Πήρε τη ρεβάνς ο Πύρασος – Νίκησε 2-1 την Αγία Παρασκευή εκτός έδρας

Ο Πύρασος πέρασε με νίκη 1-2 από την Αγία Παρασκευή, ρεφάροντας έτσι την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής, αλλά και παίρνοντας ρεβάνς από την αντίπαλό του που τον είχε κερδίσει στο ματς του α’ γύρου.
Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Πάσα ανέτρεψε τον Τσάκαλο μέσα στη μεγάλη περιοχή και ο Νούσιας μετέτρεψε το πέναλτι σε γκολ, ενώ στο 22ο λεπτό ο Νούσιας και πάλι βρήκε δίχτυα με σουτ από ευνοϊκό σημείο δεχόμενος την ασίστ του Στεργίου. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 76′ με πλασέ του Ρακή σε κάθετη πάσα του Σιόβα.
Αναφορικά με τις κυριότερες φάσεις, στο α’ μέρος, στο 4′ από κεφαλιά-πάσα του Παπαδήμου, κοντινή προβολή του Λούμπαρδου ήταν άστοχη, στο 19′ μακρινό δυνατό ευθύβολο σουτ του Δανιλόπουλου πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο, στο 25′ από ωραία ενέργεια και πάσα του Σιαμέτη, ο Νούσιας από τη μικρή περιοχή σούταρε ψηλά άουτ.

Στην επανάληψη, στο 69′ πλασέ του Ρακή από πλάγια δεν είχε στόχο, ενώ στο 80′ η Αγία Παρασκευή θα μπορούσε να απειλήσει εφόσον ο Σιόβας πλάσαρε και δεν έκανε το κοντρόλ που έδωσε την ευκαιρία στους αμυντικούς να κλέψουν την μπάλα. Για τον Πύρασο, σε παράλληλο γύρισμα του Δανιλόπουλου, ο Νούσιας δεν μπόρεσε από κοντά να επωφεληθεί, ενώ σε τρεις περιπτώσεις έγινε κακή μεταβίβαση όταν έφυγαν στην επίθεση τρεις παίκτες του με έναν αντίπαλο.
Ο προπονητής της Αγίας Παρασκευής Στέλιος Μαλακασιώτης σχολίασε πως πρώτη φορά είδε διαιτητή να μετατρέπει σε επιθετικό φάουλ το χέρι αμυντικού, αναφερόμενος σε μία φάση στο 19′ που οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Γκίνη, ενώ ο Γιώργος Δανόπουλος συνεχάρη τους ποδοσφαιριστές του Πυράσου λέγοντας πως στην επανάληψη υπήρχαν ευκαιρίες και προϋποθέσεις για τρίτο τέρμα ώστε η ομάδα του να μην αγχωθεί στο φινάλε.
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: Ζήγρας, Χρόνης (70′ Ιωακειμίδης), Κουρτέλης, Λούμπαρδος, Χατζημητροφάνης, Μαστακούλης, Παπαδήμος (68′ Ρουσσάς), Πάσα (46′ Μαρμαρινός), Ρακής, Σιόβας, Κατσαγεωργίου.
ΠΥΡΑΣΟΣ: Τσιλίγκος, Στεργίου (60′ Γκάμπας), Σιαμέτης, Γκίνης, Τσορμπαντζής, Τσάμης, Φούκης, Γιοβάνης, Νούσιας (90′ Σταντσούρης), Δανιλόπουλος (68′ Κάρρος), Τσάκαλος (55′ Ζαχαράκης).
* Το Σάββατο 23 Φεβρουαρίου, όπως αναφέρει η επίσημη ιστοσελίδα του Πυράσου, συμπληρώθηκαν 50 χρόνια από τον τραγικό θάνατο του Στέλιου Μαλτέζου ο οποίος έχασε τη ζωή του σε ηλικία 19 ετών, υπερασπιζόμενος την εστία του Πυράσου, από χτύπημα αντιπάλου στο πρόσωπο σε προσπάθειά του να αποκρούσει την μπάλα.