Πιο άνετα απ’ ότι δείχνει το 3-2 νίκησε ο Ολυμπιακός Β. τον Απόλλωνα Π.

Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ 2 σημείωσε ο Ολυμπιακός Βόλου. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 3-2 του Απόλλωνα Πόντου στο δημοτικό στάδιο της Νεάπολης, στο πλαίσιο της 4ης (εμβόλιμης) αγωνιστικής, χωρίς να «ιδρώσουν» ιδιαίτερα, αλλά και χωρίς να εντυπωσιάσουν με την απόδοσή τους.

Πέτυχαν δύο γρήγορα γκολ στα πρώτα έξι λεπτά της αναμέτρησης, προηγήθηκαν με 3-0 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, για να δεχθούν στη συνέχεια δύο γκολ από τον Απόλλωνα, χαλώντας την εικόνα, με τον κόσμο να φεύγει δυσαρεστημένος από το γήπεδο.

Δύο γκολ σημείωσε ο Όσκαρ Σιαφά (τα πρώτα του στο πρωτάθλημα), ενώ το τρίτο τέρμα πέτυχε ο Φίλιππος Σκοπελίτης. Για τον Απόλλωνα, που προσπάθησε να σταθεί όσο καλύτερα μπορούσε, έχοντας πολλές αδυναμίες, ως ομάδα, σκόραραν οι Καλογέρης και Δαλιανόπουλος.

Πώς αγωνίστηκαν οι ομάδες
Ο Γιώργος Βαζάκας παρέταξε την ομάδα με διάταξη 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Ξενοδόχοβ, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Γραικός και το αριστερό ο Ναά. Στο κέντρο της άμυνας αγωνίστηκαν οι Μαρκοπουλιώτης και Φιλίποβιτς. Στον άξονα έπαιξαν οι Σκοπελίτης και Κόλα. Στις πτέρυγες επιχειρούσαν οι Κουντουριώτης (δεξιά) και Βερνάρδος (αριστερά), με τον Μπάτροβιτς να κινείται πίσω από τον προωθημένο Σιαφά.

Ο προπονητής του Απόλλωνα, Δημήτρης Καλαϊτζίδης, παρέταξε τον Απόλλωνα με τερματοφύλακα τον Πολίτη, ενώ το δεξί άκρο της άμυνας κάλυψε ο Δαλιανόπουλος και το αριστερό ο Φράγκος. Το κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Καλογέρης και Αμαραντίδης. Στον άξονα αγωνίστηκαν οι Ζαχαράκης και Καλαϊτζίδης, με τους Παπαϊωάννου και Σουντουρά στα χαφ και τους Δεινόπαπα κα Ξιφολίνο στην επίθεση.

Δύο γρήγορα γκολ από τον Σιαφά
Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πολύ γρήγορα, στο 6’, κατάφερε να πετύχει δύο γκολ, με σκόρερ τον Όσκαρ Σιαφά. Από το σημείο εκείνο και μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, δίχως όμως να εκδηλώνουν επιθέσεις, απέναντι σε έναν Απόλλωνα που προσπαθούσε να κρατήσει μπάλα, όσο μπορούσε, δίχως όμως να απειλεί και αυτός το τέρμα του Ξενοδόχοβ.

Μόλις στο 2’ ο Γραικός από τα δεξιά επιχείρησε τη σέντρα και ο Όσκαρ Σιαφά καλά τοποθετημένος στο πρώτο δοκάρι με σουτ έγραψε το 1-0. Πολύ γρήγορα οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να ανεβάσουν σε 2-0 το δείκτη του σκορ. Ο Γραικός και πάλι από τον άξονα έβγαλε κάθετη πάσα στον Σιαφά, με τον διεθνή επιθετικό από την Ισημερινή Γουινέα να φεύγει από σωστή θέση, ξεπέρασε και τον Πολίτη που επιχείρησε έξοδο και από πλάγια θέση με σουτ έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Απόλλωνα, γράφοντας το 2-0 για τον Ολυμπιακό.

Στη συνέχεια ο Απόλλων είχε μία κεφαλιά του Σουντουρά στο 12’, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καλαϊτζίδη, με τον Ξενοδόχοβ να μπλοκάρει την μπάλα, για να ακολουθήσει ένα μισάωρο ανούσιο και από τις δύο ομάδες. Οι παίκτες του Ολυμπιακού αναλώθηκαν σε passing game, δίχως όμως να επιδιώκουν να φτάσουν σε τρίτο γκολ, ρίχνοντας τον ρυθμό και κάνοντας από πολύ νωρίς συντήρηση δυνάμεων. Από το 15’ μέχρι το 45’ δεν σημειώθηκε ούτε μία φάση άξια αναφοράς.

Τρία γκολ στην επανάληψη
Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός έφτασε γρήγορα στο 3-0, ο Απόλλων μείωσε άμεσα σε 3-1, με τους «ερυθρόλευκους» να ελέγχουν το ματς και θα μπορούσαν να είχαν πετύχει τέταρτο τέρμα με τον Κουντουριώτη, πριν ο Δαλιανόπουλος κάνει το 3-2, αγχώνοντας στα τελευταία λεπτά τους παίκτες του Ολυμπιακού, αλλά και τους φιλάθλους στις κερκίδες.

Στην πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός πέτυχε τρίτο τέρμα στο 53’. Ο Γραικός επιχείρησε τη σέντρα, ο Σιαφά με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια της φάσης ο Σκοπελίτης με νέα κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα, για να κάνει το 3-0.

Αφού πρώτα στο 55’ ο Ενομό, που είχε περάσει ως αλλαγή στο 46’ στη θέση του Δεινόπαπα, δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ξενοδόχοβ, που απέκρουσε, στο

56’ ο Απόλλων μείωσε το σκορ σε 3-1. Ο Καλαϊτζίδης εκτέλεσε κόρνερ και ο Καλογέρης με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή σκόραρε.

Από το 61’, μετά την αποχώρηση από το παιχνίδι των Μπάτροβιτς και Σιαφά, ο Κατσούκης που αντικατέστησε τον Μαυροβούνιο αγωνίστηκε πίσω από φορ, στην κορυφή αγωνίστηκε ο Κουντουριώτης, με τον Σουλεϊμάν (αντικαταστάτης του Σιαφά) να πηγαίνει στο αριστερό άκρο της επίθεσης και με τον Βερνάρδο να παίζει στη δεξιά πτέρυγα.

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια θα μπορούσε να είχε πετύχει κάποιο τέρμα, με τον Κουντουριώτη να σουτάρει στο 78’ και τον Πολίτη να αποκρούει σωτήρια στο αριστερό «παραθυράκι» της εστίας του.

Στο 80’ ο Μπαρκάν σούταρε άουτ, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν το σκορ σε 3-2 στο 87’ με τον Δαλιανόπουλο. Ο δεξιός μπακ του Απόλλωνα έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και με πλασέ έγραψε το τελικό 3-2.

Διαιτητής: Μαχαίρας (Αθηνών)
Βοηθοί: Αραβίδης (Αθηνών), Πριόνας (Ευβοίας)
4ος διαιτητής: Αλάμπεης (Αθηνών
Κίτρινες: Ναά, Σουλεϊμάν
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Ξενοδόχοβ, Γραικός, Ναά (83’ Κόκας), Φιλίποβιτς, Μαρκοπουλιώτης, Σκοπελίτης (73’ Χατζής), Κόλα, Κουντουριώτης, Βερνάρδος, Μπάτροβις (61’ Κατσούκης), Σιαφά (61’ Σουλεϊμάν).
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ: Πολίτης, Δαλιανόπουλος, Φράγκος, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Ζαχαράκης, Καλαϊζίδης, Σουντουρά, Παπαϊωάννου, Ξιφολίνος (73’ Μπαρκάν), Δεινόπαπας (46’ Ενομό).