Πήρε το ντέρμπι ο Ίωνας

Ο Ίωνας ήταν ο νικητής του μεγάλου αγώνα με αντίπαλο τον ΓΣ Βόλου. Επίσης για τη 13η αγωνιστική στον 1ο όμιλο της Α1 ΕΣΚΑΘ με ροζ φύλλο συνέχισαν οι Γ.Σ. Αλμυρού, Αγριά και Αιολικός.

Γ.Σ. Βόλου-Ίωνας 68-72
Στο ξεκίνημα το σκορ ήταν 7-9, με τους Τετζεράκη, Παυλόπουλο να έχουν σκοράρει όλους τους πόντους. Ο Ίωνας ξέφυγε 7-15, αλλά με σερί 9-0, ο Γυμναστικός προσπέρασε, για να λήξει η α’ περίοδος με σκορ 16-17.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, καμία ομάδα δεν πήρε διαφορά μεγαλύτερη των τεσσάρων πόντων και το σκορ ημιχρόνου ήταν 34-36. Οι γηπεδούχοι με γκολ-φάουλ του Ζαρογιάννη πήγαν στο +9 (47-38 στο 26:10). Ο Κουμπούνης σκόραρε καθοριστικό τρίποντο όταν οι «κυανέρυθροι» είχαν κολλήσει επιθετικά και με 3/6 βολές στο φινάλε, ο Ίωνας πλησίασε σε 51-47. Με καλά ποσοστά έξω από τα 6,75 καθώς ο Κουμπούνης άλλες δύο φορές, μία ο Ευθυμίου (που είχε 4/5 τρίποντα) και μία ο Παυλόπουλος σημείωσαν μεγάλα μακρινά σουτ που έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα του Λ. Πρέκα. Έτσι, το 57-57 έγινε 57-65, μείωσε στο καλάθι ο Γυμναστικός, 63-65 και ο Ευθυμίου με σουτ το 63-67 στο 38:11.
Στη συνέχεια είχαμε: δύο βολές του Ντάκη για το 65-67, άστοχο λέι απ του Ζαρογιάννη, δύο βολές του Μπεκρή για το 65-69, μία άστοχη επίθεση εκατέρωθεν και με μία βολή ο Ζήσης έγραψε το 66-69 ενώ απέμεναν 15 δευτερόλεπτα. Ο Ευτυχίδης ήταν ψύχραιμος με 2/2 βολές (66-71), ο Αναστασιάδης μείωσε στους τρεις στο 39:55 και ο Ευτυχίδης με μία ακόμη βολή διαμόρφωσε το τελικό σκορ 68-72. Σημειωτέον πως για τον Γυμναστικό εκτός αποστολής ήταν οι Παλάσκας, Χατζόπουλος, Τσίρος, ενώ για τον Ίωνα σαν να μην έφθανε η απουσία του Φωτιάδη, στο 6ο λεπτό υπέστη διάστρεμμα και δεν ξανάπαιξε ο Γεωργόπουλος.
Δεκάλεπτα: 16-17, 34-36, 51-47, 68-72
Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κορτέσης 2 (1/1 δ.), Αναστασιάδης 16 (2/4 β., 4/7 δ., 2/6 τρ., ριμπ. 7-0), Ζήσης 9 (1/2 β., 4/8 δ., 0/1 τρ., ριμπ. 1-0), Ντάκης 4 (2/6 β., 1/2 δ., ριμπ. 2-2), Σταθούρος 5 (2/2 β., 0/1 δ., 1/1 τρ., ριμπ. 2-0), Κουρουπάκης (0/2 β., 0/1 δ., ριμπ. 3-1), Τετζεράκης 12 (4/5 β., 4/8 δ., ριμπ. 5-2), Ζαρογιάννης 20 (4/5 β., 8/20 δ., 0/4 τρ., ριμπ. 11-2).
ΙΩΝΑΣ (Πρέκας): Κουμπούνης 9 (3/6 τρ.), Φοινικόπουλος 1 (1/2 β., 0/1 δ., 0/1 τρ., ριμπ. 2-0),Τζήμας 5 (1/4 β., 2/2 δ., 0/3 τρ.), Ευτυχίδης 8 (4/6 β., 2/7 δ., 0/2 τρ., ριμπ. 7-2), Γεωργόπουλος 2 (1/2 δ., 0/2 τρ., ριμπ. 1-0), Μπεκρής 10 (6/7 β., 2/8 δ., 0/4 τρ., ριμπ. 5-2), Βασιλείου (0/5 δ., ριμπ. 0-1), Παυλόπουλος 16 (1/1 β., 3/6 δ., 3/5 τρ., ριμπ. 7-0), Ευθυμίου 21 (3/3 β., 2/7 δ., 4/5 τρ., ριμπ. 5-2).

Γ.Σ. Αλμυρού-Κεραυνός 87-67
Πολύ εύκολο ροζ φύλλο για τον Γ.Σ. Αλμυρού που από το πρώτο ημίχρονο είχε διαφορά πάνω από 20 πόντους, την εκτόξευσε πάνω από τους 30 και στο φινάλε μόνο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν κάπως στο σκορ. Η ομάδα του Γιάννη Στεργιόπουλου είχε εξαιρετική αμυντική παρουσία και με βάση την άμυνα, πήρε ρυθμό και έφθασε σε πολλά εύκολα καλάθια. Είναι χαρακτηριστικό πως στο ημίχρονο είχε σημειώσει 52 πόντους, ενώ τα τελευταία λεπτά αγωνίστηκαν οι Καρπέτης, Κατσούλης που ανήκουν στο παιδικό τμήμα του συλλόγου. Μάλιστα ο πρώτος εκ των δύο σημείωσε τους πρώτους πόντους στην Α1 ΕΣΚΑΘ.
Δεκάλεπτα: 23-13, 52-28, 76-42, 87-67
Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 17 (3), Μαμούρας 8, Παπούλιας 26 (2), Καρπέτης 2, Καλόγηρος, Παπακωνσταντίνου 3 (1), Βλήτσιος 6, Κατσούλης, Γώγουλας 9, Βαλαμούτης 16.

ΑΕΒΔ-Αετός Πλατ. 75-85
Η πρώτη περίοδος ήταν αμφίρροπη κι έκλεισε με τρίποντο του Κρικώνη στο 15-20. Ακόμη ένα του ίδιου παίκτη και ένα του Σπανού ανέβασαν το σκορ στο 17-26, αργότερα οι Λαρισαίοι ξέφυγαν με 22-38, αλλά η ΑΕΒΔ μείωσε με καλάθια του Γκουντόπουλου και με δύο βολές του, το ημίχρονο έληξε 30-41.
Μετά την ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι βρήκαν το… χέρι τους έξω από 6,75. Εκεί που είχαν 0/11 στο πρώτο ημίχρονο, σημείωσαν 6/13 στη γ’ περίοδο και έτσι, έριξαν τη διαφορά, 44-50 στο 25′ και 52-58 στο 28:12, όμως με τρία σερί δίποντα στο τελευταίο δίλεπτο, ο Αετός ξέφυγε εκ νέου 52-64. Η ομάδα της Λάρισας προηγήθηκε 54-71 κι αργότερα 58-76, ωστόσο οι Βολιώτες με τρίποντα του νεαρού Ζαμπέτογλου -που ήταν εξαιρετικός- και πόντους από άλλους πέντε παίκτες στο τελευταίο δεκάλεπτο, έκλεισαν κάπως την ψαλίδα του σκορ στο 67-76 και 74-81 στο 38:35. Ακολούθησε όμως καλάθι από τον Γούρναρη που «τελείωσε» πρόωρα το ματς.
Δεκάλεπτα: 15-20, 30-41, 52-64, 75-85
ΑΕΒΔ (Σιδηρόπουλος): Κουρατίδης 8 (2/4 β., 0/2 δ., 2/8 τρ.), Ζαμπέτογλου 16 (2/5 δ., 4/7 τρ.), Ιωαννίδης 8 (0/5 β., 4/7 δ., 0/1 τρ.), Μαντζουράνης 17 (5/7 β., 6/11 δ.), Νίκολης, Ζούρης, Βλάχος 5 (2/2 β., 1/5 τρ.), Καλιντζέος 9 (4/6 β., 1/7 δ., 1/8 τρ.).
ΑΕΤΟΣ ΠΛΑΤ. (Σπανός): Κρικώνης 19 (4/9 τρ.), Πιτσαρής 9, Λευκαδίτης 2, Λάγγουρας 2, Μαστοροδήμος 16, Σπανός 8 (2/6 τρ.), Γούρναρης 13 (1/3 τρ.), Γκουντελάκης 4, Μαργαριτόπουλος 12 (4/13 τρ.).

Αγριά-Γ.Σ. Σκιάθου 76-63
Οι νησιώτες αιφνιδίασαν και προηγήθηκαν 8-15 και μετά 10-20 στο 6:35 με τον Χαρανά να έχει 3/3 τρίποντα και ένα δίποντο, όμως στη συνέχεια έμειναν επτά λεπτά χωρίς πόντο και η Αγριά έτρεξε σερί 21-0 με σημαντική βοήθεια από τον Καραθάνο. Προηγήθηκε με έντεκα, 31-20, ωστόσο η Σκιάθος βρήκε λύσεις και με δικό της 0-11, ισοφάρισε. Με σουτ έξω από τα 6,75 του Κοντάκη, οι γηπεδούχοι πήγαν με σκορ 40-34 στο ημίχρονο και συνέχισαν με ευστοχία στα τρίποντα καθώς σημείωσαν τέσσερα στη γ’ περίοδο (δύο ο Κοντάκης, από ένα οι Μαλαματίνης, Καλογερόπουλος). Ξέφυγαν με 16 πόντους (56-40) και η διαφορά ήταν στο +12 για τους «κιτρινόμαυρους» στη λήξη του δεκαλέπτου. Στο τελευταίο διάστημα του αγώνα, με πολλούς αιφνιδιασμούς η Αγριά άνοιξε την ψαλίδα του σκορ, η μέγιστη διαφορά ήταν στο 76-53 και το ματς έληξε με δέκα αναπάντητους πόντους για τους φιλοξενούμενους.
Δεκάλεπτα: 23-20, 40-34, 57-45, 76-63
ΑΓΡΙΑ (Βλιώρας): Καζεπίδης 10, Καλογερόπουλος 22 (1), Καραμανλής 3, Κοντάκης 9 (3), Θεοδώρου 2, Μαλαματίνης 6 (2), Κοψιαλής 7 (1), Καραθάνος 10, Μητρουλάς 7 (1).
Γ.Σ. ΣΚΙΑΘΟΥ (Κρίτσαλος-Χαρανάς): Κοντός, Τσιμπλιαράκης 6 (2), Γραμματικός 4 (1), Λεκάι 10 (1), Κρίτσαλος 6, Ζαφείρης 4, Χαρανάς 15 (3), Σβίγκος 2, Ι. Μουτζούρης 1, Σανιδάς 5, Τζούμας 3 (1), Κασαρτζιάδης 7 (1).

Ανάληψη-Αιολικός 53-56
Αμφίρροπο ματς στο ΕΑΚ με κλειστό σκορ που κρίθηκε στο φινάλε. Μάλιστα το σκορ διαμορφώθηκε περίπου ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη όταν ο Σούλης έκανε το 53-56 με μία βολή. Ακολούθησαν άστοχες επιθέσεις, με την Ανάληψη να έχει την τελευταία κατοχή στα 6’’, αλλά το τρίποντο του Γαλανάκη δεν βρήκε στόχο.
Δεκάλεπτα: 15-18, 26-31, 43-44, 53-56
ΑΝΑΛΗΨΗ (Τύμπας): Πρέκας 2, Μπακίρης, Κουτσοναβάκης 3, Κολέτσης 4, Ευαγγελινός 14 (2), Ανέστης, Τύμπας, Λουκίδης 9 (1), Γαλανάκης 6 (2), Στάμος 13, Βούλγαρης 2.
ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Μάνος): Κουτσούκης, Λογοδότης 7 (1),Σαμαράς 25 (2), Παλάσκας, Σούλης 4 (1), Γεωργατζής 8, Κολτσιδόπουλος, Παπανικολάου 4, Μπούρας, Βαγιόπουλος 4, Δαρτιώτης, Στρέζος 4.