Πήρε βαθμό ο Βόλος στο Περιστέρι – Αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με τον Ατρόμητο για τη Σούπερ Λιγκ

Σε ένα ματς που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, Ατρόμητος και Βόλος έμειναν στο 0-0 στο Περιστέρι, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ. Το παιχνίδι ήταν κακό ποιοτικά, χωρίς ρυθμό και φάσεις. Ο Ατρόμητος δημιούργησε μόνο μία κλασική ευκαιρία στο ματς, με πρωταγωνιστή τον Απόστολο Βέλλιο. Ωστόσο, ο Έλληνας επιθετικός δεν ήταν αποτελεσματικός στην τελική του προσπάθεια, σπαταλώντας την ευκαιρία που του παρουσιάστηκε.
Οι Περιστεριώτες είχαν την υπεροχή σχεδόν σε ολόκληρη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά αποδείχτηκαν φλύαροι, χωρίς ουσία, με συνέπεια να μην καταφέρουν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Γκαραβέλη, με εξαίρεση τη φάση του Βέλλιου, η οποία όμως προήλθε από στατική φάση.
Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν για να μη… χάσουν και τελικά πέτυχαν το στόχο τους, φεύγοντας με το βαθμό της ισοπαλίας από μία δύσκολη και «καυτή» έδρα, στην οποία οι οπαδοί του Ατρόμητου δημιούργησαν για άλλη μία φορά εκπληκτική ατμόσφαιρα.

Πως έπαιξε ο Βόλος
Ο Αλμπέρτο Γκαγιέγκο παρέταξε και πάλι της ομάδα του με τρία στόπερ (διάταξη 3-5-2), όπως και στο παιχνίδι της περασμένης Τρίτης και πάλι με τον Ατρόμητο για το Κύπελλο. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Γκαραβέλης, ενώ την τριάδα των στόπερ αποτέλεσαν οι Διαμαντής, Κανταμούρο και Δημόπουλος. Στη δεξιά πλευρά αγωνίστηκε ο Ντεντάκης και στην αριστερή ο Φεράρι, με αμυντικούς χαφ τους Τσοκάνη και Μαξ. Ο Ζοάο είχε πιο επιτελικό ρόλο, με επιθετικούς τους Τόρες και Γέντρισεκ.

Υπεροχή ο Ατρόμητος
Ο Ατρόμητος είχε σαφή υπεροχή, ασκώντας από νωρίς πίεση ψηλά, η οποία δημιούργησε μεγάλα προβλήματα στους φιλοξενούμενους. Οι Περιστεριώτες με αιχμή του… δόρατος τις στατικές φάσεις, δημιούργησαν τις πιο επικίνδυνες ευκαιρίες τόσο στο πρώτο ημίχρονο, όσο και στο δεύτερο, οι οποίες πάντως δεν ήταν πολλές.
Οι «κυανέρυθροι» από την πλευρά τους αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και σε καμία περίπτωση δεν κατάφεραν να απειλήσουν την άμυνα των γηπεδούχων, με τον Μέγιερι να είναι απλός… θεατής στο ματς.
Η πρώτη καλή στιγμή για τον Ατρόμητο ήρθε στο 17’ με ένα σουτ του Ούμπιντες από το όριο της περιοχής, το οποίο πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Γκαραβέλη. Ωστόσο, η πρώτη «καθαρή» ευκαιρία σημειώθηκε από στατική φάση στο 23’, με τον Ούμπιντες να εκτελεί φάουλ από τη δεξιά πλευρά και τον Ρισβάνη στο δεύτερο δοκάρι να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα άουτ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου από στημένη μπαλιά στο 30’, με τον Γκάλο να εκτελεί το κόρνερ από τα δεξιά και τον Ρισβάνη με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι να στέλνει την μπάλα στην αγκαλιά του Γκαραβέλη.
Οι σέντρες από τα πλάγια και ιδίως από τη δεξιά πλευρά ήταν ο… ασφαλέστερος τρόπος για να απειληθεί η εστία των φιλοξενούμενων, κάτι που αποδείχτηκε και στο 32’, όταν ο Μανούσος με σέντρα από τα δεξιά έστειλε την μπάλα… συστημένη στο κεφάλι του Γιακουμάκη στο πρώτο δοκάρι, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.
Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου ήρθε και αυτή μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκάλο από τα δεξιά, με τον Μανούσο να παίρνει την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων, δίνοντας… πάσα στον Ούμπιντες στο δεύτερο δοκάρι, ο οποίος σούταρε ψηλά άουτ.

Μέτριο θέαμα στο β’ μέρος
Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες είχαν να αντιμετωπίσουν και τη δυνατή βροχή, η οποία ασφαλώς και έπαιξε κάποιο ρόλο στην κακή εικόνα που αμφότερες παρουσίασαν.
Οι Περιστεριώτες ήταν πάντα αυτοί που ήλεγχαν το ρυθμό του αγώνα, ενώ οι «κυανέρυθροι» περίμεναν να βγουν στη κόντρα για να καταφέρουν να φανούν απειλητικοί.
Το παιχνίδι ήταν… αδιάφορο για τουλάχιστον 25 λεπτά στο δεύτερο μισό, με τις δύο ομάδες να είναι επιεικώς μέτριες.
Ο Ατρόμητος όμως θα μπορούσε έστω και έτσι να φτάσει σε ένα γκολ, αλλά όταν βρήκε την ευκαιρία… αστόχησε. Στο 72’, λοιπόν, για μία ακόμη φορά από κόρνερ του Γκάλο από τη δεξιά πτέρυγα, ο Απόστολος Βέλλιος, ο οποίος είχε περάσει μόλις εννέα λεπτά νωρίτερα στο ματς στη θέση του Ενσικουλού, σηκώθηκε αποφασιστικά για την κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής, προλαβαίνοντας την κακή έξοδο του Γκαραβέλη, αλλά η μπάλα έκανε… γκελ, με συνέπεια να περάσει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση τους στα εναπομείναντα λεπτά, βρήκαν μία καλή ευκαιρία με τον Χαρίση στο 86’, ο οποίος από το ημικύκλιο της περιοχής έστειλε την μπάλα άουτ, αλλά τελικώς δεν κατάφεραν να πετύχουν το γκολ της νίκης, με το 0-0 να παραμένει ως το τέλος.
Ο Ατρόμητος ανέβηκε στους 26 βαθμούς, αλλά έχασε τεράστια ευκαιρία να πάει στους 28 και να… σκαρφαλώσει στην 4η θέση, στην ισοβαθμία με τον Παναθηναϊκό.
Από την άλλη, ο Βόλος πέτυχε αυτό που ήθελε, έφυγε χωρίς ήττα από μία δύσκολη έδρα και ανέβηκε στους 22 βαθμούς.
Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών).
Βοηθοί: Παπαδάκης (Ηρακλείου), Κωνστάντιος (Ευβοίας).
4ος: Λάμπρου (Ευβοίας).
Κίτρινες: 35’ Χαρίσης – 29’ Γέντρισεκ, 63’ Μαξ
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μέγιερι, Γκάλο, Κατράνης, Ρισβάνης (42’ λ.τρ. Στρούγγης), Γούτας, Χαρίσης, Μπαένα (76’ Μάντσον), Ούμπιντες, Μανούσος, Ενσικουλού (63’ Βέλλιος), Γιακουμάκης
ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Διαμάντης, Κανταμούρο, Δημόπουλος, Ντεντάκης (66’ Λύρατζης), Φεράρι, Τσοκάνης, Μαξ, Ζοάο (90’+2’ Τσαούσης), Τόρες, Γέντρισεκ (73’ Μάντζης)