Πετυχημένη πρόβα για τον Διαγόρα – Καλή εμφάνιση στην ήττα με 1-0 από τον Απόλλωνα Λάρισας

Η πρόβα τζενεράλε του Διαγόρα Στεφανοβικείου ενόψει της πρεμιέρας του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής, στο οποίο θα λάβει μέρος για δεύτερη συνεχή χρονιά, ήταν απολύτως πετυχημένη. Το συγκρότημα του Στέλιου Αρσένου πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στην φιλική ήττα με 1-0 από τον Απόλλωνα Λάρισας.
Τις δύο ομάδες χωρίζουν δύο κατηγορίας, αφού ο Απόλλων αγωνίζεται στη Σούπερ Λιγκ 2. Όμως οι παίκτες του Διαγόρα δεν επέτρεψαν να φανεί αυτή η διαφορά στο παιχνίδι που διεξήχθη στο γήπεδο της Φιλιππούπολης. Οι γηπεδούχοι σαφώς και είχαν την εδαφική υπεροχή, αλλά δυσκολεύονταν αρκετά στο να δημιουργήσουν ευκαιρίες, αφού η αμυντική λειτουργία της ομάδας του Στεφανοβικείου ήταν πάρα πολύ καλή.

Μάλιστα ο Διαγόρας είχε και δύο πολύ καλές φάσεις στο α’ ημίχρονο για να σκοράρει. Η μεγάλη του ευκαιρία ήταν στο φάουλ που εκτέλεσε απευθείας ο Μούτσα Μπλέντι, όπου ανάγκασε τον μέχρι πέρυσι συμπαίκτη του Πρίφτη να κάνει δύσκολη απόκρουση, με τη μπάλα στη συνέχεια να προσκρούει και στο δοκάρι. Ακολούθως, ο Παπαγεωργίου έγινε κάτοχός της και την προώθησε στα δίχτυα, αλά το γκολ δεν μέτρησε διότι «συνελήφθη» σε θέση οφσάιντ.
Επίσης, το συγκρότημα του Στέλιου Αρσένου απείλησε σοβαρά σε μία ακόμη περίπτωση, όταν σε φάουλ που εκτέλεσε από πλάγια θέση ο Σπαθής, ο Γιάννης Κυρίτσης πήρε την κεφαλιά και είδε τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Όσον αφορά το μοναδικό γκολ του αγώνα, αυτό σημειώθηκε στο 26ο λεπτό δημιουργό έναν Βολιώτη ποδοσφαιριστή. Αυτός ήταν ο Γιώργος Τζοβάρας, που πρόσφατα υπέγραψε στον Απόλλωνα Λάρισας και το Σάββατο έκανε ντεμπούτο με τη νέα του ομάδα. Ήταν αυτός που έβγαλε σέντρα ακριβείας από τα αριστερά, για τον Μαρίνο Σούλτσε, που με προβολή έκανε το 1-0.
Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάπως λόγω και των πολλών αλλαγών. Ωστόσο, πρέπει να σημειώσουμε πως ο Διαγόρας δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα. Οι παίκτες κρατούσαν τις θέσεις τους στην άμυνα και ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί απέναντι σε μία επαγγελματική ομάδα της Σούπερ Λιγκ 2.
Τέλος, αξίζει να αναφέρουμε ότι στο β’ μέρος ο Στέλιος Αρσένος έδωσε χρόνο συμμετοχής και στον νεοαποκτηθέντα Γιώργο Ναουμίδη, καθώς και στον Λευτέρη Γιαουπλάρι, που προ ημερών ανανέωσε τη συνεργασία του με τον σύλλογο του Στεφανοβικείου και ξεκίνησε προπονήσεις.

ΑΠΟΛΛΩΝ Λ: Πρίφτης (46’ Αστράς, 68’ Τάλλισον), Σκούπρας (60’ Γεωργακόπουλος), Καρίκι (60’ Νούσιος), Μόρας, Γκόλιας (35’ Καμπέρης, 81’ Καλούσης), Χατζής (60’ Μπαλογιάννης), Μπάλλας (67’ Λουκάς), Τζοβάρας (46’ Οκάν, 85’ Αντεμάι), Λίταινας (60’ Νύκταρης), Σούλτσε (46’ Γκουντρουμπής, 76’ Φρανσουά), Μπαστιανός (57’ Μπρέμπος).
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Αποστολίδης, Καραμπούζης, Κουρούμαλος, Σπαθής, Λάιος, Μπλέντι, Θ. Κυρίτσης, Παπαγεωργίου, Γ. Κυρίτσης, Σιόβας, Αναστασίου. Χρησιμοποιήθηκαν και οι: Κουβελάς, Γιαουπλάρι, Ναουμίδης, Καραμανλής, Γαλανόπουλος, Ζενούνης, Παναγιωτόπουλος.