Πήραν από ένα βαθμό Ολυμπιακός Βόλου και Ηρακλής (photos)

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στον Ολυμπιακό Βόλου και στον Ηρακλή στο δημοτικό στάδιο της Νεάπολης. Οι δύο ομάδες πήραν από ένα βαθμό, με το αποτέλεσμα να κρίνεται δίκαιο, βάσεις της απόδοσης των δύο «μονομάχων».

Γκολ από τα αποδυτήρια ο Κουντουριώτης
Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 1ο λεπτό οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ. Στη συνέχεια και μέχρι το 15’ ο Ηρακλής κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα, είχε ορισμένες καλές στιγμές στην επίθεση, ωστόσο, οι παίκτες του Γιώργου Βαζάκα γρήγορα ισορρόπησαν το παιχνίδι και μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από τους φιλοξενούμενους. Μάλιστα, ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που έφτασε πολύ κοντά στο 2-0 με τον Βερνάρδο.

Στην επανάληψη ο «Γηραιός» ισοφάρισε γρήγορα Παπαστεργιανό στο 52’, ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση, με το παιχνίδι να μένει στο 1-1.

Στο 1ο λεπτό ο Κουντουριώτης λίγο κάτω από το χώρο του κέντρου είδε εκτός εστίας τον Παλαβράκη, δεν δίστασε να επιχειρήσει το ψηλοκρεμαστό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία του τερματοφύλακα του Ηρακλή, γράφοντας το 1-0 (δεύτερο γκολ του επιθετικού του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα).

Οι φιλοξενούμενοι μετά την ψυχρολουσία που δέχθηκαν προσπάθησαν να αντιδράσουν και ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς πάντως να είναι ιδιαίτερα απειλητικοί για το τέρμα του Ξενοδόχοβ.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος από το 16’ έως το 45’ και «άγγιξε» το δεύτερο γκολ στο 22’, όταν ο Κουντουριώτης έφυγε στην κόντρα επίθεση, πάσαρε στον Βερνάρδο, με τον επιθετικό του Ολυμπιακού να μην μπορεί να νικήσει τον Παλαβράκη, ο οποίος απέκρουσε το σουτ του Βερνάρδου.

Ισοφάρισε ο Παπαστεργιανός
Στην επανάληψη ο Ηρακλής ισοφάρισε στο 52’ σε 1-1 με τον αρχηγό του, Μανώλη Παπαστεργιανό. Μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα ήρθε στην περιοχή του Ολυμπιακού, οι «ερυθρόλευκοι» απέτυχαν να τη διώξουν και ο Παπαστεργιανός με ωραίο σουτ έφερε το ματς στα ίσια.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν, δεν σημειώθηκαν κλασικές ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες, παρά το γεγονός πως ο Γιώργος Βαζάκας ανακάτεψε την τράπουλα.

Έτσι, Ολυμπιακός Βόλου και Ηρακλής πήραν από ένα βαθμό, όπως και στα ματς που είχαν δύο στην πρεμιέρα.

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)
Βοηθοί: Φίλος, Δελής (Βοιωτίας)
4ος διαιτητής: Λεωνίδας (Τρικάλων)
Κίτρινες: Γραικός, Ξενοδόχοβ, Παπακώστας, Κόλα-Χρουσιέλ, Κωστούλας
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Ξενοδόχοβ, Παπακώστας, Φιλίποβιτς, Μαρκοπουλιώτης, Γραικός, Ναά, Σκοπελίτης (87’ Κατσούκης), Κόλα (87’ Ντουάρτε), Κουντουριώτης, Μπάτροβιτς (64’ Σουλεϊμάν), Βερνάρδος.
ΗΡΑΚΛΗΣ: Παλαβράκης, Πανάγου, Μανωλάκης, Κωστούλας, Α. Παπαστεργιανός, Πήλιος (70’ λ.τρ. Χρουσιέλ), Μ. Παπαστεργιανός, Ματίας (45’ Βιτίνιο), Τότσκα (76’ Καρτσαμπάς), Κάκκο (46’ Μασούρας), Μπαστακός.