«Πετάει» από νίκη σε νίκη… Τρίτη σερί επιτυχία για Θησέα, ισοπαλία για ΓΣΑ, ήττα για Διαγόρα

Μία νίκη, ισοπαλία και ήττα, ήταν ο απολογισμός των ομάδων της Μαγνησίας που αγωνίζονται στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας και στον 3ο όμιλο. Ο Θησέας συνέχισε τη νικηφόρα πορεία του, επικρατώντας και της Αταλάντης στο γήπεδο της Αγριάς με 2-1. Ο Γ.Σ. Αλμυρού έμεινε στο 0-0 με τον ΑΟ Σελλάνω στο στάδιο «Αθ. Ραγάζος», ενώ ο Διαγόρας γνώρισε βαριά ήττα με 4-1 από τον Οικονόμο στην Τσαριτσάνη.

Θησέας-Αταλάντη 2-1
Ο Θησέας Αγριάς πέτυχε τρίτη σερί νίκη, κερδίζοντας με 2-1 την Αταλάντη στο γήπεδο «Γεώργιος Πασχαλίδης». Στο 6’ ο Σιώμος άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ, ενώ ο Λαμπρόπουλος ισοφάρισε σε 1-1, με τον ίδιο τρόπο στο 33’. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε, ο Κοτζαθανάσης στο 61’, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στο 65’ ο Σιώμος αποβλήθηκε από το παιχνίδι με απευθείας κόκκινη κάρτα.
ΘΗΣΕΑΣ ΑΓΡΙΑΣ: Κεφαλάς (40’ λ.τρ. Ν. Βαν Ντε Γουίχε), Γ. Κυρίτσης, Ε. Βαν Ντε Γουίχε (46’ Διαμαντόπουλος), Νιαώτης, Μπόρας, Γαλανόπουλος (58’ Ιακωβίδης), Πέτσης (87’ Ζαχαράκης), Σιώμος, Βλάχος, Κοτζαθανάσης, Ιωαννίδης.
ΑΤΑΛΑΝΤΗ
: Καπετάνος, Τσακανίκας (71’ Μαργαρίτης), Α. Μαλισσόβας, Σαλιάι (71’ Πάππος), Μακρόπουλος, Λιτάκης, Λαμπρόπουλος (68’ Αντωνίου), Κουτσούμπας, Δουβαράς, Κ. Μαλισσόβας, Κωστίκας (75’ Χαϊκάλης).

Γ.Σ. Αλμυρού-ΑΟ Σελλάνων 0-0
Πάλεψε για την νίκη, ήταν καλύτερος ο Γ.Σ. Αλμυρού του ΑΟ Σελλάνων, όμως δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις πολύτιμους βαθμούς, παραχωρώντας «λευκή» ισοπαλία στο στάδιο «Αθ. Ραγάζος». Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ, δίχως όμως να αξιοποιήσουν καμία από αυτές.

Στην επανάληψη η προσπάθεια για την επίτευξη του γκολ εντάθηκε από τους παίκτες του Αλέξανδρου Κούρτογλου, όμως το γκολ δεν ήρθε για τον Αλμυρό.
 Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Λέτσο, Λάμπος (64′ λ.τρ. Στογιαννίδης), Αγγελής, Χολέβας, Κυριάκος, Ζαφειρίδης, Βουρδάκης, Αγιασιώτης, Ηλιόπουλος (7’ λ.τρ. Γαρυφαλλόπουλος), Δερμιτζάκης, Βαγενάς (77′ Καναβός).
Α.Ο. ΣΕΛΛΑΝΩΝ: Σταυράκης, Μπαλτάς (51’ λ.τρ. Μετούσι), Καλφούντζος (81’ λ.τρ. Καστελάνος), Κοντός, Τζέκος, Αρχοντής, Μπακρατσάς (77′ λ.τρ. Τζάγκας), Χάδιαρης, Τζουμάκης, Μπιτέλης, Τζάνης.

Οικονόμος-Διαγόρας 4-1
Βαριά ήττα με 4-1 γνώρισε στην Τσαριτσάνη ο Διαγόρας από τον τοπικό Οικονόμο. Οι δύο ομάδες «μάχονται» για την παραμονή και η ήττα αυτή φέρνει σε δύσκολη θέση την ομάδα του Στεφανοβικείου. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν τα τρία από τα τέσσερα τέρματα μετά το 76’, καθώς μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο το σκορ ήταν 1-0 με τον Διαγόρα να προσπαθεί να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης.

Ο Οικονόμος άνοιξε το σκορ στο 9’ με σουτ του Δραχαλίβα. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Κουβελάς με σουτ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Νούσια. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Διαγόρας προσπάθησε να σκοράρει και να φέρει το ματς στα ίσια, βγήκε στην επίθεση και ο Οικονόμος παίζοντας με αντεπιθέσεις κατάφερε να πετύχει τρία γκολ. Στο 77’ έγινε το 2-0 με σουτ του Μουλτσιά, ενώ στο 83’ ο Δραχαλίβας έγραψε με σουτ το 3-0. Στο 84’ ο Αναστασίου μείωσε το σκορ σε 3-1. Στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού ο Μπάμης πλάσαρε εύστοχα τον Πρίφτη σημειώνοντας το 4-1, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Οικονόμου.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΣ: Νούσιας, Μάρκο, Καρλιάμπας, Γαλάνης, Μπάμης, Δραχαλίβας, Γκαμπέτας, Καραλούλης, Μουλτσιάς (79′ Ντούφας), Μπαλογιάννης, Τόλιος (66′ Δραγατσίκης).
ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Πρίφτης, Καραμπούζης, Γιαουπλάρι (75′ λ.τρ. Κ. Καραπλιάγγος), Σπαθής (63′ Κυριάκος), Λάιος, Σπ. Καραπλιάγκος, Κουβελάς (80′ Αλαμάνης), Αλεξίου, Αναστασίου, Ζιάκας (74′ Καλύβας), Μπλέντι.

Τα αποτελέσματα
Συνοπτικά, τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 17ης αγωνιστικής:
Μετέωρα-Διγενής 3-0 (34’ Σαμούτης, 66’ Ιωάννου, 89′ Δάσσιος)
Ατρόμητος Παλ.-Α.Ε. Καρίτσας 1-3 (19’ Κόκκινος-30’ Τροΐρης, 44’, 78’ Καραγκούνης)
Θησέας-Αταλάντη 2-1 (6’ Σιώμος, 61’ πεν.. Κοτζαθανάσης-33’ Λαμπρόπουλος)
Οικονόμος-Διαγόρας 4-1 (9’, 83’ Δραχαλίβας, 77’ Μουλτσιάς, 91’ Μπάμης-84’ Αναστασίου)
Ηρακλής Λ.-Ποταμιά 1-0 (9’ Κακαβίτσης)
Πιερικός-Δίας Δίου 2-0 (30’ Μπενίσκος, 63’ πεν. Χαρτσιάς)
Γ.Σ. Αλμυρού-Α.Ο. Σελλάνων 0-0