλή.

Διαιτητής: Λεωνίδας (Τρικάλων).
Βοηθοί: Αλεξόπουλος, Μπάλας (Τρικάλων).
ΗΡΑΚΛΗΣ Λ.: Παπαγιάννης, Ζαφειρίου (82’ Τάρτας), Κοντοθανάσης (46’ Αλεξανδρής), Γιαννακόπουλος, Ψωμολιάς, Τσακάλι, Νεμπεγλέρας, Ναρίνογλου (85’ Τσαπατώρης), Μανιώτης, Κακαβίτσης (88’ Μουξιός), Νάστας.

ΘΗΣΕΑΣ: Κεφαλάς, Κυρίτσης, Διαμαντόπουλος (46’ Ε. Βαν Ντε Γουίχε), Γιαουπλάρι, Ιακωβίδης, Μπόρας (68’ Λουμάνι), Πέτσης, Σιώμος (83’ Ζάχος), Βλάχος, Κοτζαθανάσης, Ιωαννίδης (83’ Λίτσος).

Μπακάλης: Δεν είχαμε σωστές τοποθετήσεις
Ο τεχνικός του Θησέα Λάκης Μπακάλης δήλωσε στη «ΘτΔ» τα εξής για τον χθεσινό αγώνα: «Δεχθήκαμε δύο γρήγορα γκολ στο ξεκίνημα του αγώνα. Δυστυχώς, η ομάδα μας δεν είχε σωστές τοποθετήσεις. Από εκεί και πέρα ανεβάσαμε ρυθμό, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο καταφέραμε να κυριαρχήσουμε. Ίσως, αν είχαμε καλύτερη τελική πάσα και τελική προσπάθεια, να παίρναμε κάτι παραπάνω. Συνεχίζουμε τη σκληρή δουλειά και βλέπουμε το επόμενο παιχνίδι».