Πισωγύρισμα για τον Ολυμπιακό Βόλου η ήττα από τον Πανσερραϊκό

Άλλη μία ήττα φέτος εντός έδρας για τον Ολυμπιακό Βόλου, ο οποίος στη Νεάπολη πηγαίνει από το κακό στο χειρότερο. Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν με 2-1 από τον Πανσερραϊκό, ύστερα από κακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο δέχθηκε δύο γκολ από τους Σερραίους και δεν μπόρεσε στη συνέχεια και μετά το 1-2 στο 62’ να βγάλει αντίδραση.

Πισωγύρισμα για τον Ολυμπιακό μετά τη νίκη στα Τρίκαλα, απέναντι σε μια ομάδα που έχει τον ίδιο στόχο, την παραμονή στην κατηγορία, με τον Πανσερραϊκό να πετυχαίνει την πρώτη του νίκη εκτός έδρας στο φετινό πρωτάθλημα, έφτασε τους 16 βαθμούς και άφησε τον Ολυμπιακό στην τελευταία θέση μαζί με την Καβάλα, που «έπιασε» τους «ερυθρόλευκους» στη βαθμολογία.

Ύστερα από ένα άγονο πρώτο ημίχρονο, ο Πανσεερραϊκός άνοιξε το σκορ στο 46’ με τον Κανίς, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 58’ με τον Κουντουριώτη και δέχθηκε το γκολ της ήττας από τον Παπαβασιλείου στο 62’.

Άγονο το πρώτο ημίχρονο
Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μέχρι το ημίωρο ήταν η ομάδα που είχε την ελαφρά πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως οι παίκτες του Βασίλη Βούζα να έχουν κάποια αξιόλογη φάση μπροστά από την εστία του Καβουσάκη. Αρκετές φορές πήγαν να βγουν στην κόντρα επίθεση, όμως τα χαλούσαν στην τελική πάσα. Από την πλευρά του ο Πανσερραϊκός φρόντιζε να αμύνεται και να ψάχνει και αυτός την στιγμή του στην επίθεση.

Ο Ολυμπιακός στο 25’ με τον Ντος Σάντος βρέθηκε σε θέση βολής, όμως το σουτ του Γάλλου μέσου ήταν αδύναμο, με τον Καβουσάκη να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο τελευταίο 15λεπτο του πρώτου μέρους ο Πανσερραϊκός ισορρόπησε το παιχνίδι και μάλιστα είχε δύο καλές στιγμές για γκολ με το Παπαβασιλείου στο 35’ (σουτ άουτ) και στο επόμενο λεπτό, όταν ο μέσος των φιλοξενούμενων σούταρε, με την μπάλα να βρίσκει σε αμυνόμενο του Ολυμπιακού και να καταλήγει κόρνερ.

Κακός ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο
Οι Σερραίοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο και άνοιξαν το σκορ στο 46’με τον Κανίς, με σουτ μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να περνά την τελική γραμμή, καθώς ο Βούγιοβιτς δεν μπόρεσε να την συγκρατήσει.

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια πίεσε, ανέβασε τον ρυθμό του και ισοφάρισε στο 58’. Ο Σκοπελίτης, ο κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού στο ματς, έκανε τη σέντρα και ο Κουντουριώτης με διπλή προσπάθεια κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Καβουσάκη, πεσμένος στο χόρτο.

Ωστόσο, γρήγορα ο Πανσερραϊκός που ήταν καλύτερος από το 60’ και μετά ανέκτησε το προβάδισμα στο σκορ με τον Παπαβασιλείου στο 62’ με σου μέσα από την περιοχή, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Κόντσι.

Μάλιστα, αν μια ομάδα θα μπορούσε να πετύχει κάποιο γκολ στο τελευταίο ημίωρο, αυτή ήταν ο Πανσερραϊκός. Ο Ολυμπιακός δεν υπήρχε μέσα στο γήπεδο, οι παίκτες δεν έβγαλαν πάθος, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ευκαιρίες για γκολ με τους Κόντσι, Κανίς και Μέσι.

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)
Βοηθοί: Δίπλαρης (Καρδίτσας), Δημόπουλος (Δυτ. Αττικής)
4ος διαιτητής: Μπεκιάρης (Καρδίτσας)
Κίτρινες: Στάμου, Ντος ΣάντοςΚόντσι, Μαρτσιόνι

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Βούγιοβιτς, Γραικός (71’ Γραικός), Μανάφοφ, Μαρκοπουλιώτης, Στάμου, Μάνγκα (83’ Νάνι), Ντιαμπί (56’ Κότος), Ντος Σάντος (56’ Σιαφά), Σκοπελίτης, Κουντουριώτης, Βερνάρδος.
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Καβουσάκης, Ζέρης, Πίντο, Κασμερίδης, Καρασαλίδης, Κρητικός (65’ Καραμπέρης), Μαρτσιόνι, Παπαβασιλείου (79’ Έππας), Μέσι (79’ Βάντερσον), Κόντσι (71’ Ντίας), Κανίς.