Πήρε βαθμό από τον Ιάλυσο στο 91′ η Νίκη

Με ένα καταπληκτικό γκολ του Λούκας Γκαρσία στο 91’ η Νίκη απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τον Ιάλυσο στη Ρόδο, στο ντεμπούτο του Αλέκου Βοσνιάδη στον πάγκο των «κυανολεύκων».
Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι μέτριο ποιοτικά χωρίς φάσεις για τη Νίκη, με τον Ιάλυσο να αξιοποιεί τη μοναδική μεγάλη ευκαιρία που έκανε στο ματς. Ήταν το 25’, όταν ο Σταθόπουλος πραγματοποίησε σέντρα και ο Μαστραντωνάκης έπιασε κεφαλιά. Ο Περιστερίδης απέκρουσε, αλλά ο βοηθός υπέδειξε ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή, με συνέπεια ο κ. Πολυχρόνης να δείξει σέντρα (1-0).
Το γκολ αυτό ανέβασε στα… ουράνια την ψυχολογία των γηπεδούχων, που έφτασε κοντά στο 2-0 στο 33’. Ο Μανιώτης έκλεψε την μπάλα και την έδωσε στον Μαστραντωνάκη. Εκείνος γύρισε την μπάλα, η οποία δεν έφτασε στον Σταθόπουλο που περίμενε αμαρκάριστος στην «καρδιά» της περιοχής.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νίκη ήταν καλύτερη και δημιούργησε τρεις σημαντικές ευκαιρίες με τον Αντόνιο Ροχάνο να φτάσει στην ισοφάριση. Στο 46’ ο Καλουτσικίδης γύρισε την μπάλα και ο Ροχάνο από τη μικρή περιοχή για λίγο δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή προ κενής εστίας.
Στο 60’ ο Γκονζάλες έκανε ωραία ενέργεια και πάσα για τον Ροχάνο, που βρέθηκε απέναντι από τον Ανδρούτσο. Ο Αργεντινός φορ προσπάθησε να τον αποφύγει, αλλά δεν τα κατάφερε χάνοντας τεράστια ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια.
Στο 76’ ο Ροχάνο με ανάποδο «ψαλίδι» έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μαζικά στην επίθεση για την ισοφάριση και παραλίγο να το πληρώσουν στο 85’. Ο Μπουσάι τροφοδότησε τον νεοεισελθόντα Χριστόπουλο, ο οποίος από πλεονεκτική θέση αστόχησε.
Τελικά, η ισοφάριση για τη Νίκη ήρθε στο 91’. Ο Τζοβάρας έδωσε για τον Πολίμο που σέντραρε στο ύψος του πέναλτι. Εκεί βρέθηκε ο Γκαρσία που οριζοντιώθηκε και με θεαματικό «ψαλίδι» κατάφερε να διαμορφώσει το τελικό 1-1.
Αξιοσημείωτο το ότι ο Ιάλυσος ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ρούσσου με 2η κίτρινη στο 94’ για καθυστέρηση.

Κίτρινες: Παπουτσογιαννόπουλος, Ρούσσος, Τερζίου – Μπαλάφας.
Κόκκινη: 94’ Ρούσσος (2η κίτρινη)
Διαιτητής: Πολυχρόνης (Πιερίας).
Βοηθοί: Τοροσιάδης (Μακεδονίας), Πλακάς (Δ. Αττικής).
ΙΑΛΥΣΟΣ: Ανδρούτσος, Σκεντεράι, Μπουσάι, Τερζίου, Καρπαθάκης, Μανιώτης, Ρούσσος, Παπουτσογιαννόπουλος, Παπαδόπουλος (81’ Χριστόπουλος), Μαστραντωνάκης (86’ Πατσίλης), Σταθόπουλος. (71’ Γιώργου)
ΝΙΚΗ: Περιστερίδης, Καλουτσικίδης, Πολίμος, Τσιμπούκας (88’ λ.τρ. Αργύρης), Αλιατίδης (88’ Σαλαμούρας), Μπαλάφας (65’ Ντομίνγκεθ), Μέτσε, Κρουθ (65’ Τζοβάρας), Τσιώλης (38’ Γκονζάλες), Γκαρσία, Ροχάνο.