«Πετά» από νίκη σε νίκη ο Α.Σ. Βόλος 2004

Από νίκη σε νίκη «πετά» ο Α.Σ. Βόλος 2004 στο φετινό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου της Β’ Εθνικής Γυναικών. Το συγκρότημα της Έλενας Κουσκούνη συνέτριψε εκτός έδρας την Πανσερραϊκή με 5-0 και φυσικά έκανε ακόμη ένα βήμα προς την υλοποίηση του μεγάλου στόχου που δεν είναι άλλος από την κατάκτηση του τίτλου και την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία.
Το παιχνίδι διεξήχθη στο Σκούταρι των Σερρών και ήταν για την 14η αγωνιστική του 1ου ομίλου. Ο Α.Σ. Βόλος 2004 κυριάρχησε καθ’ όλη τη διάρκεια του 90λεπτου και έτσι έφτασε δίκαια σε μία ακόμη επιτυχία. Η χθεσινή ήταν η 11η νίκη του σε 12 ματς (έχει και μία ήττα, ενώ έκανε και τα δύο ρεπό του) και απομένουν τρία ακόμη ματς (το τέταρτο είναι με τον Αγροτικό Αστέρα Ημαθίας και θα το πάρει στα «χαρτιά»), όπου θα επιδιώξει να πάρει τα αποτελέσματα που χρειάζεται, τα οποία θα τον διατηρήσουν στην κορυφή της βαθμολογίας ως το τέλος.
Στην αναμέτρηση με την Πανσερραϊκή η κ. Κουσκούνη επέλεξε σύστημα 4-5-1, με τη διάταξη στον αγωνιστικό χώρο να είναι 4-2-3-1. Κάτω από τα δοκάρια ήταν η Τσιλίκα. Το δεξιό άκρο της άμυνας κάλυψε η Σαρηγιάννη και το αριστερό η Καρακάνα, ενώ η Παπασακελλαρίου με τη Βέτσικα συνέθεσαν το δίδυμο των σέντερ μπακ. Οι Ζήγρα και Παπαδοπούλου ήταν τα ανασταλτικά χαφ, ενώ μεσοεπιθετικά η Κέκου κινούταν από τα δεξιά και η Γκέκα από τα αριστερά, έχοντας ανάμεσά τους την Νέννε. Τέλος, στην κορυφή της επίθεσης χρησιμοποιήθηκε η Ζντράβκοβιτς.
Το βολιώτικο συγκρότημα επέβαλε από την αρχή τον ρυθμό του και πίεσε την γηπεδούχο ομάδα η οποία άντεξε για μισή ώρα. Σε αυτό το διάστημα οι φιλοξενούμενες είχαν να επιδείξουν ορισμένες καλές φάσεις με σημαντικότερη το δοκάρι της Νέννε στο 20’.
Όμως, με τη συμπλήρωση του 30ου λεπτού η Ζήγρα δοκίμασε το πόδι της από μακρινή απόσταση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 0-1. Αυτό ήταν το ένατο φετινό της τέρμα, έχοντας παίξει μόλις σε επτά ματς. Ήταν να μην μπει το πρώτο τέρμα, αφού από εκεί και πέρα το ματς «άνοιξε» και ο Α.Σ. Βόλος 2004 πέτυχε ακόμη τέσσερα γκολ, ενώ δημιούργησε και πλήθος ευκαιριών.
Στο 41’ η Νέννε έκανε την ατομική ενέργεια και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στην Ζντράβκοβιτς, που με πλασέ διπλασίασε τα βολιώτικα τέρματα. Το 0-2 ήταν και το σκορ του α’ ημιχρόνου.
Στην επανάληψη ο Α.Σ. Βόλος 2004 δεν έριξε τον ρυθμό του. Συνέχισε να είναι ανώτερος σε όλους τους τομείς και στο 54’ Νάνου με σουτ εκτός περιοχής έστειλε τη μπάλα στο «παραθυράκι» και έγραψε το 0-3. Τρία λεπτά αργότερα Κέκου και Παπαδοπούλου συνδυάστηκαν όμορφα και η δεύτερη τελείωσε επιτυχώς τη φάση ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 0-4. Το «κερασάκι στην τούρτα» τοποθέτησε η Χρυσή Αναγνώστου. Στο ντεμπούτο της με τη γυναικεία ομάδα σκόραρε με πλασέ στο 87ο λεπτό και για μόρφωσε το τελικό 0-5. Πρώτη συμμετοχή έκανε φέτος και η αναπληρωματική τερματοφύλακας Ελένη Πασχαλίδη, που αντικατέστησε την Τσιλίκα στο 85’.
ΒΟΛΟΣ 2004: Τσιλίκα (85’ Πασχαλίδη), Καρακάνα, Παπασακελλαρίου, Κέκου (75’ Αναγνώστου), Νέννε, Ζήγρα, Παπαδοπούλου, Ζντράβκοβιτς (46’ Νάνου), Βέτσικα, Γκέκα, Σαρηγιάννη (85’ Σιέχου).

9. Αγρ. Αστέρας – –
* Ρεπό στο β’ γύρο έκαναν οι: Πανσερραϊκή, Ροδόπη ’87, Σειρήνα, Βόλος 2004, Λέοντες.
** Εκκρεμούν οι αγώνες Βασίλισσα-Λέοντες, Σειρήνα-Κιλκισιακός και Κιλκισιακός-Λέοντες.