Πήρε… εκδίκηση ο Ολυμπιακός Βόλου

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 85-73 του Αμπελώνα στο ΕΑΚ Βόλου και πηγαίνει πλέον για τον «τελικό» που θα κρίνει την άνοδο στην έδρα της Καλαμπάκας, η οποία νίκησε στο «Βάκης Παρασκευόπουλος» τον Γυμναστικό με σκορ 55-44.

Ολυμπιακός-Αμπελώνας 85-73
O Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με φοβερή επιθετική παρουσία καθώς στην πρώτη περίοδο σημείωσε 28 πόντους έχοντας 13/20 δίποντα. Πέντε καλάθια σημείωσε ο Μπόγδανος, από δύο οι Καραγεώργος, Παπούλιας, Ίλτσογλου και Παρασκευάς. Έτσι διατήρησε διαφορά κοντά και πάνω από τους δέκα πόντους, 13-4, αργότερα 20-11 και 28-16 στη λήξη της περιόδου που ήταν η μέγιστη τιμή σε αυτό το διάστημα.
Οι Λαρισαίοι βρήκαν λύσεις με τους Γκανέτσα, Τσακνάκη (12 πόντους ο τελευταίος) έχοντας τέσσερα εύστοχα τρίποντα αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, ως επί το πλείστον με διαφορές 4-8 πόντων, κλείνοντας το ημίχρονο στο 45-42. Με μικρό σερί ο Αμπελώνας προσπέρασε 45-47, αλλά ακολούθησε 19-2 για τον Ολυμπιακό με τέσσερις πόντους από Παρασκευά, Ίλτσογλου, Παπούλια και επτά του Καραγεώργου (64-49 στο 27’). Η διαφορά χάθηκε καθώς στο τελευταίο δίλεπτο ο Τσακνάκης είχε 3/3 τρίποντα και έτσι το σκορ διαμορφώθηκε 64-58 στη λήξη της γ’ περιόδου. Καλή αρχή στο τελευταίο δεκάλεπτο με 9-2 και καλή άμυνα ζώνης που εγκλώβισε τον Αμπελώνα, 73-60 στο 33’ και 79-65 πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Η διαφορά έπεσε μέχρι τους 8 (79-71 στο 38:22) και ο Ολυμπιακός, έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, έφθασε με άνεση στο ροζ φύλλο.
Δεκάλεπτα: 28-16, 45-42, 64-58, 85-73
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βλιώρας): Καραγεώργος 21 (3/6 τρ.), Τζήμας, Παπούλιας 20 (1), Αλεξίου, Ίλτσογλου 12 (1), Μπόγδανος 16 (ριμπ. 7-3), Γαβρινιώτης, Καραθάνος, Θεοδώρου, Αναστασόπουλος 4, Λουλούδης, Παρασκευάς 12 (ριμπ. 12-4).
ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ (Γιαννόπουλος): Μπαμπανάτσας 1, Γκανέτσας 16 (3), Μπιζιάκης, Κυριακόπουλος 2, Κοτσώνας 11 (1), Τσακνάκης 27 (5), Βλησσαρούλης, Καρπούζας 9 (1), Κόκκας 7, Ευθ. Τεκούσης, Π. Τεκούσης.

ΓΣ Βόλου-Καλαμπάκα 44-55
Με πολύ άσχημα ποσοστά ευστοχίας, 14/45 δίποντα και 2/19 τρίποντα, ο Γυμναστικός έχασε στην έδρα του και βγήκε εκτός μάχης για την πρωτιά. Προηγήθηκε 12-9 αλλά με δύο τρίποντα του Τσιλούλη, βρέθηκε στο -3 όταν έληξε το δεκάλεπτο. Στη συνέχεια είχαμε «παιδικό» σκορ, 12-8 στη δεύτερη περίοδο και 6-6 στην τρίτη, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να ξεφύγουν αλλά να έχουν μικρή διαφορά, που ήταν αρκετή για να τους χαρίσει το σημαντικό διπλό.
Δεκάλεπτα: 12-15, 24-23, 30-29, 44-55
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 7 (1), Καλογερόπουλος 12, Σταθούρος, Ζήσης, Μούτσιος, Παυλόπουλος, Τσίρος 11 (1), Σιδερής, Κουρουπάκης, Παλάσκας 4, Ζαρογιάννης 10.
ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ (Κωνσταντινίδης): Μπαλωμένος 2, Ούτος, Σπανός 4 (1), Παπανδρέου 5 (1), Μάρκος 2, Τσιλούλης 12 (4), Γκαντζιάς 9 (1), Βλάχος 14 (1), Καλλιάρας 7.