Πήρε τη νίκη με Τσαούση ο Βόλος

Το γκολ του Μάριο Τσαούση στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου έδωσε τη νίκη στο Βόλο στο χθεσινό παιχνίδι με την Ξάνθη στο Πανθεσσαλικό. Οι «κυανέρυθροι» σημείωσαν την πρώτη τους νίκη στα πλέι άουτ και έφτασαν τους 30 βαθμούς.
Η Ξάνθη από την πλευρά της έμεινε στους 18 (έχει ένα ματς λιγότερο, αυτό με τον Ατρόμητο εντός έδρας) και δίνει τη «μάχη» για να μην μπλέξει σε περιπέτειες.

Πώς παρατάχθηκε ο Βόλος
Τέσσερις αλλαγές είχε η ενδεκάδα του Βόλου στο χθεσινό παιχνίδι, σε σχέση με τους έντεκα που αγωνίστηκαν στην αναμέτρηση με τον Πανιώνιο, στο ματς της πρεμιέρας των πλέι άουτ. Συγκεκριμένα, δεν αγωνίστηκαν οι Γκαραβέλης, Μουνίθ, Δημόπουλος (ήταν εκτός αποστολής), όπως και ο Μπαλογιάννης που κάθισε στον πάγκο.
Ο Στέφανος Ξηροφώτος παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Μελίσσας, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Ντεντάκης και το αριστερό ο Φεράρι. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Διαμαντής και Οικονόμου. Οι δύο ανασταλτικοί μέσοι ήταν οι Τσοκάνης και Μάξ. Ο Τσαούσης επιχειρούσε από την αριστερή πλευρά, ο Ζοάο από τη δεξιά, με τον Γκουαροτσένα να αγωνίζεται πίσω από τον προωθημένο Μάντζη.

Στο πρώτο 20λεπτο ο Βόλος ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με τους παίκτες του Στέφανου Ξηροφώτου να δείχνουν μεγαλύτερη διάθεση, να βγάζουν περισσότερη ενέργεια και να προσπαθούν να αναπτυχθούν επιθετικά. Είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον έλεγχο του αγώνα.
Η Ξάνθη από την πλευρά της φρόντιζε να αμύνεται σωστά, κλείνοντας τους χώρους και προσπάθησε να παίξει με αντεπιθέσεις.

Οι «κυανέρυθροι» είχαν δύο σουτ στο 4’ με τον Μάριο Τσαούση και στο 11’ με τον Αγκούστο Μαξ τα οποία πέρασαν έξω από τα δοκάρια του Άμπαντ, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν σπουδαία ευκαιρία στο 15’ να ανοίξουν το σκορ. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ και άστοχη έξοδο του Μελίσσα, ο Λισγάρας πήδηξε ψηλότερα από τους αμυνόμενους του Βόλου, έπιασε την κεφαλιά, με τον Γκουαροτσένα να διώχνει με το κεφάλι πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή της εστίας του Βόλου, βγάζοντας τη μπάλα κόρνερ.
Ο Βόλος απάντησε στις ευκαιρίες της Ξάνθης στο 19’, όταν ο Ίκερ Γκουαροτσένα βρέθηκε σε θέση βολής στο ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως το σουτ που επιχείρησε δεν ήταν δυνατό με τον Άμπαντ να μπλοκάρει τη μπάλα.

Μετά το 20’ οι παίκτες της Ξάνθης ισορρόπησαν το παιχνίδι και στο 32’ από μία στατική φάση προσπάθησαν να απειλήσουν το τέρμα του Μελίσσα. Συγκεκριμένα, ο Κοβάσεβιτς εκτέλεσε φάουλ, ο προωθημένος Καρασαλίδης πήρε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μελίσσα.
Στο 37’ επικίνδυνη σέντρα από τα αριστερά του Ντε Αμορίν, ο Μελίσσας έδιωξε τη μπάλα με γροθιές προ του Στάρτζεον, ενώ στο 42’ οι παίκτες της Ξάνθης βγήκαν ωραία στην επίθεση, δεν μπόρεσαν, ωστόσο, να τελειώσουν τη φάση και το κέρδος ήταν ένα κόρνερ. Ο Κοβάσεβιτς ανέλαβε την εκτέλεσή του, με τον Λισγάρα να πιάνει την κεφαλιά, με τη μπάλα να φεύγει έξω από το δεξί δοκάρι του Βόλου.

Και ενώ όλα έδειχναν πως το ημίχρονο θα ολοκληρώνονταν χωρίς τέρματα, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βόλος άνοιξε το σκορ. Οι γηπεδούχοι βγήκαν ταχύτατα στην αντεπίθεση, με τον Μάντζη να κρατάει όσο πρέπει την μπάλα και να κάνει την κατάλληλη στιγμή την κάθετη πάσα στον Τσαούση. Ο νεαρός μέσος των «κυανέρυρθων» με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Άμπαντ και έγραψε το 1-0 για τον Βόλο.

Κράτησαν το προβάδισμα οι «κυανέρυρθοι»
Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Ξάνθη μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, με στόχο να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων και κέρδισε αρκετά φάουλ έξω από την περιοχή του Βόλου, τα οποία πέρασαν ανεκμετάλλευτα.
Ο Βόλος, ωστόσο, ήταν η ομάδα που σε δύο περιπτώσεις στο πρώτο 15λεπτο του β’ μέρους απείλησε με δεύτερο τέρμα την Ξάνθη. Στο 51’ ο Φεράρι έκανε ωραίο κοντρόλ με το στήθος, μπήκε στην περιοχή, επιχείρησε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια. Στο 62’ ο Ζοάο ελίχθηκε πολύ ωραία μέσα στην αντίπαλη περιοχή, έκανε το σουτ, με τον Άμπαντ να διώχνει σε κόρνερ, βρίσκοντας τη μπάλα με τα ακροδάχτυλα.

Στο 74’ ο Τσαούσης εκτέλεσε φάουλ με τον Άμπαντ να μπλοκάρει εύκολα τα μπάλα. Οι «κυανέρυρθοι» δεν απειλούνταν ιδιαίτερα από την Ξάνθη, παρά το γεγονός ότι ο Νίκος Καραγεωργίου φρόντισε να «φρεσκάρει» την ομάδα του στο μέγιστο βαθμό, κάνοντας μέχρι το 70’ και τις πέντε αλλαγές που δικαιούταν. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν ρυθμό (ήταν το πρώτο τους επίσημο παιχνίδι μετά τη διακοπή), ενώ ο Βόλος ήταν πιο «δεμένος», ως ομάδα.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ξάνθη έκανε την τελευταία προσπάθεια για να φτάσει στην ισοφάριση, όμως δεν μπόρεσε να είναι απειλητική για το τέρμα του Μελίσσα. Οι παίκτες του Στέφανου Ξηροφώτου ήταν καλά οργανωμένοι αμυντικά και κράτησαν το 1-0 μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Άγγελου Ευαγγέλου.

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών)
Βοηθοί: Καρατζίκας, Ζήρδας (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Μαλούτας (Ημαθίας)
Κίτρινες: Ντεντάκης-Τεσέιρα, Μπαξεβανίδης, Τζουρίτσκοβιτς

ΒΟΛΟΣ: Μελίσσας, Ντεντάκης, Φεράρι, Διαμαντής, Οικονόμου, Μαξ, Τσοκάνης, Τσαούσης (88’ Μπαλογιάννης), Ζοάο (80’ Λύρατζης), Γκουαροτσένα, Μάντζης (93’ Κάσες).
ΞΑΝΘΗ: Άμπαντ, Μπαξεβανίδης, Τεσέιρα (30’ λ.τρ. Μπαριέντος), Φοσέ (53’ Κάστρο), Λισγάρας, Καμαρά (53’ Τερκί), Κασάδο, Καρασαλίδης, Κοβάσεβιτς (70’ Μουλέν), Στάρτζεον, Ντε Αμορίν (70’ Τζουρίτσκοβιτς)