Πήρε… φόρα η Ανόρθωση

Την τρίτη διαδοχική επιτυχία της πανηγύρισε η Ανόρθωση κερδίζοντας με 78-68 τη Νίκαια στο ΕΑΚ Βόλου. «Έβγαλε μάτια» στα 47 του ο Δημήτρης Μπόγδανος όντας ο ηγέτης των «κυανέρυθρων» με 27 πόντους.

Ο Μιχάλης Καπουρνιώτης έκανε την έκπληξη τοποθετώντας στη βασική πεντάδα τον Φιλίππου αντί του Παρασκευά στη θέση «πέντε». Ο 25χρονος σέντερ δικαίωσε τον προπονητή του, αφού πέτυχε τους τέσσερις πρώτους πόντους της ομάδας του.

Αμφίρροπα εκτυλίχθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Οι δύο «μονομάχοι» βάδιζαν «χέρι-χέρι», με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μικρό προβάδισμα (11-14 στο 7’) και τους γηπεδούχους να απαντούν με σερί 7-0 (18-14 στο 9’). Το σκορ της α’ περιόδου ήταν 20-19 υπέρ της Ανόρθωσης.

Το συγκρότημα του Άνθιμου Γκόρη επέμεινε στη «ζώνη» και στο β’δεκάλεπτο, με τους Βολιώτες να δυσκολεύονται πολύ, καθώς χρειάστηκαν 5,5 αγωνιστικά λεπτά για να «σπάσουν το ρόδι». Αυτό το πέτυχε ο Μπόγδανος με λει απ στον αιφνιδιασμό.

Ωστόσο η Νίκαια είχε προλάβει να τρέξει σερί 9-0 (20-28) προκαλώντας «πονοκέφαλο» στον Μιχάλη Καπουρνιώτη, ο οποίος ετοιμαζόταν να καλέσει τάιμ άουτ, αλλά το ανακάλεσε μετά τα δύο συνεχόμενα καλάθια του Μπόγδανου. Αυτή η εξέλιξη υποχρέωσε τον αντίπαλο προπονητή να καλέσει τους παίκτες του για οδηγίες στον πάγκο.

Με ηγέτη τον Μπόγδανο η βολιώτικη ομάδα έκανε δικό της σερί 9-0, με τον αειθαλή άσο να είναι ο μοναδικός παίκτης της που έβρισκε στόχο σ’ αυτό το διάστημα. Το σερί αυτό έσπασε ο Γκοντόπουλος με δύο βολές 41’’ πριν το τέλος του α’ ημίχρονου, με τον Μπόγδανο να ξαναπιάνει «δουλειά» για το 33-31 στο 20’.

Και στην επανάληψη η Ανόρθωση «μάτωσε» για να πετύχει το πρώτο της καλάθι. Αυτό ήρθε από τον Γκοντόπουλο 2 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του β’ ημιχρόνου και μάλιστα από τα 6.75μ. (36-34). Αμέσως μετά τον μιμήθηκε εις διπλούν ο Σιμάκης αναγκάζοντας τον Άνθιμο Γκόρη να ζητήσει τάιμ άουτ, προκειμένου να κόψει τον ρυθμό των γηπεδούχων (42-34 στο 24’).

Η διαφορά άγγιξε τους 9 πόντους (48-39 στο 26’) με τζαμπ σουτ του Μπόγδανου, ο οποίος φρόντιζε να τη διατηρεί σ’ αυτά τα επίπεδα. Έτσι στο 30’ το ταμπλό έγραφε 55-47 στο 30’.

Με την ίδια ζωντάνια και τον Μπόγδανο σε τρελά κέφια άρχισε η δ’ περίοδος. Με «γκολ φάουλ» του Γκοντόπουλου η διαφορά απέκτησε για πρώτη φορά διψήφια τιμή (61-50 στο 32’). Ο Σιαμέτης με τρίποντη «βόμβα» υπενθύμισε στους γηπεδούχους ότι το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει (61-53), αλλά ο Παρασκευάς την επανέφερε σε διψήφιο επίπεδο με παλικαρίσιο καλάθι υπό την πίεση του Φιλιππόπουλου (63-53). Οι «κυανέρυθροι» διαχειρίστηκαν σωστά την πρωτοπορία και πήραν το ροζ φύλλο με 78-68.

Δεκάλεπτα: 20-19, 33-31, 55-47, 78-68.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Καπουρνιώτης): Καραγεώργος 12 (2), Μπέας, Γκοντόπουλος 14 (2), Ίλτσογλου, Μπόγδανος 27, Αγκρής, Τζούμας, Σιμάκης 14 (2), Σκαμάγκας, Φιλίππου 8, Παρασκευάς 3.

ΝΙΚΑΙΑ (Γκόρης): Καραδήμας 9 (1), Μουράτης 4 (1), Κουραμάς, Κοντογιάννης, Σιαμέτης 13 (2), Μοσχόπουλος 8 (2), Χασιώτης 11 (1), Παπαδόπουλος, Σιμόπουλος 11 (3), Φιλιππόπουλος 12.