Πισογύρισμα για τον Ολυμπιακό Βόλου, έχασε 1-0 από την Αναγέννηση Κ. (photos)

Δεν σκόραρε, δέχθηκε ένα γκολ στο 30’ από τον Μπραμπίγια και ο Ολυμπιακός έφυγε ηττημένος από το στάδιο της Νεάπολης, χάνοντας με 1-0 από την Αναγέννηση Καρδίτσας. Άλλη μία εντός έδρας ήττα για τους «ερυθρόλευκους», που μετρούν 22 χαμένους βαθμούς στο γήπεδό τους. Η ομάδα παραμένει στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, με την κατάσταση να συνεχίζει να είναι δύσκολη, όσον αφορά την παραμονή στην κατηγορία.

Σκόραρε ο Μπραμπίγια για την Αναγέννηση
Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός Βόλου προσπάθησε στο πρώτο 20λεπτο να γίνει απειλητικός για το τέρμα του Γκέκα και είχε δύο καλές επιθετικές στιγμές. Η πρώτη στο 4’ όντα μετά από εκτέλεση φάουλ ο Γκαργκαλατζίδης πήρε την κεφαλιά, με τον Γκέκα να μπλοκάρει την μπάλα. Στο 17 σε γέμισμα του Ντιαμπί ο Βέρνάρδος κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας της Αναγέννησης, ωστόσο, πριν γίνει κάτοχος της μπάλας, βγήκε έγκαιρα από εστία του ο Γκέκα και μπλόκαρε την μπάλα.
Μετά το 20’ η Αναγέννηση είχε τον έλεγχο του αγώνα και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ήταν η ομάδα που αναπτυσσόταν καλύτερα, με τους παίκτες του Ολυμπιακού να εκνευρίζονται και από τα σφυρίγματα του διαιτητή Κακουλίδη, αλλά και του πρώτου βοηθού Χατζηνάκου.
Οι φιλοξενούμενοι αφού απείλησαν δύο φορές το τέρμα του Βούγιοβιτς στο 21’ με τον Μπραμπίγια και στο 22’ με τον Γκόλια, η μπάλα και τις δύο φορές κατέληξε κόρνερ, βρήκε τον τρόπο να ανοίξει το σκορ στο 30’. Ύστερα από ωραία επίθεση, η μπάλα έφτασε στα αριστερά στον Σταμόπουλο, ο αριστερός μπακ της Αναγέννησης έκανε τη σέντρα, οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να απομακρύνουν την μπάλα και ο επερχόμενος Μπραμπίγια με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 0-1.
Η Αναγέννηση στο τελευταίο 15λεπτο του πρώτου μέρους συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 37’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπενγκόα ο Λαρέα πήρε την κεφαλιά, με τον Βούγιοβιτς να μπλοκάρει την μπάλα.
Στις καθυστερήσεις ο Ολυμπιακός έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει, όταν μετά από κόντρες η μπάλα στρώθηκε στον Βερνάρδο, ο οποίος πλάσαρε άουτ από ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή.

Δεν αντέδρασαν στο δεύτερο ημίχρονο οι “ερυθρόλευκοι”
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μέχρι το 68’ δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση και να απειλήσει το τέρμα του Γκέκα, παρά τις αλλαγές που έκανε ο Βασίλης Βούζας.
Στο 63’ ο Μπραμπίγια βρήκε τον Μπενγκόα, ο οποίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βούγιοβιτς, ο οποίος έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.
Η καλύτερη στιγμή του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκε στο 68’. Ο Ντος Σάντος βρήκε με ωραία μπαλιά τον Ξύδα, που βρέθηκε απέναντι στον Γκέκα, πλάσαρε από πλάγια θέση, με τον τερματοφύλακα της Αναγέννησης να σταματά με τα πόδια την μπάλα.
Στο 78’ σε γυριστό σουτ του Κουντουριώτη, ο Γκέκας μπλόκαρε την μπάλα.
Στο 85’ ο Ολυμπιακός Βόλου απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα όταν ο Μανιός που είχε περάσει αλλαγή έκανε το σκληρό φάουλ πάνω στον Σκοπελίτη και αντίκρυσε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα το διαιτητή.
Οι παίκτες του Βασίλη Βουζα διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι πάνω στον Ντος Σάντος στο 86’, χωρίς ο Κακουλίδης να δε παράβαση.
Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν μήπως και φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης, η Αναγέννηση αμύνθηκε μαζικά και κατάφερε να πάρει το «τρίποντο». Στο 97’ το σουτ του Ντος Σάντος έφυγε άουτ, στην τελευταία φάση του αγώνα.

Διαιτητής: Κακουλίδης (Θράκης)
Βοηθοί: Χατζηνάκος, Τσαρίρης (Δράμας)
4ος διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών)
Κόκκινη: 85’ Μανιός (2η κίτρινη)
Κίτρινες: Κότος, Σκοπελίτης, Ξύδας-Λαρέα, Πλέγας
Ολυμπιακός Βόλου: Βούγιοβιτς, Γραικός, Σκοπελίτσης, Φιλίποβιτς, Στάμου, Ντιαμπί (86’ Ασαμόα), Μάνγκα, Ξύδας, Κότος (46’Κότος), Γκαργκαλατζίδης (57’ Σιαφά), Βερνάρδος (62’ Ντος Σάντος).
Αναγέννηση Καρδίτσας: Γκέκας, Γκόλιας, Κουτρομάνος, Σταμόπουλος, Λαρέα, Δημούτσος (92’ Κοτσώνης), Λαγός, Πλέγας, Αθανασιάδης (46’ Γκίνη), Μπενγκόα (73’ Μανιός), Μπραμπίγια (86’ Μπάλας).