Πλήρωσε τις κακές επιλογές ο Βόλος στο παιχνίδι με την Ξάνθη

Δεν τα κατάφερε ο Βόλος να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα από την Ξάνθη, με τους «κυανέρυθρους» να γνωρίζουν την ήττα (δεύτερη στο φετινό πρωτάθλημα) με 3-1, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ.
Το συγκρότημα του Χουάν Φεράντο υποχώρησε στην 6η θέση της βαθμολογίας με 9 βαθμούς, έχοντας να επιδείξει τρεις νίκες και δύο ήττες στο πρωτάθλημα. Την ομάδα θα πρέπει να προβληματίσει το γεγονός πως έχει δεχθεί εννέα γκολ μακριά από το Βόλο σε τρία ματς, τη στιγμή που στο Πανθεσσαλικό έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία της, σε δύο παιχνίδια (με Άρη και ΟΦΗ).
Οι «κυανέρυθροι» πλήρωσαν τα λάθη τους κόντρα στην Ξάνθη, η οποία βρήκε τον τρόπο να σημειώσει τρία τέρματα, ένα στο πρώτο ημίχρονο με τον Τεσέιρα στο 49’ με ωραίο σουτ και δύο στο β’ μέρος με τους Ντε Αμορίμ στο 56’ (αδράνησε πλήρως η άμυνα του Βόλου) και Φοσέ στο 89’ με διπλή προσπάθεια, αφού αρχικά το σουτ που επιχείρησε χτύπησε στο δοκάρι. Οι νεοφώτιστοι σημείωσαν το γκολ της τιμής στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού με μονοκόμματο σουτ βολέ του Μαροκινού Ατιάτ.
Πάντως, οι παίκτες του Χουάν Φεράντο θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί στο σκορ, αν αξιοποιούσαν στο πρώτο ημίχρονο τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν, πριν η Ξάνθη σκοράρει. Στο διάστημα αυτό οι «κυανέρυθροι» κέρδισαν τις εντυπώσεις, δεν ήταν όμως αποτελεσματικοί στο παιχνίδι τους.
Στο δεύτερο ημίχρονο και μετά το δεύτερο γκολ της Ξάνθης, στις αρχές του β’ 45λεπτου, η απόδοσή των παικτών του Βόλου επηρεάστηκε, έπεσε η ψυχολογία τους και δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, σημειώνοντας κάποιο γκολ νωρίς, που θα τους έβαζε και πάλι στο παιχνίδι.
ΞΑΝΘΗ: Άμπαντ, Ντίρεσταμ, Μαλεζάς, Καρασαλίδης, Σόσα, Κοβάτσεβιτς, Μουλέν, Στάρτζεον, Τεσέιρα (65’ Τέρκι), Ντε Αμορίμ (82’ λ.τρ. Μπαριέντος), Ρενέλα (76’ Φοσέ).
ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Μπασόνγκ, Δημόπουλος, Φεράρι, Τσοκάνης (67’ Μαξ), Μπαλογιάννης (61’ Μάντζης), Τόρες, Μουνίθ, Μυστακίδης (57’ Ατιγιάτ), Γέντρισεκ.

Την Κυριακή με Ατρόμητο
Το πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ συνεχίζεται το προσεχές Σαββατοκύριακο με τα παιχνίδια της 6ης αγωνιστικής. Ο Βόλος θα υποδεχθεί στο Πανθεσσαλικό τον Ατρόμητο, σ’ ένα ενδιαφέρον παιχνίδι, με την ομάδα του Περιστερίου να ισοβαθμεί στην 8η θέση με τους Άρη και Παναθηναϊκό, έχοντας πέντε βαθμούς στο ενεργητικό της. Μόλις το περασμένο Σάββατο ο Ατρόμητος πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας του Παναιτωλικού με 2-0 στο Περιστέρι.
Οι «κυανέρυθροι» θα προετοιμαστούν κατάλληλα όλη την εβδομάδα για το παιχνίδι με τον Ατρόμητο, με τον Ζοάο να αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού, καθώς ως γνωστόν υπέστη θλάση στο ματς με τον ΟΦΗ και βρίσκεται στο στάδιο της αποθεραπείας.
Αξίζει να αναφέρουμε, πως μετά τα παιχνίδια της Κυριακής, η Σούπερ Λιγκ διακόπτεται, λόγω των υποχρεώσεων της Εθνικής ομάδας για τα προκριματικά του Euro 2020 (θα παίξει με Ιταλία και Βοσνία). Στο διάστημα της διακοπής θα γίνουν εργασίες επισποράς στο Πανθεσσαλικό, προκειμένου ο χλοοτάπητας να παραμείνει σε άριστη κατάσταση καθ’ όλη τη διάρκεια της αγωνιστικής περιόδου. Το στάδιο θα κλείσει για 20 μέρες και θα είναι έτοιμοι να υποδεχθεί και πάλι τους «κυανέρυθρους» στο παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής με τον ΠΑΟΚ (26 ή 27 Οκτωβρίου, καθώς δεν έχει ανακοινωθεί ακόμη το πρόγραμμα). Νωρίτερα, πάντως, ο Βόλος θα παίξει με την ΑΕΚ, πιθανότατα στο γήπεδο της Ριζούπολης, από τη στιγμή που θα κλείσει και το ΟΑΚΑ για εργασίες συντήρησης του χλοοτάπητα.