Πλήρωσε τα λάθη του ο Ολυμπιακός – Αν και προηγήθηκε, έχασε 2-1 από τον Απόλλωνα Λάρισας σε φιλικό

Αποστολή Λάρισα: ΕΥΘΥΜΗΣ Δ. ΧΟΥΤΑΣ

Πληρώνοντας ατομικά λάθη, στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός Βόλου ηττήθηκε με 2-1 από τον Απόλλωνα Λάρισας στο γήπεδο της Φιλιππούπολης σε φιλικό παιχνίδι.
Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, ήλεγξαν το παιχνίδι, δεν πιέστηκαν ιδιαίτερα και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ στο 39’ με τον Μπρούνο Μπαράνκο.
Στο δεύτερο ημίχρονο και μετά το 70’ οι παίκτες του Στέφανου Ξηροφώτου δεν απέφυγαν τα λάθη, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με ανύπαρκτο πέναλτι σε 1-1 με τον Λίταινα στο 74’, έχασαν πέναλτι με τον Τασιούλη στο 85’, για να πάρουν τη νίκη στο 89’ με σουτ του Τασιούλη, ύστερα από νέα αδράνεια των αμυντικών του Ολυμπιακού.

Πώς αγωνίστηκε ο Ολυμπιακός
Ο Στέφανος Ξηροφώτος παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από δοκάρια κάθισε ο Λαδάς, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Γραικός και το αριστερό ο Μπουτζίκος. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Ρόκας και Γιαννίτσης, Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Αγρόδημος και Κόλα. Στις πτέρυγες έπαιξαν ο Σκοπελίτης (δεξιά) και Μπαράνκο (αριστερά), με τον Ντα Κάμπο να παίζει πίσω από τον προωθημένο Παπαδημητρίου.

Σκόραρε ο Μπαράνκο
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα δυνατό παιχνίδι, χωρίς αξιόλογες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Οι παίκτες του Ολυμπιακού πίεζαν ψηλά, κέρδιζαν τις περισσότερες μονομαχίες και ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν καλή ανασταλτική λειτουργία και προσπαθούσαν να αναπτυχθούν επιθετικά, κυρίως από τη δεξιά πλευρά με τον Σκοπελίτη.
Οι καλές επιθετικές προσπάθειες και των δύο ομάδων ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Μόλις στο 2’ ο Ντα Κάμπο σούταρε έξω από την περιοχή με τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Στο 12’ στη μοναδική καλή επιθετική προσπάθεια του Απόλλωνα, ο Τζοβάρας έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Σούλτσε πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι, έκανε το σουτ, με τη μπάλα να περνά άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα, στο 14’, ο Σκοπελίτης βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει σε σώμα αμυνόμενου και να μπλοκάρει τη μπάλα ο Αστράς.
Για να φτάσουμε στο 39’ όπου ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ από μια στατική φάση. Συγκεκριμένα, ο Κόλα εκτέλεσε κόρνερ, ο Τζοβάρας δεν μπόρεσε να απομακρύνει τη μπάλα, από την περιοχή, αυτή στρώθηκε στον Μπρούνο Μπαράνκο, με τον Αργεντινό να σκοράρει από κοντά, γράφοντας το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός συνέχισε να κρατά μακριά από την περιοχή του τους παίκτες του Απόλλωνα, με τον Στέφανο Ξηροφώτο να πραγματοποιεί αρκετές αλλαγές.
Μετά το 70’, πάντως, ο Απόλλων ήταν καλύτερος, εκμεταλλεύτηκε τα ατομικά λάθη των παικτών του Ολυμπιακού και κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι. Στο 57’ ο Τζοβάρας με σουτ έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ στο 73’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Αγρόδημος πιέστηκε από τον Γκουντρουμπή, δεν έβαλε την μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου, ο παίκτης του Απόλλωνα έγινε κάτοχος, σούταρε, με τη μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια της φάσης η μπάλα βρήκε στο πρόσωπο του Γιαννίτση, με τον διαιτητή Αντωνίου να καταλογίζει πέναλτι, προς έκπληξη των παικτών του Ολυμπιακού. Ο Λίταινας το εκτέλεσε, για να γράψει το 1-1.

Στο 83’ ο Τασιούλης σούταρε από κοντά, με τη μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 85’ ο Απόλλων κέρδισε νέο πέναλτι, με τον Φιλίποβιτς να ανατρέπει τον Τασιούλη. Ο ίδιος ανέλαβε να το εκτελέσει, αλλά ο νεαρός Κωνσταντίνου κατάφερε να αποκρούσει τη μπάλα με τα πόδια.

Στην τελευταία φάση του αγώνα στο 89’, ο Τασιούλης εκμεταλλεύτηκε νέα αδράνεια της άμυνας του Ολυμπιακού, σούταρε από κοντά, νικώντας αυτή τη φορά τον Κωνσταντίνου, γράφοντας το τελικό 2-1 υπέρ του Απόλλωνα Λάρισας.

ΑΠΟΛΛΩΝ Λ.: Αστράς (46’ Πρίφτης), Τζοβάρας (71’ Τασιούλης), Λουκάς (46’ Καμπέρης), Καρρίκι, Οκάν, Σκούπρα, Χατζής, Μπάλλας, Μπαστιάνος, Σούλτσε (27’ λ.τρ. Γκουντρουμπής, 77’ Μπράνος), Νύκταρης (46’ Λίταινας).