Πλήρωσε τις πολλές απουσίες της η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Γ.Σ. Αλμυρού

Τις πολλές απουσίες της πλήρωσε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Γ.Σ. Αλμυρού, που ηττήθηκε με 1-3 σετ από τον Φιλαθλητικό Αμπελώνα σε παιχνίδι για την 11η αγωνιστική της Β’ Εθνικής κατηγορίας.

Για διαφόρους λόγους απουσίαζαν οι Μπουκουβάλα, Κωτούλα, Κωνσταντίνου, Τσανή, Καουνά, Παπανικολάου και έτσι ο τεχνικός Χρήστος Μακρής παρέταξε μόλις εννέα παίκτριες εκ των οποίων χρησιμοποιήθηκαν οι επτά. Παρόλα αυτά, οι «κυανόλευκες» πάλεψαν για το καλύτερο και με λίγη τύχη θα έπαιρναν ακόμη ένα σετ το οποίο θα τους έδινε έναν πόντο.

Στο πρώτο σετ ο ΓΣΑ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 5-2, αλλά με επί μέρους 1-8 ο Φιλαθλητικός πέρασε μπροστά με 6-10. Μάλιστα, αύξησε και τη διαφορά στους οκτώ πόντους (11-19). Οι γηπεδούχες έκαναν την προσπάθεια να μειώσουν και τα κατάφεραν ως ένα σημείο (19-23) για να χάσουν το σετ με 20-25.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Αμπελώνα πήρε τους τέσσερις από τους πρώτους πέντε πόντους (1-4), αλλά ο Γυμναστικός γρήγορα ισοφάρισε (7-7) και στη συνέχεια συντηρούσε ένα προβάδισμα δύο-τριών πόντων. Οι φιλοξενούμενες έφεραν το σετ στα ίσα (19-19, 20-20), όμως σε εκείνο το σημείο οι παίκτριες του Χρήστου Μακρή πήραν πέντε σερί πόντους και έκλεισαν υπέρ τους το σετ με 25-20.

Στο τρίτο σετ ο ΓΣΑ προηγήθηκε με 9-7, αλλά τα κορίτσια του Φιλαθλητικού προσπέρασαν και μέχρι το τέλος διατήρησαν το προβάδισμα, κάνοντας το 1-2 με 22-25. Όσο για το τέταρτο σετ, οι φιλοξενούμενες είχαν τη πρωτοπορία με τέσσερις-πέντε πόντους και τη διατήρησαν ως το τέλος, με το 21-25 να γράφει το τελικό 1-3 στα σετ.

Τα σετ: 20-25, 25-20, 22-25, 21-25.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Μακρής): Αραμπατζή, Καραγιάννη, Κυρίτση, Μπάρδα (λ.), Κούτε, Μποντού, Παπακωνσταντίνου, Τσιγάνη, Τσομπάνογλου.

* Η άλλη ομάδα που εκπροσωπεί τη Μαγνησία στη Β’ Γυναικών είναι η Νίκη η οποία έκανε το ρεπό της. Στα υπόλοιπα ματς σημειώθηκαν τα αποτελέσματα: ΑΕΛ-Φθία 3-0, Γ.Σ. Νίκαιας-Άθλεση 3-0, ΣΠΑΚ-Δαφνησιακός 3-0 α.α.

Η βαθμολογία: Γ.Σ. Νίκαιας (9αγ.) 23, ΣΠΑΚ (8αγ.) 21, ΑΕΛ (8αγ.) 20, Φιλαθλητικός Αμπελώνα (8αγ.) 16, Γ.Σ. Αλμυρού (8αγ.) 11, Νίκη (7αγ.) 9, Άθλεση (8αγ.) 7, Φθία (8αγ.) 1, Δαφνησιακός – (έχει αποχωρήσει).

Με το δεξί οι Παγκορασίδες του Γ.Σ. Αλμυρού

Ξεκίνημα με το δεξί για τις Παγκορασίδες του Γ.Σ. Αλμυρού στο δικό τους ηλικιακό πρωτάθλημα. Τα κορίτσια του Χρήστου Μακρή πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στο κλειστό γυμναστήριο Φαρσάλων και επικράτησαν του τοπικού Α.Σ. Φαρσάλων με 1-3 σετ. Έτσι, κατέκτησαν τους πρώτους τρεις βαθμούς και ευελπιστούν σε ανάλογη συνέχεια.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Μακρής): Τσιάτσιου, Τζίμα, Μποντού, Νάντζιου, Θεοδωράκη, Λιάπη.