Πλήρωσε τα… παιδικά λάθη ο Βόλος στην ήττα με 2-1 από την ΑΕΛ για τη Σούπερ Λιγκ

Η ανασταλτική λειτουργία εξακολουθεί να αποτελεί τον… αχίλλειο τένοντα του Βόλου κι αυτό φάνηκε και στο παιχνίδι με την ΑΕΛ, στο οποίο οι «κυανέρυθροι» ηττήθηκαν με 2-1 στο AEL FC Arena για την 12η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.

Μπορεί ο Χοακίν Τόρες να έδωσε το προβάδισμα στο σκορ στην ομάδα του Χουάν Φεράντο στο 38’ με ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής, ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ κατάφερε να «γυρίσει» το παιχνίδι και να πάρει τη νίκη, με τέρματα που σημείωσαν οι Φατιόν στο 57’ με πέναλτι (ο Τσίκα βρήκε τη μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή) και Ντάουντα στο 84’ με πλασέ, ύστερα από αδράνεια των αμυντικών του Βόλου, καθώς ο σκόρερ βρέθηκε μόνος απέναντι από τον Μελίσσα, ύστερα από ελεύθερο του τερματοφύλακα Κρίστινσον.

Οι «κυανέρυθροι» έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία του κ. Βάτσιου, όσον αφορά τον πειθαρχικό έλεγχο, καθώς όπως υποστηρίζουν, θα έπρεπε να είχε αποβάλει με κόκκινη κάρτα τον Φατιόν, ενώ αντίθετα «κιτρίνιζε» παίκτες του Βόλου χωρίς λόγο.

Διαιτητής: Βάτσιος
Βοηθοί: Σίπκας (Σάμου), Ζήρδας (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Περράκης (Αθηνών)
ΑΕΛ: Κρίστινσον, Ζίζιτς (46’ Ασούμπρε), Μόρας, Μιλοσάβλιεβιτς (77’ Μπούστος), Καρανίκας, Ουάρντα, Κάτσε, Μπράλιτς, Νούνιτς (67’ Ντάουντα), Αντόνι, Στάνκοβιτς.
ΒΟΛΟΣ: Μελίσσας, Δημόπουλος, Τσίκα, Φεράρι, Ντεντάκης, Τσοκάνης, Μαξ (88’ Ατιγιάτ), Ζοάο (70’ Μυστακίδης), Τόρες, Μουνίθ, Μάντζης (79’ Λύρατζης).

Φεράντο: Ούτε η Κ17 τέτοια λάθη
Στην κακή αμυντική λειτουργία της ομάδας του στο δεύτερο γκολ της Λάρισας, στάθηκε ο προπονητής του Βόλου, Χουάν Φεράντο, τονίζοντας χαρακτηριστικά στις δηλώσεις του «Το δεύτερο γκολ της Λάρισας ήταν λάθος δικό μας. Δεν δώσαμε προσοχή στην πίεση του αντιπάλου. Αυτό το γκολ είναι για ομάδα Κ17».
Για το αν μπορούσε ο Βόλος να διεκδικήσει κάτι στο δεύτερο ημίχρονο τόνισε: «Μετά το πέναλτι η ομάδα δεν ήταν συγκεντρωμένη. Κάνανε λάθη που κάνουν τα παιδιά».

«Δεν ασχολούμαστε με τη διαιτησία»
Ανακοίνωση εξέδωσε η διοίκηση της ΠΑΕ Βόλος, στην οποία αναφέρονται τα εξής: «Πάγια τακτική της ΠΑΕ Βόλος είναι να μην ασχολείται με τις διαιτητικές αποφάσεις και να επικεντρώνει το ενδιαφέρον της στο ποδοσφαιρικό τμήμα και πως αυτό θα εμφανιστεί ακόμα πιο ανταγωνιστικό στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Τις τελευταίες ώρες και με αφορμή τη διαιτησία του κ. Βάτσιου, δεχόμαστε πιέσεις από τους φιλάθλους μας να ασχοληθούμε πιο δυναμικά με το θέμα διαιτησίας.
Ωστόσο, ούτε αυτή τη φορά θα ασχοληθούμε με τη διαιτησία εμμένοντας στη φιλοσοφία που έχουμε εδώ και δυόμιση χρόνια. Να παίζουμε μπάλα στον αγωνιστικό χώρο.
Άλλωστε, αυτό είναι δουλειά των αρμόδιων οργάνων και της ΚΕΔ στους οποίους έχουμε απεριόριστη εμπιστοσύνη.
Ελπίζουμε για το καλό του ελληνικού ποδοσφαίρου να πράξουν το σωστό».

Αχ. Μπέος: Ντροπή ο Βάτσιος για την ελληνική διαιτησία
Ο δήμαρχος Βόλου, Αχιλλέας Μπέος, με τρία ποσταρίσματα στον προσωπικό του λογαριασμό στο Facebook καταφέρθηκε κατά του διαιτητή της αναμέτρησης ΑΕΛ-Βόλος, Αριστείδη Βάτσιου. Χαρακτήρισε τη διαιτησία του «σφαγή» κι ότι δεν κάνει ούτε για αγώνες των τοπικών πρωταθλημάτων. Αναλυτικά: «Παρακολουθώντας τον αγώνα της Λάρισας με τον Βόλο αισθάνομαι ήδη ντροπή από αυτά που βλέπω. Βάτσιος, αστυνομικός που υπηρετεί στην Ελληνική Αστυνομία στο Ελληνικό. Καλείται για ειδικές αποστολές. Στο 1ο λεπτό κίτρινη σε παίκτη που Βόλου, που δεν ήταν ούτε φάουλ. Στο 7ο λεπτό φάουλ σε παίκτη του Βόλου, που το είδε μόνο αυτός. Στο 24ο ο ορισμός της κόκκινης σε παίκτη της Λάρισας και κλείνει τα μάτια. Αρκετά με τον ανύπαρκτο που τον βάφτισαν διαιτητή. Τι ντροπή… Είναι αυτός που έδωσε πέναλτι ένα μέτρο έξω από την περιοχή πριν από δύο χρόνια.

Να τον χαίρεστε…».

Στο δεύτερο ποστάρισμα σημείωσε: Τι ντροπή για την Ελληνική Αστυνομία και την ελληνική διαιτησία. Αυτός ο άνθρωπος να σφυρίζει στα ελληνικά γήπεδα. Στο 40ο λεπτό ξεκάθαρη κόκκινη κάρτα σε παίκτη την Λάρισας, έκλεισε και πάλι τα μάτια. Ένας αστυνομικός που κόβει κλήσεις, έκλεισε τα μάτια σε ορισμό κόκκινης κάρτας. Σφαγή από τον Βάτσιο. Ντροπή και σε αυτόν, αλλά και σε αυτούς που τον επέλεξαν.

Στο τρίτο του ποστάρισμα, έγραψε: Ντροπή, Βάτσιος με το όνομα. Ντροπιάζει και την ελληνική Αστυνομία και την ελληνική διαιτησία. Πάρτε του τη σφυρίχτρα. Είναι ανίκανος να διαιτητεύσει έστω και αγώνα ερασιτεχνικού πρωταθλήματος. Μόνο για κλήσεις είναι ικανός, αν και αμφιβάλλουμε και γι’ αυτό».