Πήρε αυτό που ήθελε η Αγία Άννα

Η Αγία Άννα πήρε αυτό που ήθελε στην Αγριά. Νίκησε 0-2 τον Θησέα και έκανε το «τέσσερα στα τέσσερα» στο φετινό πρωτάθλημα. Παράλληλα, αυτή ήταν η πρώτη φετινή ήττα των «πρασίνων» που διαμαρτύρονται έντονα για τη διαιτησία του κ. Θεοχάρη.

Χωρίς απώλειες συνεχίζει την φετινή της πορεία στην Α’ ΕΠΣΘ η Αγία Άννα και μάλιστα χωρίς να έχει δεχθεί ακόμη γκολ. Πάντως, η προχθεσινή της νίκη στην Αγριά έχει πολλά κοινά με εκείνη της 3ης αγωνιστικής κόντρα στην Αγχίαλο. Το σκορ ήταν ίδιο, δηλαδή 2-0 και με το πρώτο γκολ να έρχεται στο τελευταίο δεκάλεπτο με πέναλτι του Παπαδημητρίου, ενώ και το δεύτερο τέρμα σημειώθηκε από τον Τσελεπή.

Η διαφορά έχει να κάνει με το γεγονός ότι ο Θησέας «φωνάζει» για τις διαιτητικές αποφάσεις, θεωρώντας ότι έχει αδικηθεί. Διαμαρτύρεται τόσο για το εις βάρος του πέναλτι, όσο και για το γεγονός ότι οι παίκτες του αντίκρισαν από την αρχή πολλές κίτρινες, με αποτέλεσμα να μην τελειώσουν και οι 11 το παιχνίδι.

Όμως ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Σε ένα βαρύ τερέν, όπως ήταν αυτό της Αγριάς, το ματς πήγε στη δύναμη και όλα έδειχναν ότι όποια ομάδα πετύχαινε πρώτη γκολ θα ήταν και η νικήτρια. Η Αγία Άννα απείλησε πρώτη στο 3ο λεπτό με τον Σέττο, που δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι, ενώ είχε και άλλες φάσεις με πρωταγωνιστές τους Παπαδημητρίου, Μητράκο και Βέργο.

Μεγάλη ευκαιρία είχε και ο Θησέας στο 60ό λεπτό όταν ο Σιμιτζής βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, αλλά «νικήθηκε» από τον Φαγέ.

Έτσι, φτάσαμε στο 81ο λεπτό όπου σημειώθηκε η φάση που εν πολλοίς έκρινε τον αγώνα. Ο διαιτητής Θεοχάρης καταλόγισε πέναλτι υπέρ της Αγίας Άννας για χέρι μέσα στην περιοχή. Οι παίκτες του Θησέα έπεσαν αμέσως επάνω του για να διαμαρτυρηθούν, υποστηρίζοντας ότι το χέρι έγινε από παίκτη της Αγίας Άννας. Όμως ο ρέφερι δεν άλλαξε την απόφασή του. Έτσι, o Παπαδημητρίου έστησε τη μπάλα στην άσπρη βούλα και έκανε το 0-1.

Δύο λεπτά πριν τα 90 ο Καραλόπουλος είδε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε, αφήνοντας τους γηπεδούχους με παίκτη λιγότερο στο ματς, ενώ το 0-2 σημειώθηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όταν από ασίστ του Πετράκου ο Τσελεπής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Με τη λήξη δημιουργήθηκε ένταση μεταξύ των ποδοσφαιριστών και ο κ. Θεοχάρης έδειξε την κόκκινη κάρτα στον τερματοφύλακα του Θησέα Κεφαλά και τον αμυντικό της Αγίας Άννας Χολέβα.

ΘΗΣΕΑΣ: Κεφαλάς, Λίτσος, Καραμανλής, Καραλόπουλος, Ιακωβίδης, Αλεξίου, Σιμιτζής (75’ Χατζησταμάτης), Κόφφας, Αλαμάνης, Νάκας, Σιώμος  (60’ Ρακής).

ΑΓΙΑ ΑΝΝΑ: Φαγέ, Αλεξανδρής (86’ Μαυρίδης), Καλαμίδας, Χολέβας, Ρόκας, Βέργος (67’ Χατζητρακόσιας), Σέττος, Σουγκάρης, Παπαδημητρίου, Πετράκος, Κορέτα (76’ Τσελεπής).