Πλήρωσε τα λάθη του ο Ολυμπιακός, έχασε 3-1 από την Αϊντραχτ

Μια βραδιά με πολλά λάθη που κόστισαν και την κορυφή του ομίλου, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 3-1 στην Φρανκφούρτη από την Αϊντραχτ, ωστόσο η πρόκριση είναι ανοικτή, με τους Πειραιώτες σε 15 βράδια να υποδέχονται την γερμανική ομάδα. Θα παιχθεί η πρώτη θέση αφού το 2-2 της Φενέρμπαχτσε με την Αντβέρπ άφησε και τις δύο εκτός. Η κορυφή δίνει απευθείας εισιτήριο για την επόμενη φάση και η δεύτερη θέση σε μπαράζ για την πρόκριση.

Οι γηπεδούχοι είχαν σε δαιμονιώδη κατάσταση τους Κόστιτς, Μπορέ, με τον δεύτερο να σκοράρει. Κάτι που έκαναν και οι Τουρέ, Κάμαντα. Οι Πειραιώτες βρήκαν δίχτυα με τον Ελ Αραμπί από το σημείο του πέναλτι. Γενικά υπήρξαν μεγάλα κενά στην άμυνα τα οποία εκμεταλλεύτηκε ο αντίπαλος. Αλλά και αδυναμία στο ψηλό παιχνίδι, όπου χάθηκαν φάσεις και ήταν μια ακόμα λεπτομέρεια που στοίχισε.

Το γεγονός πως οι γηπεδούχοι είχαν 18 τελικές προσπάθειες με τις 7 στην εστία δείχνουν και την εικόνα του αγώνα. Αλλά και 7 κόρνερ. Την ίδια στιγμή που ο Ολυμπιακός είχε μόλις 5 τελικές με τις 2 στην εστία και 2 κόρνερ.

Δεν έκανε αλλαγές ο Μαρτίνς
Τακτικά ο Πέδρο Μαρτίνς πήγε στον σχηματισμό που του έχει δώσει μεγάλα αποτελέσματα σε Ελλάδα και Ευρώπη. Δηλαδή το 4-3-3. Και με την επιστροφή του Εμβιλά, η γνωστή τριάδα στα χαφ, με τους Μαντί Καμαρά, Μπουχαλάκη βρέθηκαν ξανά μαζί. Επίσης οι Αγκιμπού Καμαρά, Μασούρας βρέθηκαν δεξιά και αριστερά του Ελ Αραμπί, αντίστοιχα.

Για την Άιντραχτ ο Όλιβερ Γκλάσνερ πήγε σε σχηματισμό 4-2-3-1 με τους Κόστιτς, Μπορέ, Καμαντά να ήταν πίσω από τον προωθημένο Πασιένσια.

Τα πρώτα δέκα λεπτά κύλησαν ήρεμα με τον Ολυμπιακό να έχει κοντά τις γραμμές του. Στο 12′ ωστόσο ο Ελ Αραμπί έχασε μια καλή ευκαιρία να σκοράρει, αφού δεν έκανε καλά το πλασέ.

Από εκεί και μετά το ματς άλλαξε με την Άιντραχτ να ανεβάζει στροφές. Με κύριο εκφραστή τον Κόστις και τον Μπορέ που έκαναν άνω κάτω την άμυνα των Πειραιωτών.

Στο 13′ ο Μπορέ έκανε σέντρα, ο Κάμαντα έπιασε κεφαλιά και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Στο 20′ εξαιρετική σέντρα του Κόστιτς από τα αριστερά και άστοχη κεφαλιά του Μπορέ.

Μετά από τρία λεπτά ο Μπορέ έπιασε κεφαλιά με την μπάλα να περνάει κάτω από τα πόδια του Βατσλίκ. Που ωστόσο γύρισε γρήγορα και αρχικά σταμάτησε την μπάλα με το ένα χέρι και στη συνέχεια την μπλόκαρε πάνω στην γραμμή.

Ο Μπορέ σκόραρε με πέναλτι
Για να έρθει το 26ο λεπτό. Ο Σισέ είδε την μπάλα να περνάει από πίσω του, γλίστρησε στην προσπάθεια να γυρίσει. Στη συνέχεια έπεσε πάνω στον επερχόμενο Μπορέ, που πήρε πέναλτι. Το οποίο και εκτέλεσε εύστοχα.

Ισοφάρισε ο Ελ Αραμπί
Ο Ολυμπιακός δεν το έβαλε κάτω και στο 30′ πήρε αυτός πέναλτι. Εκτέλεσε φάουλ ο Μασούρας και ο Γιάκιτς έκανε χέρι στην προσπάθεια να διώξει την μπάλα. Το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ελ Αραμπί.

Το 2-1 από τον Τουρέ
Το παιχνίδι πήρε άγρια μορφή με τους γηπεδούχους να βγαίνουν όλοι μπροστά. Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε να κλείσει διαδρόμους. Και στο 45’+3 ήρθε το γκολ του Τουρέ. Και αφού στην ίδια φάση προηγήθηκε κεφαλιά στο δοκάρι του Χιντερέγκερ.

Έτσι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με τους Κόστιτς, Μπορέ να ήταν σε τρομερή κατάσταση και να δημιουργούσαν κινδύνους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε. Ο Ολυμπιακός πήγε να ισοφαρίσει στο 53′ με τον Ελ Αραμπί που έπεσε στο έδαφος και ζήτησε πέναλτι. Στο 56′ ο Ρέαμπτσιουκ πήγε να πιάσει κεφαλιά, αλλά ο Σο πρόλαβε και σήκωσε ψηλά το πόδι για να διώξει. Ξανά πέναλτι ζήτησε ο Ολυμπιακός.

Τελειωτικό χτύπημα από τον Κάμαντα
Και πάνω που πήγαν οι πρωταθλητές Ελλάδας να πάρουν τα πάνω τους, ήρθε ο Κάμαντα να βάλει τρίτο γκολ για την Άιντραχτ. Στο 59′ ο Πασιένσια έκανε δυνατό σουτ, με τον Βατσλίκ να διώχνει δύσκολα και τον Ιαπωνα να παίρνει το ριμπάουντ και να σκοράρει.

Μετά από ένα λεπτό ο Μαρτίνς έβγαλε τον Εμβιλά και έβαλε τον Ονιεκούρου. Για να αλλάξει το σύστημα σε 4-2-3-1. Από την μεριά της η Άιντραχτ κατέβασε στροφές. Περίμενε τον αντίπαλο της και κοίταξε να κάνει αντεπιθέσεις.

Άιντραχτ Φρανκφούρτης: Τραπ, Τουρέ (82′ Ντουρμ), Τούτα (60′ Εντιγκά), Χασέμπε, Χίντερεγκερ, Γιάκιτς, Σο (89′ Χάουγκε), Μπορέ, Καμάντα, Κόστιτς, Πασιένσια (82′ Ρόντε).

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Λαλά (77′ Ανδρούτσος), Σωκράτης, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης, Εμβιλά (60′ Ονιεκούρου), Μ. Καμαρά (65′ Κούντε), Αγκ. Καμαρά, Μασούρας (77′ Λόπες), Ελ Αραμπί (65′ Τικίνιο).