Πήρε το τοπικό ντέρμπι ο Διαγόρας – Επιβλήθηκε 2-0 του ΓΣ Αλμυρού στο Στεφανοβίκειο

Ο Διαγόρας ήταν ο νικητής του μαγνησιώτικου ντέρμπι στην Γ’ Εθνική, καθώς επιβλήθηκε με 2-0 του ΓΣ Αλμυρού στο Στεφανοβίκειο. Έτσι η ομάδα του Στέλιου Αρσένο άρχισε ιδανικά το πρωτάθλημα με «δύο στα δύο», σε αντίθεση με το συγκρότημα του Αλέξανδρου Κούρτογλου, που δεν κατάφερε να πάρει βαθμό.
Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς πολλές φάσεις. Ο Διαγόρας διατήρησε μια ελαφρά πρωτοβουλία, αλλά ο ΓΣ Αλμυρού ήταν πολύ σωστά στημένος αμυντικά και δεν του επέτρεψε να τον απειλήσει ιδιαίτερα.
Η πιο καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους στο πρώτο 45λεπτο σημειώθηκε στο 11’, όταν ο Γ. Κυρίτσης αστόχησε από κοντά με κεφαλιά. Βέβαια και οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο καλές στιγμές, στο 4’ με τον Αλαμάνη και στο 14’ με τον Κυριάκο. Ωστόσο και στις δύο περιπτώσεις ο Αποστολίδης ήταν εκεί για να τους πει «όχι».

Στην επανάληψη οι παίκτες του Στέλιιου Αρσένου μπήκαν πιο αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο. Η είσοδος του Ναουμίδη στο κέντρο της άμυνας και η μετατόπιση του Σπαθή στο αριστερό άκρο της οπισθοφυλακής βοήθησε σημαντικά στη βελτίωση της εικόνας του Διαγόρα, ο οποίος ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς στο δεύτερο μέρος. Ήταν το 48’ όταν ο Μπλέντι εκτέλεσε φάουλ και ο Γ. Κυρίτσης με κεφαλιά νίκησε τον Φλίγκο για το 1-0.

Το γκολ αυτό ανέβασε την ψυχολογία των γηπεδούχων που κυνήγησαν και δεύτερο τέρμα. Κι ενώ στο 56’ ο Γ. Κυρίτσης και στο 63’ ο Παπαεμμανουηλίδης απέτυχαν να σκοράρουν, τελικά το 2-0 ήρθε στο 76’. Το γκολ ξεκίνησε πάλι από τον Μπλέντι, καθώς μετά από όμορφη ενέργειά του η μπάλα έφτασε στον Αναστασίου, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να διαμορφώσει το τελικό 2-0.

Στο δεύτερο μέρος οι «κυανόλευκοι» απείλησαν στο 66’. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Καραλούλη, ο Χολέβας για λίγο δεν έπιασε κεφαλιά από πλεονεκτική θέση. Ωστόσο μετά το 2-0 δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και μοιραία γνώρισαν την ήττα.
Διαιτητής: Θεοχάρης (Θεσσαλίας).
Βοηθοί: Αναστασίου, Σαμαράς (Θεσσαλίας).
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Αποστολίδης, Καραμπούζης, Κουρούμαλος (46’ Ναουμίδης), Σπαθής, Λάιος, Θ. Κυρίτσης, Παπαγεωργίου (46’ Ζενούνης), Κουβελάς (72’ Σιόβας), Μπλέντι, Γ. Κυρίτσης, Αναστασίου.
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Φλίγκος, Λάμπος (71’ Πρ. Κουτσούκης), Παπαεμμανουηλίδης, Χολέβας, Κυριάκος, Πότσι, Κόκκας, Καραλούλης, Κοντοβάς, Βαγενάς, Αλαμάνης (83’ Κουκουτής).