Πήρε αυτό που ήθελε με Τοξότη ο Μαγνησιακός

Στην κορυφή της Α’ ΕΠΣΘ παραμένει ο Μαγνησιακός τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε, μετά τη χθεσινή εκτός έδρας νίκη του επί του Τοξότη με 3-0. Πρόσωπο του παιχνιδιού ήταν ο Ηλίας Βλάχος που σκόραρε δύο φορές (46’, 82’ πεν.), ενώ ήταν αυτός που έδωσε την ασίστ στον Περικλή Χριστίδη, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (94’).

Το ζητούμενο για τον Μαγνησιακό χθες το πρωί στο βοηθητικό του ΕΑΚ ήταν μόνο η νίκη που θα τον διατηρούσε στην 1η θέση και στο +1 από την Αγία Άννα. Οι «κυανόλευκοι» πέτυχαν τον στόχο τους, αν και πολύ πιο δύσκολα από ότι δείχνει το 0-3. Συνάντησαν σθεναρή αντίσταση από τον μαχητικό Τοξότη που κράτησε το 0-0 στο α’ μέρος, ενώ εξασφάλισαν το «τρίποντο» στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Ο τεχνικός του Τοξότη Θανάση Χρυσοχού επέλεξε σύστημα 4-3-3. Τερματοφύλακας ήταν ο Μπράνος. Δεξιός οπισθοφύλακας ο Γιοβάνης και αριστερός ο Παναγιώτου, με τους Σούδη και Ιωάννου σέντερ μπακ. Οι Σκλαπάνης, Μάστορας και Μαυρίδης ήταν η τριάδα στο κέντρο. Δεξί εξτρέμ ο Παπουτσής και αριστερό ο Κωνσταντάκος με σέντερ φορ τον Βαλωτή.

Για τον Μαγνησιακό ο προπονητής Θάνος Θεοδώρου (λόγω τιμωρίας ήταν στην κερκίδα, με τον συνεργάτη του Βασίλη Ταχτιντή να κοουτσάρει από τον πάγκο) προτίμησε το 3-5-2. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Ράπτης, με τους Σιάτρα, Βέρτζο, Γαλανόπουλο στην αμυντική γραμμή. Ο Κρανιάς από τα δεξιά και ο Παπαδόπουλος από τα αριστερά ήταν οι δύο φουλ-μπακ, ενώ στον άξονα της μεσαίας γραμμής τοποθετήθηκαν οι Λάμπος, Λούρος και Ψιάνος. Το επιθετικό δίδυμο συνέθεσαν οι Βουρδάκης και Βλάχος.
Πρώτη τελική στο ματς για τον Μαγνησιακό στο 5’ με την κεφαλιά του Βλάχου που μπλόκαρε ο Μπράνος και «απάντηση» του Τοξότη στο επόμενο λεπτό με το σουτ του Σκλαπάνη που απέκρουσε σε κόρνερ ο Ράπτης. Άουτ έφυγαν τα σουτ των Παπαδόπουλου στο 8’ και Λούρου στο 10’ για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Μαυρίδης στο 11’ προσπάθησε να αιφνιδιάσει από μακριά τον Ράπτη, αλλά δεν βρήκε στόχο.
Διπλή ευκαιρία έχασε ο Μαγνησιακός στο 23’ με τους Λούρο (η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο) και Παπαδόπουλο (απέκρουσε με τα πόδια ο Μπράνος), ενώ στο 26’ ο Βουρδάκης βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, αλλά «νικήθηκε» από τον γκολκίπερ του Τοξότη.
Η αναγκαστική αλλαγή του Βέρτζου έφερε και αλλαγή συστήματος στον Μαγνησιακό, το οποίο μετετράπη σε 4-4-2. Ο νεοεισελθών Δημητριάδης έπαιξε αριστερά στην άμυνα, με τον Παπαδόπουλο μπροστά του στα χαφ, ενώ δεξιός μπακ ήταν ο Κρανιάς και δεξιός μέσος ο Λούρος. Εσωτερική αλλαγή είχαμε και στον Τοξότη, με τους εξτρέμ Παπουτσή και Κωνσταντάκο να αλλάζουν πλευρές.
Στο β’ μέρος ο Μαγνησιακός γύρισε σε 4-3-3, με Δημητριάδη δεξιά, Παπαδόπουλο αριστερά στην άμυνα. Γαλανόπουλο, Σιάτρα στόπερ, Κρανιά, Λάμπο, Ψιάνο στη μεσαία γραμμή και στην επίθεση τους Λούρο δεξιά, Βουρδάκη αριστερά, Βλάχο στην κορυφή. Για τους γηπεδούχους ο Παπουτσής επέστρεψε στη δεξιά πλευρά της επίθεσης και ο Κωνσταντάκος στην αριστερή.
Στο 46’ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ που έψαχναν. Ο Ιωάννου προσπάθησε να πασάρει σε συμπαίκτη του, αλλά παρενεβλήθη ο Βλάχος, έκλεψε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα για το 0-1. Το χρονόμετρο έδειχνε σε εκείνο το σημείο ότι είχαν περάσει μόλις οκτώ δευτερόλεπτα από την έναρξη του β’ ημιχρόνου.

Μέσα σε ένα τρίλεπτο (51’-53’) ο Μαγνησιακός μπορούσε να «καθαρίσει» το ματς, αλλά δεν τα κατάφερε. Αρχικά ο Μπράνος είπε «όχι» σε τετ-α-τετ με τον Λάμπο. Ακολούθησε το πλασέ του Βλάχου που πέρασε άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε σουτ του ίδιου παίκτη αμέσως μετά.
Ο Τοξότης παρέμεινε μέσα στο παιχνίδι και στο 75’ είχε μία καλή στιγμή με το άστοχο σουτ του Κωνσταντάκου, ενώ στο 78’ ο Ζαφειρίου δεν πήρε την κεφαλιά όπως θα ήθελε, με τη μπάλα να περνά μακριά από την εστία.
Στο 81’ ο Κωνσταντάκος ανέτρεψε τον Ψιάνο και ο διαιτητής Τσίντζας καταλόγισε πέναλτι, παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Τοξότη που υποστήριζαν ότι η παράβαση έγινε έξω από την περιοχή. Η φάση είναι οριακή και ακόμη και από το βίντεο δεν φαίνεται ξεκάθαρα αν το αριστερό πόδι του Ψιάνου πατούσε τη γραμμή. Πάντως, ο ρέφερι ήταν σε κοντινή απόσταση και έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα με τον Βλάχο να σημαδεύει την δεξιά γωνία και να γράφει το 0-2 στο 82’. Το 0-3 σημειώθηκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Βλάχος έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Χριστίδης από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
ΤΟΞΟΤΗΣ: Μπράνος, Γιοβάνης, Παναγιώτου, Σούδης (83’ Λαθουράς), Ιωάννου, Σκλαπάνης, Παπουτσής, Μάστορας (71’ Κωνσταντινίδης), Κωνσταντάκος, Μαυρίδης (78’ Ζαφειρίου), Βαλωτής.
ΜΑΓΝΗΣΙΑΚΟΣ: Ράπτης, Παπαδόπουλος, Σιάτρας (69’ λ.τρ. Ζέρβας), Βέρτζος (33’ λ.τρ. Δημητριάδης), Βουρδάκης, Γαλανόπουλος, Ψιάνος, Λάμπος, Κρανιάς, Βλάχος, Λούρος (57’ Χριστίδης).