Πήρε αυτό που ήθελε ο Ρήγας Φεραίος

Στον Ρήγα Φεραίο πιστεύουν στην παραμονή και το αποδεικνύουν με πράξεις. Μετά τη νίκη επί του ΓΣΑ με ανατροπή, χθες ήλθε και το «διπλό» στο Καρπενήσι επί του Βελουχίου με 2-3, πολύ πιο εύκολα από ότι δείχνει το σκορ. Οι Βελεστινιώτες προηγήθηκαν 0-3 στο α’ μέρος με γκολ των Τσελεπή (8’), Τζοβάρα (12’), Μπόρα (43’), ενώ για τους γηπεδούχους σκόραρε στην επανάληψη ο Κακκάβας (51’, 85’). Πολλές ευκαιρίες ο Ρήγας με τον Τσιώλη να έχει δοκάρι και χαμένο πέναλτι.
Ο Ρήγας μπήκε στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένος να επιβάλει τον ρυθμό του. Εξ αρχής πίεσε ψηλά με στόχο το να κλέβει μπάλες και να βγαίνει στην επίθεση με αξιώσεις. Μάλιστα στο 4ο λεπτό έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Τσιώλη ο οποίος επιχείρησε το σουτ εκτός περιοχής και είδε τη μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων.

Οι Βελεστινιώτες δεν πτοήθηκαν και στο 8’ άνοιξαν το σκορ: ο Τσιώλης έβγαλε σέντρα από τα δεξιά και ο Τσελεπής με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή έγραψε το 0-1. Χωρίς να έχουν ξεχάσει το πάθημα στον αγώνα του α’ γύρου οι ποδοσφαιριστές του Ρήγα επεδίωξαν να «κλειδώσουν» το «τρίποντο» και πολύ γρήγορα πανηγύρισαν δεύτερο γκολ.
Ήταν στο 12ο λεπτό όταν ο Νασιακόπουλος τροφοδότησε μέσα στην περιοχή τον Τζοβάρα. Ο τερματοφύλακας Ρεσίτης στην έξοδό του βρήκε λίγο τη μπάλα, αλλά ο Τζοβάρας την ξανακέρδισε και την προώθησε στα ανυπεράσπιστα δίχτυα. Το 0-2 ήταν γεγονός με τον 24χρονο φορ να βρίσκει ξανά «δίχτυα» μετά τον αγώνα της πρεμιέρας με τη Νίκη.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν κυριαρχήσει απόλυτα στο ματς. Στο 24’ είχαν την επόμενη καλή τους επιθετική ενέργεια, με τον Τζοβάρα να πασάρει στον Τσελεπή που σούταρε από τα αριστερά και ανάγκασε τον Ρεσίτη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Ο τελευταίος εξουδετέρωσε και το σουτ που επιχείρησε ο Τσιώλης στο 32’. Έξι λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μπόρα να απειλήσει, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε άουτ.

Ο ίδιος παίκτης πήρε… ρεβάνς από τον εαυτό του στο 43’ πετυχαίνοντας το 0-3. Ο Νασιακόπουλος εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Μπόρας με ωραία κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Ο Ρήγας είχε την πρώτη καλή στιγμή στο πρώτο λεπτό του β’ ημιχρόνου, με τον Τσελεπή να επιχειρεί σουτ που σταμάτησε πάνω στον Ρεσίτη. Ωστόσο, μία αδράνεια στα μετόπισθεν έφερε και τη μείωση του σκορ σε 1-3: Στο 51’ ο Μπαρμπόσα σέντραρε, η μπάλα βρήκε σε σώματα και στρώθηκε στον Κακκάβα, που από κοντά την έστειλε εντός της εστίας.
Το γκολ αυτό δεν άλλαξε κάτι από την εικόνα της αναμέτρησης. Οι Βελεστινιώτες διατήρησαν τον έλεγχο και ήταν αυτοί που δημιουργούσαν ευκαιρίες, όπως στο 56’ όταν ο Σπαθής εκτέλεσε φάουλ και Τζοβάρας έκανε την προβολή, για να μπλοκάρει ο Ρεσίτης. Ο γκολκίπερ των γηπεδούχων χρειάστηκε να κάνει εντυπωσιακή επέμβαση για να αποσοβήσει το 1-4 στο απευθείας φάουλ του Νασιακόπουλου στο 66’.

Ο Ρεσίτης ήταν αυτός που κρατούσε το σκορ σε σχετικά χαμηλά επίπεδα. Μάλιστα στο 72’ απέκρουσε και το πέναλτι που εκτέλεσε ο Τσιώλης. Η εσχάτη των ποινών είχε καταλογιστεί σε ανατροπή του Τσελεπή από τον Κατσαδούρο.
Νέα φάση στο 74’ για τον Ρήγα με τον Κατσαδούρο να προλαβαίνει τον Τζοβάρα, πριν αυτός σκοράρει. Είχε προηγηθεί εξαιρετική ατομική ενέργεια του Τσιώλη.
Οι φιλοξενούμενοι δεν τελείωσαν πρόωρα τον αγώνα και στο 85’ τρόμαξαν, καθώς ο Κακκάβας μείωσε σε 2-3 με ατομική προσπάθεια. Πάντως, μέχρι τη λήξη δεν άλλαξε κάτι, με τον Τζοβάρα να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 94’, αστοχώντας σε φάση τετ α τετ.
Τέλος, αξίζει να αναφέρουμε ότι δύο ποδοσφαιριστές έκαναν ντεμπούτο στο φετινό πρωτάθλημα με τη φανέλα του Ρήγα. Ο λόγος για τον Βασίλη Τσουμπέκο, που υπερασπίστηκε την εστία της ομάδας και τον Θοδωρή Μπομπότη, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στις καθυστερήσεις.

Σπαθής: Κρατάμε το «τρίποντο»
Μετά το τέλος του αγώνα ο παίκτης-προπονητής του Ρήγα Χρήστος Σπαθής έκανε την ακόλουθη δήλωση στη «Θ»: «Κερδίσαμε δίκαια. Ήταν από τα λίγα παιχνίδια που μπήκαμε τόσο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Πετύχαμε δύο γρήγορα γκολ και δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες, ενώ ήρθε ακόμη ένα τέρμα πριν τελειώσει το ημίχρονο.
Δυστυχώς στο β’ μέρος δεν ήμασταν το ίδιο σοβαροί. Κάναμε ξανά πολλές φάσεις στην επίθεση, αλλά δεν προσέξαμε στην άμυνα δίνοντας τη δυνατότητα στο Βελούχι να μειώσει. Κρατάμε το «τρίποντο» και κοιτάμε πλέον το επόμενο παιχνίδι».

Η διάταξη του Ρήγα
Αρκετές αλλαγές είχε η ενδεκάδα του Ρήγα λόγω των αναγκαστικών απουσιών των τιμωρημένων Παπαγιάννη, Γκάγκα, Καρλιάμπα, Χατζησταμάτη. Στο 4-3-3 που επέλεξε η τεχνική ηγεσία, τερματοφύλακας για πρώτη φορά ήταν ο Τσουμπέκος. Δεξιά στην άμυνα έπαιξε ο Χατζηαθανασίου και αριστερά ο Σπαθής, ενώ οι Κυριάκος και Ράπτης συνέθεσαν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο.
Στη μεσαία γραμμή τοποθετήθηκαν οι Αλεξίου, Μπόρας, Νασιακόπουλος, με τον τελευταίο να αναλαμβάνει ρόλο οργανωτή, ενώ στην επίθεση δεξί εξτρέμ ήταν ο Τσιώλης, αριστερό ο Τσελεπής και σέντερ φορ ο Τζοβάρας.

Διαιτητής: Ματσούκας (Αιτωλοακαρνανίας)
Βοηθοί: Γαλανόπουλος, Κουτρομάνος (Αιτωλοακαρνανίας)
Κίτρινες: Κόλλιας, Μπόγδανος, Αθανασόπουλος, Μπακαλίδης-Μπόρας.
ΒΕΛΟΥΧΙ: Ρεσίτης, Κόλλιας, Μπόγδανος (39’ Αθανασόπουλος), Ζαραβέλης, Κατσαδούρος, Γεωργίου, Μπαρμπόσα, Παχής (58’ Σερπάνος), Μπακαλίδης, Κακκάβας, Τσιμόπουλος.
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: Τσουμπέκος, Χατζηαθανασίου, Κυριάκος, Σπαθής, Ράπτης, Αλεξίου (80’ Σουγκάρης), Νασιακόπουλος (93’ Γεωργατζής), Μπόρας (70’ Παπακώστας), Τζοβάρας, Τσιώλης, Τσελεπής (91’ Μπομπότης).