Πήρε ένα βαθμό με τον ΟΦΗ ο Βόλος στο Ηράκλειο

Στο πρώτο παιχνίδι για το 2023 ο Βόλος πήρε το βαθμό της ισοπαλίας από τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0, ύστερα από ένα αρκετά ενδιαφέρον παιχνίδι, με καλές φάσεις εκατέρωθεν. Ο Βόλος για τέταρτο σερί παιχνίδι στο πρωτάθλημα και πέμπτο επίσημο, δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, αγνοώντας τη νίκη από την αναμέτρηση της 12ης αγωνιστικής με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Ήταν ένα παιχνίδι που είχε ρυθμό, πάθος και από τις δύο ομάδες, με τον ΟΦΗ να είναι πιο επικίνδυνος στην επίθεση, αν και ο Βόλος είχε τη δική του μεγάλη ευκαιρία με τον Γιώργο Κούτσια στο δεύτερο ημίχρονο.

Πώς αγωνίστηκαν οι ομάδες
Ο προπονητής του ΟΦΗ, Βάλντας Νταμπράουσκας, παρέταξε την ομάδα του με διάταξη 3-4-1-2. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Μανδάς, ενώ την τριάδα της άμυνας αποτέλεσαν οι Βούρος, Πασαλίδης και Διαμαντής. Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Μεγιάδο, Ντιουσέ ως εσωτερικοί μέσοι, με τους Μπαλογιάννη αριστερά και Λάρσον δεξιά. Ο Νέιρα είχε επιτελικό ρόλο, ενώ οι Ντίκο και Τοράλ ήταν οι δύο επιθετικοί.

Από την άλλη πλευρά ο Κώστας Μπράτσος παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Κλέιμαν, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Άλχο και το αριστερό ο Λούνα. Οι Πίρινεν και Εσκοβάλ ήταν οι δύο κεντρικοί αμυντικοί. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Μεταξάς και Μπαριέντος. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Νοκέρ δεξιά και Ντέλετιτς αριστερά, με τον Μεσκίδα να παίζει πίσω από τον προωθημένο Κούτσια.

Πιο κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος ο ΟΦΗ
Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα ανοιχτό παιχνίδι, με τον ΟΦΗ πάντως να έχει πιο κλασικές ευκαιρίες για να πετύχει γκολ. Οι παίκτες του Κώστα Μπράτσου προσπαθούσαν να πιέσουν ψηλά και να «κλέβουν» μπάλες με σκοπό να φτάνουν απειλητικά μπροστά από το τέρμα του Μανδά. Χωρίς, πάντως, να χάσουν κάποια μεγάλη ευκαιρία για γκολ.

Ο ΟΦΗ ήταν αυτός που στο 8’ έφτασε πολύ κοντά στο να ανοίξει στο σκορ. Οι γηπεδούχοι συνεργάστηκαν άψογα και συγκεκριμένα οι Τοράλ και Νέιρα, τελικός αποδέκτης ήταν ο Ντίκο, ο οποίος από πλάγια θέση δεξιά πλάσαρε άουτ. Στο

13’ κεφαλιά  ο Διαμαντής με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα άουτ. Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να ελέγξουν τον ρυθμό του παιχνιδιού, με τον Βόλο να έχει την πρώτη τελική προσπάθεια στο 27’, με τον Κούτσια να σουτάρει άουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Στο 34’ σε σουτ του Λάρσον ο Κλέιμαν μπλόκαρε την μπάλα, ενώ στο 37’ ο Μπαριέντος επιχείρησε το σουτ, με τον Μανδά να μπλοκάρει εύκολα την μπάλα.

Ο Νοκέρ στάθηκε άτυχος καθώς τραυματίστηκε και τη θέση του πήρε ο Καρτάλης, ο οποίος πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την κυανέρυθρη φανέλα.

Στο φινάλε του πρώτου μέρους ο ΟΦΗ έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει, Στο 45’ μετά από κάθετη πάσα του Νέιρα στον Ντίκο, ο επιθετικός του ΟΦΗ βγήκε απέναντι από τον Κλέιμαν, με τον τερματοφύλακα του Βόλου να του κλείνει το οπτικό πεδίο, αποκρούοντας την μπάλα με τα πόδια σε κόρνερ. Ο Μπαλογιάννης εκτέλεσε το κόρνερ ο Τοράλ πήρε την κεφαλιά, ο Άλχο απέκρουσε προ της γραμμής και το νέο σουτ του Μεγιάδο βρήκε στο σώμα του Εσκοβάλ και κατέληξε κόρνερ.

Έμεινε το μηδέν και στο δεύτερο ημίχρονο
Ο ΟΦΗ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 54’ ύστερα από παράλληλη σέντρα του Μπαλογιάννη ο Τοράλ δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Οι Κρητικοί στο 58’ πέτυχαν γκολ με τον Λάρσον, ωστόσο, σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, καθώς στο ξεκίνημα της φάσης ο Νέιρα ήταν εκτεθειμένος.

Η πρώτη καλή επιθετική προσπάθεια του Βόλου στην επανάληψη σημειώθηκε στο 63’. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπαριέντος ο Εσκοβάλ με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα άουτ.

Με την είσοδο Σιέλη στο παιχνίδι στο 65’ ο Βόλος αγωνίστηκε με τριάδα στην άμυνα (Σιέλης, Πίρινεν, Εσκοβάλ), με τον Κώστα Μπράτσο να «γεμίζει» την άμυνα. Στο 69’ ο Κλέιμαν μπλόκαρε την κεφαλιά του Πασαλίδη, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Τοράλ, με τον ΟΦΗ, πάντως, να μην είναι το ίδιο πιεστικός από το 60’ και μετά.

Ο Βόλος στο 78’ έχασε σημαντική ευκαιρία για γκολ, με τον Άλχο να επιχειρεί τη σέντρα από τα δεξιά και τον Κούτσια με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μανδά.

Ο ΟΦΗ στο τελευταίο δεκάλεπτο άσκησε πίεση στην άμυνα του Βόλου και στο 89’ ο Κλέιμαν έκανε την απόκρουση του αγώνα, κρατώντας το βαθμό της ισοπαλίας για την ομάδα του. Συγκεκριμένα, ο Λάρσον εκτέλεσε φάουλ, ο Περέα έπιασε την κεφαλιά, με το Κλέιμαν να του στερεί το γκολ, αποκρούοντας σωτήρια.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό.

Διαιτητής: Ευγγέλλου (Αθηνών)
Βοηθοί: Σαμοΐλης, Κολιάκος (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Τσεμεντερίδης (Κιλκίς)
Κίτρινες: ΜεγιάδοΕσκοβάλ, Πίρινεν
ΟΦΗ: Μανδάς, Βούρος, Πασαλίδης (82’ Ντουρμισάι), Διαμάντης, Μεγιάδο, Ντιουσέ (75’ Περέα), Μπαλογιάννης, Λάρσον, Νέιρα (82’ Τσιλιανίδης), Ντίκο (75’ Γκερέρο), Τοράλ.
ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Άλχο, Λούνα, Πίρινεν, Εσκοβάλ, Μεταξάς, Μπαριέντος, Νοκέρ (36’ Καρτάλης, 61’ Ουές), Ντέλετιτς, Μεσκίδα (65’ Σιέλης), Κούτσιας.