Πλήρωσε τα λάθη στην άμυνα ο Ολυμπιακός, έχασε 2-1 από τον Απόλλωνα

f964076822133783e8e3d4ad755f4497_L

Από δύο στημένες φάσεις ο Ολυμπιακός δέχθηκε δύο γκολ από τον Απόλλωνα, με αποτέλεσμα να χάσει με 2-1 στο ΕΑΚ, γνωρίζοντας την πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα. Οι «ερυθρόλευκοι» απογοήτευσαν τους φιλάθλους τους με την εμφάνισή τους, για ένα ακόμη ματς οι στημένες φάσεις αποτελούν την… αχίλλειο πτέρνα της ομάδας, ενώ επιθετικά το πρόβλημα είναι μεγάλο, τη στιγμή που η ομάδα δεν μπορεί να δημιουργήσει ευκαιρίες.
Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Το 0-1 σημείωσε καταλάθος ο Νικολόπουλος με αυτογκόλ στο 56′, ο Σκοπελίτης ισοφάρισε σε 1-1 στο 66′, για να πετύχει το νικητήριο τέρμα του Απόλλωνα ο Δεληζήσης με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Βάντερσον.

Δυνατό ματς στο πρώτο μέρος
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα δυνατό παιχνίδι ανοιχτό και από τις δύο ομάδες, με τον Απόλλωνα να παίζει κυρίως από τα άκρα και να έχει αρκετές τελικές προσπάθειες, όντος πιο επικίνδυνος από τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν αρκετά προβλήματα στο χώρο του κέντρου, που επηρέασαν την ομάδα, τόσο ανασταλτικά, αλλά κυρίως δημιουργικά. Δεν μπορούσαν να φτάσουν με αξιώσεις στην περιοχή του Ταΐρη, με τον Διαμαντόπουλο να παλεύει μόνος του. Ο Λεόν, στην επανεμφάνισή του έδειξε να στερείτε ρυθμού, ενώ διάθεση είχε ο Ντεπέτρις, χωρίς όμως ουσία στο παιχνίδι του, όπως και ο Μοράν από τα δεξία.
Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο 15λεπτο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν δύο τελικές προσπάθειες. Η πρώτη στο 7′ όταν ο Διαμαντόπουλος σούταρε πάνω από τα δοκάρια του Ταΐρη μετά από σέντρα του Ζέρη και η δεύτερη στο 14′. Συνεργάστηκαν άψογα Καρράς, Μοράν και Ντεπέτρις, τελικός αποδέκτης ο Ζέρης, ο οποίος σούταρε αδύναμα για να μπλοκάρει ο Ταΐρης.
Μετά το 15′ ο Απόλλων ισορρόπησε το παιχνίδι, κινούνταν κυρίως από τα άκρα και προσπάθησε να απειλήσει το τέρμα του Ολυμπιακού. Μέχρι το 25′ οι παίκτες του Μπάμπη Τεννέ πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 17′ μακρινό σουτ του Κονέ έφυγε πάνω από το δοκάρι του Στρατηλάτη Η καλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου σημειώθηκε στο 19′ και ήταν για τους φιλοξενούμενους. Ο Βάντερσον έβγαλε ωραία μπαλιά στον Αλμπάνη μέσα στην περιοχή, αυτός απέφυγε τον Τσιάρα και με σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Στρατηλάτη.
Στο 21′ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παρπέξ η μπάλα πέρασε πάνω από΄το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 23′ μακρινό σουτ του Φατιόν δεν ανησύχησε τον Στρατηλάτη.
Στο διάστημα 26′-45′ ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε παιχνίδι κέντρου, με τον Ολυμπιακό να έχει σοβαρό πρόβλημα στη δημιουργικό κομμάτι του παιχνιδιού.
Στο 24′ έφυγε τραυματίας από το παιχνίδι ο Αλμπάνης, με τον Τζιώρα να παίρνει τη θέση του.

Τρία γκολ στο β’ μέρος
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ. Από μια στημένη φάση και ενώ ο Παπαδόπουλος είχε ρίξει στο ματς και τον Γουόρντεν, για να ενισχύσει την επίθεσή του. Ήταν το 56′ όταν ο Κονέ από τα δεξιά εκτέλεσε φάουλ και μέσα από έναν όμιλο παικτών, η μπάλα βρήκε τα πόδια του Νικολόπουλου, καταλήγοντας στη συνέχεια στα δίχτυα του Στρατηλάτη, για να γίνει το 0-1.
Αμέσως ο Παπαδόπουλος έβαλε στο παιχνίδι έναν πιο επιθετικό παίκτη, τον Φίλιππο Σκοπελίτη στη θέση του Ζέρη. Και αφού στο 62′ ο Διαμαντόπουλος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ, μετά από κόρνερ του Λεόν, στο 66′ οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 1-1. Ο Γουόρντεν από τα αριστερά έκανε ωραία προσπάθεια, έβγαλε παράλληλη σέντρα και ο Σκοπελίτης αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Ο Απόλλων στο 71′ από στημένη φάση απείλησε το τέρμα του Ολυμπιακού, με τον Κονέ να εκτελεί φάουλ και τη μπάλα να περνά έξω από τη συμβολή των δοκαριών του Στρατηλάτη.
Ο Γουόρντεν έδωσε άλλη πνοή στην επίθεση του Ολυμπιακού και στο 72′ ο Γκανέζος επιθετικός έβγαλε ωραία μπαλιά για τον Διαμαντόπουλο να σουτάρει άουτ μέσα από την περιοχή.
Στο τελευταίο τέταρτο οι δύο ομάδες προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ που θα τους έδινε τη νίκη. Στο 71′ ο Κονέ εκτέλεσε φάουλ με τη μπάλα να περνά έξω από τα δοκάρια, ενώ στο επόμενο λεπτό σουτ του Διαμαντόπουλο δεν βρήκε το στόχο.
Για να φτάσουμε στο 81′ όπου ο Απόλλων «χτύπησε» για δεύτερη φορά. Πάλι από στημένη φάση. Ο Βάντερσον εκτέλεσε κόρνερ και ο προωθημένος Δεληζήσης με κεφαλιά εξέθεσε την άμυνα του Ολυμπιακού, γράφοντας το 1-2 για την «Ελαφρά Ταξιαρχία».
Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Ολυμπιακού με πεσμένη ψυχολογία δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και να πάρουν έστω το βαθμό της ισοπαλίας, γνωρίζοντας την πρώτη ήττα στο Βόλο, μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες.

Σκόρερ: 66′ Σκοπελίτης-56′ Νικολόπουλος (αυτογκόλ), 81′ Δεληζήσης, 88′ Ταΐρης
Κίτρινες: Νικολόπουλος, Σκοπελίτης-Φαρινόλα, Τζιώρας, Δεληζήσης
Διαιτητής: Φωτιάδης (Καστοριάς)
Βοηθοί: Γκοτζόπουλος, Γκαβέρας (Αχαΐας)
Βοηθοί: Γκοτζόπουλος, Γκαβέρας (Αχαΐας(
4ος διαιτητής: Μακρυπόδης (Αχαΐας)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Στρατηλάτης, Καρράς, Μπουτζίκος, Αρβανίτης, Νικολόπουλος, Τσιάρας, Ζέρης (60′ Σκοπελίτης), Μοράν (50′ Γουόρντεν), Ντεπέτρις, Λεόν (79′ Γκουγκούδης), Διαμαντόπουλος..

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Ταΐρης, Ψιάνος, Βαλλεριάνος, Κύργιας, Δεληζήσης, Κονέ, Παρπέξ (68′ Λαγός), Φατιόν, Φαρινόλα, Βάντερσον (89′ Συμελίδης), Αλμπάνης (24′ Τζιώρας λ.τρ.).