Πλήρωσε τα λάθη του ο Γ.Σ. Αλμυρού – Ηττήθηκε 2-0 από τον Ατρόμητο Παλαμά

Η καλή εμφάνιση που πραγματοποίησε ο Γ.Σ. Αλμυρού στο Προάστιο Καρδίτσας στο παιχνίδι με τον Ατρόμητο Παλαμά, στην πρεμιέρα της Γ’ Εθνικής στον 3ο όμιλο, δεν συνοδεύτηκε με ένα θετικό αποτέλεσμα. Οι «κυανόλευκοι» ηττήθηκαν με 2-0, πληρώνοντας τα λάθη τους, από έναν αντίπαλο που είναι νεοφώτιστος στην κατηγορία και στόχο έχει την παραμονή.
Ο Στέλιος Αρσένος παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1. Τερματοφύλακας ήταν ο Πολυμέρου, με τον Λάμπο να παίζει στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Αγγελή στο αριστερό. Οι Παπακώστας και Πατσής ήταν οι δύο κεντρικοί αμυντικοί. Ζενούνης και Φούκης αποτελέσαν τους δύο ανασταλτικούς μέσους. Στις πτέρυγες αγωνίστηκαν οι Μπέικος και Βουρδάκης, με τον Δερμιτζάκη να έχει ελεύθερο ρόλο, παίζοντας πίσω από τον Αναστασίου, που αποτέλεσε την «αιχμή του δόρατος» του ΓΣΑ στην επίθεση.

Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα δυνατό παιχνίδι, με λίγες καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Ο Αλμυρός ήταν καλύτερος στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και η ομάδα που κυκλοφορούσε καλύτερα τη μπάλα, προσπαθώντας να φτάσει με αξιώσεις μπροστά από το τέρμα του Ατρομήτου.
Μετά το 20’ οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι, δίχως όμως να είναι απειλητικοί για το τέρμα του Πολυμέρου, με τον ΓΣΑ να είναι αυτός που έφτασε πρώτος κοντά στο γκολ με τον Βουρδάκη. Ο νεαρός μεσοεπιθετικός στο 33’ έκανε το δυνατό σουτ με τη μπάλα να περνά ελάχιστα έξω από το κάθετο δοκάρι του Κούτσικου.
Για να φτάσουμε στο 40’ όταν η ομάδα του Τάκη Παραφέστα πήρε «κεφάλι» στο σκορ. Μετά από φάση διαρκείας, ο Μπασιάκας βρέθηκε τετ α τετ με τον Πολυμέρου, πλάσαρε προς το τέρμα και με κοντινή προβολή ο Κατσιγιάννης έγραψε το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα, στο 42’, ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ του Αλμυρού (το πέτυχε ο Αναστασίου), με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται έντονα για την απόφαση του διαιτητή.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του ΓΣΑ είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, δίχως όμως να τα καταφέρουν. Η υπεροχή τους ήταν άκαρπη, τη στιγμή που δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν κάποια κλασική ευκαιρία για γκολ. Οι γηπεδούχοι απείλησαν με δεύτερο τέρμα στο 60’, όταν ο Μπασιάκας με ψηλοκρεμαστό πλασέ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πολυμέρου, με τον τερματοφύλακα του Αλμυρού να διώχνει σε κόρνερ.
Για να γίνει το 2-0 έγινε στο 81’. Ο Κόκκινος βρέθηκε μέσα στην περιοχή του ΓΣΑ, έκανε συρτή σέντρα και από κοντά ο Κατσιγιάννης και πάλι σκόραρε, σημειώνοντας το 2-0 για τον Ατρόμητο Παλαμά και δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι.

Διαιτητής: Παπακωνσταντίνου (Φθιώτιδας).
Βοηθοί: Δόσκορης (Φθιώτιδας), Παπαγεωργόπουλος (Τρικάλων).
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΑΛΑΜΑ: Κούτσικος, Μπαντής, Ζάρρας (87’Αλεξόπουλος), Εκίζογλου, Λιάπης, Οικονόμου Χ., Οικονόμου Γ. (57’ Ζάγκος), Βαγγελάκος, Μπασιάκας, Κατσιγιάννης, Κόκκινος (80’Αντωνίου).
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Πολυμέρου, Λάμπος, Αγγελής (73’ Αϊδής), Παπακώστας, Πατσής, Ζενούνης, Δερμιτζάκης, Φούκης (65’ Δήμος), Βουρδάκης, Μπέικος (80’ Τζαφλέρης), Αναστασίου.